Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo ECMO. Co znamená pojem ECMO z kategorie Lékařství?

Co je ECMO?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu ECMO?

ECMO je zkratka označující extrakorporální membránová oxygenaci, které se říká také mimotělní podpora života. Jde o mimotělní techniku pro poskytnutí dýchací a srdeční podpory jedincům, jejichž orgány již nejsou schopné poskytovat dostatečné množství výměny plynu či průtoku tekutiny, tak aby byl pacient udržen při životě. Tato technologie byla inspirována kardiopulmonálním bypassem, který dokáže na krátký čas poskytnout podporu při zastaveném přirozeném oběhu.. ECMO bylo původně určeno k používání u dětských pacientů, postupně však našlo využití i u dospělých, především tam, kde dochází k srdečnímu a respiračnímu selhání, například po kardiopulmonálním bypassu, při léčbě těžkého srdečního selhání nebo pozdního stádia selhání plic.
Někdy je zařízení ECMO použito i při léčbě zástavy srdce, aby bylo možno léčit základní důvody zástavy. Poptávku po tomto zařízení značně navýšila virová pneumonie covid-19, kterou způsobil koronavirus SARS-CoV-2. ECMO pracuje na principu odebírání krve z těla pacienta, kdy dochází k umělému odstranění oxidu uhličitého a okysličení červených krvinek. Pro použití ECMO jsou daná určitá kritéria, obecně se jedná o akutní a závažné plicní a srdeční selhání, které nelze léčit obvyklým způsobem a je nezvratné. U covid-19 se používá k saturaci kyslíkem v krvi a snížení úmrtnosti.


Co je to ECMO? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo ECMO. Co znamená pojem ECMO z kategorie Lékařství?

Snažíme se, aby všechny informace byly správné, úplné a aktuální, ale někdy se může stát, že se objeví nějaká nepřesnost. Děkujeme za pochopení. Napsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín ECMO? Potom se o definici podělte s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem ECMO se nachází v kategorii lékařství

Klíčová slova: co to je, co je to ECMO?, synonymum, vysvětlení, odborné názvosloví, přesný význam, ECMO, co znamená, slovo, terminus technicus, terminologie, názvosloví, informace, lexikon, přesný výraz, lékařství, formulace, význam slova


Pojem ECMO je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem ECMO? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Extrakorporální membránová oxygenace (ECMO, Extracorporeal membrane oxygenation), známá také jako mimotělní podpora života (ECLS), je mimotělní technika poskytování srdeční a respirační podpory osobám, jejichž srdce a plíce nejsou schopny poskytnout dostatečné množství výměny plynu nebo perfúze k udržení života. Technologie ECMO je do značné míry odvozena od kardiopulmonálního bypassu, který poskytuje krátkodobou podporu se zastaveným nativním oběhem. Zařízení bylo z většiny používáno u dětí. Začíná se ale více využívat u dospělých se srdečním a respiračním selháním, zejména při léčbě virové pneumonie (nazvané covid-19) způsobené koronavirem SARS-CoV-2. ECMO pracuje tak, že odebírá krev z těla osoby a uměle odstraňuje oxid uhličitý a okysličuje červené krvinky. Obecně se používá buď po kardiopulmonálním bypassu, nebo při léčbě osob s těžkým srdečním selháním a/nebo plicním selháním v pozdním stádiu, ačkoli se nyní v některých centrech používá k léčbě zástavy srdce, což umožňuje léčbu základní příčiny zástavy při podpoře oběhu a okysličení.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat heslo ECMO na Google obrázcích

Hledat heslo ECMO ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz ECMO ve vyhledávači Qwant

Najít pojem ECMO ve Wikizdrojích

Najít výraz ECMO ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo ECMO ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo ECMO například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to ECMO? resp. jaký je význam slova ECMO? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ECMO, odpověď na dotaz co je to ECMO?. Víte např. kdo to je Miroslav Krobot? Znáte a víte kdo je Karel Greif? Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledání odborného pojmu ECMO i v jiné kategorii než je sekce lékařství. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.