Co je to?
Definice odborného termínu, slova ECMO. Co znamená pojem ECMO z kategorie Lékařství?

Co je ECMO? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla ECMO?

ECMO je zkratka označující extrakorporální membránová oxygenaci, které se říká také mimotělní podpora života. Jde o mimotělní techniku pro poskytnutí dýchací a srdeční podpory jedincům, jejichž orgány již nejsou schopné poskytovat dostatečné množství výměny plynu či průtoku tekutiny, tak aby byl pacient udržen při životě. Tato technologie byla inspirována kardiopulmonálním bypassem, který dokáže na krátký čas poskytnout podporu při zastaveném přirozeném oběhu.. ECMO bylo původně určeno k používání u dětských pacientů, postupně však našlo využití i u dospělých, především tam, kde dochází k srdečnímu a respiračnímu selhání, například po kardiopulmonálním bypassu, při léčbě těžkého srdečního selhání nebo pozdního stádia selhání plic.
Někdy je zařízení ECMO použito i při léčbě zástavy srdce, aby bylo možno léčit základní důvody zástavy. Poptávku po tomto zařízení značně navýšila virová pneumonie covid-19, kterou způsobil koronavirus SARS-CoV-2. ECMO pracuje na principu odebírání krve z těla pacienta, kdy dochází k umělému odstranění oxidu uhličitého a okysličení červených krvinek. Pro použití ECMO jsou daná určitá kritéria, obecně se jedná o akutní a závažné plicní a srdeční selhání, které nelze léčit obvyklým způsobem a je nezvratné. U covid-19 se používá k saturaci kyslíkem v krvi a snížení úmrtnosti.


Co je to ECMO? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova ECMO. Co znamená pojem ECMO z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Text vytvořen pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s kolegy na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Heslo ECMO patří do sekce lékařství

Klíčová slova: slovo, přesný výraz, terminus technicus, lékařství, odborné názvosloví, vysvětlení, terminologie, wiki, význam pojmu, význam, názvosloví, informace, lexikon, definice, pojem, slovník, odborný výraz, formulace


Pojem ECMO je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem ECMO? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Extrakorporální membránová oxygenace (ECMO, Extracorporeal membrane oxygenation), známá také jako mimotělní podpora života (ECLS), je mimotělní technika poskytování srdeční a respirační podpory osobám, jejichž srdce a plíce nejsou schopny poskytnout dostatečné množství výměny plynu nebo perfúze k udržení života. Technologie ECMO je do značné míry odvozena od kardiopulmonálního bypassu, který poskytuje krátkodobou podporu se zastaveným nativním oběhem. Zařízení bylo z většiny používáno u dětí. Začíná se ale více využívat u dospělých se srdečním a respiračním selháním, zejména při léčbě virové pneumonie (nazvané covid-19) způsobené koronavirem SARS-CoV-2. ECMO pracuje tak, že odebírá krev z těla osoby a uměle odstraňuje oxid uhličitý a okysličuje červené krvinky. Obecně se používá buď po kardiopulmonálním bypassu, nebo při léčbě osob s těžkým srdečním selháním a/nebo plicním selháním v pozdním stádiu, ačkoli se nyní v některých centrech používá k léčbě zástavy srdce, což umožňuje léčbu základní příčiny zástavy při podpoře oběhu a okysličení.

Pro více informací o heslu ECMO zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít frázi ECMO ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo ECMO ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín ECMO ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem ECMO na Youtube

Vyhledat heslo ECMO ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo ECMO ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo ECMO například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Teď už znáte odpověď na otázku co to je ECMO? resp. co vlastně znamená slovo ECMO? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ECMO, odpověď na dotaz co je to ECMO?. Víte např. kdo to je Pastor? Znáte a víte kdo je Vasil Fridrich? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než lékařství). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího zajímavosti, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.