Co je to?
Definice výrazu Hortonův syndrom. Co znamená odborný pojem Hortonův syndrom z kategorie Nemoce?

Co to je Hortonův syndrom? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Hortonův syndrom?

Hortonův syndrom je název pro velmi silné bolesti hlavy, které postihují nejčastěji jedince středního věku, především muže. Jedná se o pravidelné a těžko snesitelné bolesti se stoupající intenzitou. Bolest často přichází v noci, postihuje většinou jednu polovinu hlavy a hlavně oblast oka a spánků. Doprovodným jevem je slzení, otoky víček a nosní sliznice.
Záchvaty bolesti trvají přes čtvrt hodiny i déle. Hortonův syndrom se léčí pomocí léků proti migréně, záchvaty se mohou pravidelně opakovat v určitém období, které může zahrnovat i několik týdnů.


Co je to Hortonův syndrom? Význam slova, termín, Definice výrazu Hortonův syndrom. Co znamená odborný pojem Hortonův syndrom z kategorie Nemoce?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Hortonův syndrom se nachází v sekci Nemoce

Klíčová slova: význam, odborný výraz, Nemoce, definice, pojem, názvosloví, heslo, odborné názvosloví, vysvětlení, popis, definice pojmu, význam slova, informace, synonymum, význam pojmu, Nemoce, slovo, wiki


Pojem Hortonův syndrom je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Hortonův syndrom?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hortonův syndrom jsou kumulované, periodické bolesti hlavy (tzv. cluster headache), velmi náročné na snesení. Postihuje asi 0,1 % populace, zejména muže. Intenzivní bolest se soustředí kolem jednoho oka. Záchvat často vzniká v noci.
Lidské oko je prakticky celé cévně zásobeno z vnitřního karotického řečiště. Výjimku tvoří cévní zásobení zevního okohybného svalu, který je zásoben ze zevního karotického řečiště, přesněji ze spánkové (temporální) tepny. Pokud dojde k poruše zásobení této tepny, což se děje například v mimořádně teplých dnech, při zánětu této tepny, dojde k poruše hybnosti zevního okohybného svalu a tím k diplopii – dvojitému vidění v intenzitě odpovídající intenzitě nedokrvení výše uvedeného svalu. Při typicky rozvinutém Hortonově syndromu je navíc oblast v okolí spánkové tepny zduřelá a zarudlá.

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat slovo Hortonův syndrom ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Hortonův syndrom ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Hortonův syndrom ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hortonův syndrom ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Hortonův syndrom na Google.cz

Vyhledat slovo Hortonův syndrom ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Hortonův syndrom například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Hortonův syndrom? resp. jaká je definice slova Hortonův syndrom? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hortonův syndrom, odpověď na dotaz co je to Hortonův syndrom?. Víte např. kdo to je Zoufalec? Znáte a víte kdo je Marxista? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Nemoce). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Moderními pojmy jsou slova hipster nebo geek nebo nerd. Víte, co tato slova znamenají?