Co je to?
Odborný výraz, definice slova Sklářská p횝ala. Co znamená pojem Sklářská p횝ala z kategorie Nástroje?

Co je to Sklářská p횝ala? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Sklářská p횝ala?

Sklářská p횝ala patří k nejvýznamnější pracovním nástrojům sklářů. S její pomocí sklář fouká sklo. Rozžhavené sklovina se nabírá na konec p횝aly a pak se fouká baňka. S tou se pak pracuje dále, buď se fouká do formy, nebo se pomocí dalšího nářadí tvaruje.
Sklářská p횝ala se obvykle skládá z návarku, což je ta část, na kterou se sklovina nabírá, dále těla p횝aly, izolované části a na závěr náustku. Sklářské p횝aly mají dlouhou historii a tradici, u nás pocházejí přibližně ze 13. století.


Co je to Sklářská p횝ala? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Sklářská p횝ala. Co znamená pojem Sklářská p횝ala z kategorie Nástroje?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Sklářská p횝ala se nachází v kategorii Nástroje

Klíčová slova: co to je, wiki, Nástroje, terminologie, synonymum, význam pojmu, definice, lexikon, význam, Sklářská p횝ala, přesný výraz, Nástroje, definice pojmu, heslo, co znamená, informace, odborné názvosloví, pojem


Pojem Sklářská p횝ala je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Sklářská p횝ala? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sklářská p횝ala je hlavní pracovní nástroj sklářů sloužící k foukání skla. Na konec sklářské p횝aly je nabírána sklovina a foukána tzv. baňka. Ta se pak fouká do sklářské formy, nebo se tvaruje sklářským nářadím. Běžné sklářské p횝aly se skládají z návarku (část, kterou se na p횝alu nabírá sklovina), těla p횝aly, izolované části a náustku. S nejstaršími p횝alami se setkáváme již u Féničanů (asi 1500 – 300 př. n. l.). Jednalo se zřejmě o keramické trubice zhotovené z hlíny. Na českém území jsou to pak úlomky sklářských p횝al pocházející ze 13. století, nejstarší zobrazení pak spadá do 15. století, kdy v Mandevillově cestopisu nacházíme iluminaci skláře s p횝alou.

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít pojem Sklářská p횝ala na Google.cz

Najít heslo Sklářská p횝ala ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Sklářská p횝ala ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sklářská p횝ala ve Wikimedia Commons

Najít výraz Sklářská p횝ala ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Sklářská p횝ala ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Sklářská p횝ala například ve Wikizdrojích, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Sklářská p횝ala? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Sklářská p횝ala? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sklářská p횝ala, odpověď na dotaz co je to Sklářská p횝ala?. Víte např. kdo to je Druid? Znáte a víte kdo je Markéta Procházková? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Sklářská p횝ala v jiné sekci než Nástroje. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.