Co je to?
Odborný výraz, definice slova Hortonův syndrom. Co znamená pojem Hortonův syndrom z kategorie Nemoce?

Co je Hortonův syndrom?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Hortonův syndrom?

Hortonův syndrom je název pro velmi silné bolesti hlavy, které postihují nejčastěji jedince středního věku, především muže. Jedná se o pravidelné a těžko snesitelné bolesti se stoupající intenzitou. Bolest často přichází v noci, postihuje většinou jednu polovinu hlavy a hlavně oblast oka a spánků. Doprovodným jevem je slzení, otoky víček a nosní sliznice.
Záchvaty bolesti trvají přes čtvrt hodiny i déle. Hortonův syndrom se léčí pomocí léků proti migréně, záchvaty se mohou pravidelně opakovat v určitém období, které může zahrnovat i několik týdnů.


Co je to Hortonův syndrom? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Hortonův syndrom. Co znamená pojem Hortonův syndrom z kategorie Nemoce?

Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text s definicí výrazu Hortonův syndrom doporučujeme sdílet s dalšími lidmi na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Hortonův syndrom se nachází v sekci nemoce

Klíčová slova: slovník, Hortonův syndrom, terminus technicus, pojem, význam slova, význam pojmu, nemoce, názvosloví, nemoce, terminologie, co je to Hortonův syndrom?, přesný výraz, co to je, formulace, co znamená, heslo, slovo, význam


Pojem Hortonův syndrom je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Hortonův syndrom?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hortonův syndrom jsou kumulované, periodické bolesti hlavy (tzv. cluster headache), velmi náročné na snesení. Postihuje asi 0,1 % populace, zejména muže. Intenzivní bolest se soustředí kolem jednoho oka. Záchvat často vzniká v noci.
Lidské oko je prakticky celé cévně zásobeno z vnitřního karotického řečiště. Výjimku tvoří cévní zásobení zevního okohybného svalu, který je zásoben ze zevního karotického řečiště, přesněji ze spánkové (temporální) tepny. Pokud dojde k poruše zásobení této tepny, což se děje například v mimořádně teplých dnech, při zánětu této tepny, dojde k poruše hybnosti zevního okohybného svalu a tím k diplopii – dvojitému vidění v intenzitě odpovídající intenzitě nedokrvení výše uvedeného svalu. Při typicky rozvinutém Hortonově syndromu je navíc oblast v okolí spánkové tepny zduřelá a zarudlá.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít slovo Hortonův syndrom ve Wikislovníku

Vyhledat termín Hortonův syndrom ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Hortonův syndrom ve Wikizdrojích

Hledat heslo Hortonův syndrom ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat heslo Hortonův syndrom na Google.cz

Zkusit najít frázi Hortonův syndrom ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Hortonův syndrom například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co znamená Hortonův syndrom? resp. co se přesně ukrývá za slovem Hortonův syndrom? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hortonův syndrom, odpověď na dotaz co je to Hortonův syndrom?. Víte např. kdo to je Hároš? Znáte a víte kdo je Determinista? Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Můžete se proto pokusit najít heslo Hortonův syndrom i v jiné sekci než v nemoce. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nemoce, Horečka, hortonův syndrom, ilustrační obrázek

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Moderními pojmy jsou slova hipster nebo geek nebo nerd. Víte, co tato slova znamenají?