Co je to?
Definice výrazu Hortonův syndrom. Co znamená odborný pojem Hortonův syndrom z kategorie Nemoce?

Co je Hortonův syndrom? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Hortonův syndrom

Hortonův syndrom je název pro velmi silné bolesti hlavy, které postihují nejčastěji jedince středního věku, především muže. Jedná se o pravidelné a těžko snesitelné bolesti se stoupající intenzitou. Bolest často přichází v noci, postihuje většinou jednu polovinu hlavy a hlavně oblast oka a spánků. Doprovodným jevem je slzení, otoky víček a nosní sliznice.
Záchvaty bolesti trvají přes čtvrt hodiny i déle. Hortonův syndrom se léčí pomocí léků proti migréně, záchvaty se mohou pravidelně opakovat v určitém období, které může zahrnovat i několik týdnů.


Co je to Hortonův syndrom? Význam slova, termín, Definice výrazu Hortonův syndrom. Co znamená odborný pojem Hortonův syndrom z kategorie Nemoce?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Hortonův syndrom? s vašimi kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Hortonův syndrom je v sekci nemoce

Klíčová slova: přesný význam, slovo, synonymum, lexikon, význam slova, odborný výraz, definice pojmu, význam, popis, slovník, přesný výraz, vysvětlení, co to je, co znamená, význam pojmu, co je to Hortonův syndrom?, definice, Hortonův syndrom


Pojem Hortonův syndrom je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hortonův syndrom? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hortonův syndrom jsou kumulované, periodické bolesti hlavy (tzv. cluster headache), velmi náročné na snesení. Postihuje asi 0,1 % populace, zejména muže. Intenzivní bolest se soustředí kolem jednoho oka. Záchvat často vzniká v noci.
Lidské oko je prakticky celé cévně zásobeno z vnitřního karotického řečiště. Výjimku tvoří cévní zásobení zevního okohybného svalu, který je zásoben ze zevního karotického řečiště, přesněji ze spánkové (temporální) tepny. Pokud dojde k poruše zásobení této tepny, což se děje například v mimořádně teplých dnech, při zánětu této tepny, dojde k poruše hybnosti zevního okohybného svalu a tím k diplopii – dvojitému vidění v intenzitě odpovídající intenzitě nedokrvení výše uvedeného svalu. Při typicky rozvinutém Hortonově syndromu je navíc oblast v okolí spánkové tepny zduřelá a zarudlá.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat pojem Hortonův syndrom ve Wikislovníku

Hledat heslo Hortonův syndrom ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Hortonův syndrom ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Hortonův syndrom ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hortonův syndrom ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Hortonův syndrom ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Hortonův syndrom například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Hortonův syndrom? resp. co označuje slovo Hortonův syndrom? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hortonův syndrom, odpověď na dotaz co je to Hortonův syndrom?. Víte např. kdo to je Michal Kempný? Znáte a víte kdo je Determinista? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než nemoce). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Moderními pojmy jsou slova hipster nebo geek nebo nerd. Víte, co tato slova znamenají?