Co je to?
Odborný výraz, definice slova ECMO. Co znamená pojem ECMO z kategorie Lékařství?

Co je to ECMO? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu ECMO

ECMO je zkratka označující extrakorporální membránová oxygenaci, které se říká také mimotělní podpora života. Jde o mimotělní techniku pro poskytnutí dýchací a srdeční podpory jedincům, jejichž orgány již nejsou schopné poskytovat dostatečné množství výměny plynu či průtoku tekutiny, tak aby byl pacient udržen při životě. Tato technologie byla inspirována kardiopulmonálním bypassem, který dokáže na krátký čas poskytnout podporu při zastaveném přirozeném oběhu.. ECMO bylo původně určeno k používání u dětských pacientů, postupně však našlo využití i u dospělých, především tam, kde dochází k srdečnímu a respiračnímu selhání, například po kardiopulmonálním bypassu, při léčbě těžkého srdečního selhání nebo pozdního stádia selhání plic.
Někdy je zařízení ECMO použito i při léčbě zástavy srdce, aby bylo možno léčit základní důvody zástavy. Poptávku po tomto zařízení značně navýšila virová pneumonie covid-19, kterou způsobil koronavirus SARS-CoV-2. ECMO pracuje na principu odebírání krve z těla pacienta, kdy dochází k umělému odstranění oxidu uhličitého a okysličení červených krvinek. Pro použití ECMO jsou daná určitá kritéria, obecně se jedná o akutní a závažné plicní a srdeční selhání, které nelze léčit obvyklým způsobem a je nezvratné. U covid-19 se používá k saturaci kyslíkem v krvi a snížení úmrtnosti.


Odborný výraz, definice slova ECMO. Co znamená pojem ECMO z kategorie Lékařství?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem ECMO s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo ECMO patří do kategorie Lékařství

Klíčová slova: Lékařství, pojem, definice, slovo, slovník, názvosloví, lexikon, co to je, vysvětlení, synonymum, význam slova, přesný význam, definice pojmu, informace, terminus technicus, termín, odborné názvosloví, heslo


Pojem ECMO je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu ECMO?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Extrakorporální membránová oxygenace (ECMO, Extracorporeal membrane oxygenation), známá také jako mimotělní podpora života (ECLS), je mimotělní technika poskytování srdeční a respirační podpory osobám, jejichž srdce a plíce nejsou schopny poskytnout dostatečné množství výměny plynu nebo perfúze k udržení života. Technologie ECMO je do značné míry odvozena od kardiopulmonálního bypassu, který poskytuje krátkodobou podporu se zastaveným nativním oběhem. Zařízení bylo z většiny používáno u dětí. Začíná se ale více využívat u dospělých se srdečním a respiračním selháním, zejména při léčbě virové pneumonie (nazvané covid-19) způsobené koronavirem SARS-CoV-2. ECMO pracuje tak, že odebírá krev z těla osoby a uměle odstraňuje oxid uhličitý a okysličuje červené krvinky. Obecně se používá buď po kardiopulmonálním bypassu, nebo při léčbě osob s těžkým srdečním selháním a/nebo plicním selháním v pozdním stádiu, ačkoli se nyní v některých centrech používá k léčbě zástavy srdce, což umožňuje léčbu základní příčiny zástavy při podpoře oběhu a okysličení.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat termín ECMO ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem ECMO ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem ECMO ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo ECMO ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín ECMO ve Wikizdrojích

Hledat výraz ECMO ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo ECMO například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova ECMO? resp. co je to ECMO? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ECMO, odpověď na dotaz co je to ECMO?. Víte např. kdo to je Nohsled? Znáte a víte kdo je Bačkora? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Lékařství). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.