Co je to?
Odborný výraz, definice slova Sklářská p횝ala. Co znamená pojem Sklářská p횝ala z kategorie Nástroje?

Co je Sklářská p횝ala?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Sklářská p횝ala?

Sklářská p횝ala patří k nejvýznamnější pracovním nástrojům sklářů. S její pomocí sklář fouká sklo. Rozžhavené sklovina se nabírá na konec p횝aly a pak se fouká baňka. S tou se pak pracuje dále, buď se fouká do formy, nebo se pomocí dalšího nářadí tvaruje.
Sklářská p횝ala se obvykle skládá z návarku, což je ta část, na kterou se sklovina nabírá, dále těla p횝aly, izolované části a na závěr náustku. Sklářské p횝aly mají dlouhou historii a tradici, u nás pocházejí přibližně ze 13. století.


Co je to Sklářská p횝ala? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Sklářská p횝ala. Co znamená pojem Sklářská p횝ala z kategorie Nástroje?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Text s definicí výrazu Sklářská p횝ala doporučujeme sdílet s dalšími lidmi na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Sklářská p횝ala se nachází v sekci nástroje

Klíčová slova: nástroje, synonymum, definice, slovník, slovo, formulace, co to je, význam slova, názvosloví, přesný výraz, wiki, co je to Sklářská p횝ala?, vysvětlení, heslo, Sklářská p횝ala, co znamená, nástroje, význam


Pojem Sklářská p횝ala je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Sklářská p횝ala píše následující

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Sklářská p횝ala je hlavní pracovní nástroj sklářů sloužící k foukání skla. Na konec sklářské p횝aly je nabírána sklovina a foukána tzv. baňka. Ta se pak fouká do sklářské formy, nebo se tvaruje sklářským nářadím. Běžné sklářské p횝aly se skládají z návarku (část, kterou se na p횝alu nabírá sklovina), těla p횝aly, izolované části a náustku. S nejstaršími p횝alami se setkáváme již u Féničanů (asi 1500 – 300 př. n. l.). Jednalo se zřejmě o keramické trubice zhotovené z hlíny. Na českém území jsou to pak úlomky sklářských p횝al pocházející ze 13. století, nejstarší zobrazení pak spadá do 15. století, kdy v Mandevillově cestopisu nacházíme iluminaci skláře s p횝alou.

Další informační zdroje o slovu Sklářská p횝ala

Hledat termín Sklářská p횝ala ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Sklářská p횝ala ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít frázi Sklářská p횝ala ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat frázi Sklářská p횝ala ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Sklářská p횝ala na Google.cz

Vyhledat výraz Sklářská p횝ala ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Sklářská p횝ala například v metavyhledávači Info.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Sklářská p횝ala? resp. co znamená slovo Sklářská p횝ala? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sklářská p횝ala, odpověď na dotaz co je to Sklářská p횝ala?. Víte např. kdo to je Nemrava? Znáte a víte kdo je Borat? Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je nástroje. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nástroje, sekera, sklářská p횝ala, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.