Co je to?
Výraz, termín, definice slova ECMO. Co znamená odborný pojem ECMO z kategorie Lékařství?

Co je to ECMO? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu ECMO?

ECMO je zkratka označující extrakorporální membránová oxygenaci, které se říká také mimotělní podpora života. Jde o mimotělní techniku pro poskytnutí dýchací a srdeční podpory jedincům, jejichž orgány již nejsou schopné poskytovat dostatečné množství výměny plynu či průtoku tekutiny, tak aby byl pacient udržen při životě. Tato technologie byla inspirována kardiopulmonálním bypassem, který dokáže na krátký čas poskytnout podporu při zastaveném přirozeném oběhu.. ECMO bylo původně určeno k používání u dětských pacientů, postupně však našlo využití i u dospělých, především tam, kde dochází k srdečnímu a respiračnímu selhání, například po kardiopulmonálním bypassu, při léčbě těžkého srdečního selhání nebo pozdního stádia selhání plic.
Někdy je zařízení ECMO použito i při léčbě zástavy srdce, aby bylo možno léčit základní důvody zástavy. Poptávku po tomto zařízení značně navýšila virová pneumonie covid-19, kterou způsobil koronavirus SARS-CoV-2. ECMO pracuje na principu odebírání krve z těla pacienta, kdy dochází k umělému odstranění oxidu uhličitého a okysličení červených krvinek. Pro použití ECMO jsou daná určitá kritéria, obecně se jedná o akutní a závažné plicní a srdeční selhání, které nelze léčit obvyklým způsobem a je nezvratné. U covid-19 se používá k saturaci kyslíkem v krvi a snížení úmrtnosti.


Co je to ECMO? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova ECMO. Co znamená odborný pojem ECMO z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Uvedený text s definicí slova ECMO můžete samozřejmě sdílet s blízkými prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz ECMO je v sekci lékařství

Klíčová slova: synonymum, ECMO, termín, formulace, přesný výraz, terminologie, co to je, popis, slovník, pojem, lexikon, přesný význam, co je to ECMO?, slovo, vysvětlení, informace, význam, lékařství


Pojem ECMO je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín ECMO? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Extrakorporální membránová oxygenace (ECMO, Extracorporeal membrane oxygenation), známá také jako mimotělní podpora života (ECLS), je mimotělní technika poskytování srdeční a respirační podpory osobám, jejichž srdce a plíce nejsou schopny poskytnout dostatečné množství výměny plynu nebo perfúze k udržení života. Technologie ECMO je do značné míry odvozena od kardiopulmonálního bypassu, který poskytuje krátkodobou podporu se zastaveným nativním oběhem. Zařízení bylo z většiny používáno u dětí. Začíná se ale více využívat u dospělých se srdečním a respiračním selháním, zejména při léčbě virové pneumonie (nazvané covid-19) způsobené koronavirem SARS-CoV-2. ECMO pracuje tak, že odebírá krev z těla osoby a uměle odstraňuje oxid uhličitý a okysličuje červené krvinky. Obecně se používá buď po kardiopulmonálním bypassu, nebo při léčbě osob s těžkým srdečním selháním a/nebo plicním selháním v pozdním stádiu, ačkoli se nyní v některých centrech používá k léčbě zástavy srdce, což umožňuje léčbu základní příčiny zástavy při podpoře oběhu a okysličení.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít slovo ECMO ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz ECMO ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo ECMO ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo ECMO ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem ECMO ve Wikizdrojích

Hledat výraz ECMO ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo ECMO například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu ECMO? resp. co znamená výraz ECMO? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ECMO, odpověď na dotaz co je to ECMO?. Víte např. kdo to je Risk manager? Znáte a víte kdo je Rasista? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu ECMO v jiné sekci než lékařství. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.