Co je to?
Definice výrazu Hortonův syndrom. Co znamená odborný pojem Hortonův syndrom z kategorie Nemoce?

Co to je Hortonův syndrom? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Hortonův syndrom?

Hortonův syndrom je název pro velmi silné bolesti hlavy, které postihují nejčastěji jedince středního věku, především muže. Jedná se o pravidelné a těžko snesitelné bolesti se stoupající intenzitou. Bolest často přichází v noci, postihuje většinou jednu polovinu hlavy a hlavně oblast oka a spánků. Doprovodným jevem je slzení, otoky víček a nosní sliznice.
Záchvaty bolesti trvají přes čtvrt hodiny i déle. Hortonův syndrom se léčí pomocí léků proti migréně, záchvaty se mohou pravidelně opakovat v určitém období, které může zahrnovat i několik týdnů.


Co je to Hortonův syndrom? Význam slova, termín, Definice výrazu Hortonův syndrom. Co znamená odborný pojem Hortonův syndrom z kategorie Nemoce?

Texty mohou obsahovat chyby. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Hortonův syndrom s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Hortonův syndrom je v kategorii Nemoce

Klíčová slova: lexikon, pojem, definice, význam, heslo, Nemoce, slovo, terminus technicus, popis, terminologie, odborný výraz, slovník, vysvětlení, význam slova, co znamená, význam pojmu, přesný význam, přesný výraz


Pojem Hortonův syndrom je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Hortonův syndrom dozvíte následující

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Hortonův syndrom jsou kumulované, periodické bolesti hlavy (tzv. cluster headache), velmi náročné na snesení. Postihuje asi 0,1 % populace, zejména muže. Intenzivní bolest se soustředí kolem jednoho oka. Záchvat často vzniká v noci.
Lidské oko je prakticky celé cévně zásobeno z vnitřního karotického řečiště. Výjimku tvoří cévní zásobení zevního okohybného svalu, který je zásoben ze zevního karotického řečiště, přesněji ze spánkové (temporální) tepny. Pokud dojde k poruše zásobení této tepny, což se děje například v mimořádně teplých dnech, při zánětu této tepny, dojde k poruše hybnosti zevního okohybného svalu a tím k diplopii – dvojitému vidění v intenzitě odpovídající intenzitě nedokrvení výše uvedeného svalu. Při typicky rozvinutém Hortonově syndromu je navíc oblast v okolí spánkové tepny zduřelá a zarudlá.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat pojem Hortonův syndrom na Google.cz

Vyhledat termín Hortonův syndrom ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Hortonův syndrom ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Hortonův syndrom ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Hortonův syndrom ve vyhledávači Qwant

Najít termín Hortonův syndrom ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Hortonův syndrom například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Hortonův syndrom? resp. jaký je význam slova Hortonův syndrom? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hortonův syndrom, odpověď na dotaz co je to Hortonův syndrom?. Víte např. kdo to je Držgrešle? Znáte a víte kdo je Agronom? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Nemoce. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Moderními pojmy jsou slova hipster nebo geek nebo nerd. Víte, co tato slova znamenají?