Co je to?
Výraz, termín, definice slova Sklářská p횝ala. Co znamená odborný pojem Sklářská p횝ala z kategorie Nástroje?

Co je to Sklářská p횝ala? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Sklářská p횝ala

Sklářská p횝ala patří k nejvýznamnější pracovním nástrojům sklářů. S její pomocí sklář fouká sklo. Rozžhavené sklovina se nabírá na konec p횝aly a pak se fouká baňka. S tou se pak pracuje dále, buď se fouká do formy, nebo se pomocí dalšího nářadí tvaruje.
Sklářská p횝ala se obvykle skládá z návarku, což je ta část, na kterou se sklovina nabírá, dále těla p횝aly, izolované části a na závěr náustku. Sklářské p횝aly mají dlouhou historii a tradici, u nás pocházejí přibližně ze 13. století.


Co je to Sklářská p횝ala? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Sklářská p횝ala. Co znamená odborný pojem Sklářská p횝ala z kategorie Nástroje?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Sklářská p횝ala sdílet s vašimi kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Sklářská p횝ala patří do sekce nástroje

Klíčová slova: definice, co je to Sklářská p횝ala?, slovník, odborné názvosloví, informace, terminologie, co to je, wiki, popis, synonymum, co znamená, nástroje, terminus technicus, odborný výraz, slovo, přesný výraz, přesný význam, Sklářská p횝ala


Pojem Sklářská p횝ala je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Sklářská p횝ala dozvíte následující

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Sklářská p횝ala je hlavní pracovní nástroj sklářů sloužící k foukání skla. Na konec sklářské p횝aly je nabírána sklovina a foukána tzv. baňka. Ta se pak fouká do sklářské formy, nebo se tvaruje sklářským nářadím. Běžné sklářské p횝aly se skládají z návarku (část, kterou se na p횝alu nabírá sklovina), těla p횝aly, izolované části a náustku. S nejstaršími p횝alami se setkáváme již u Féničanů (asi 1500 – 300 př. n. l.). Jednalo se zřejmě o keramické trubice zhotovené z hlíny. Na českém území jsou to pak úlomky sklářských p횝al pocházející ze 13. století, nejstarší zobrazení pak spadá do 15. století, kdy v Mandevillově cestopisu nacházíme iluminaci skláře s p횝alou.

Další informační zdroje

Vyhledat heslo Sklářská p횝ala ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Sklářská p횝ala ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Sklářská p횝ala ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Sklářská p횝ala na Youtube

Najít slovo Sklářská p횝ala ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Sklářská p횝ala na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Sklářská p횝ala například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Právě jste zjistili jaká je definice slova Sklářská p횝ala? resp. jaký je přesný význam slova Sklářská p횝ala? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sklářská p횝ala, odpověď na dotaz co je to Sklářská p횝ala?. Víte např. kdo to je Cameron Diaz? Znáte a víte kdo je Jan Cemper? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než nástroje). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.