Co je to?
Odborný výraz, definice slova Sklářská p횝ala. Co znamená pojem Sklářská p횝ala z kategorie Nástroje?

Co je to Sklářská p횝ala? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Sklářská p횝ala

Sklářská p횝ala patří k nejvýznamnější pracovním nástrojům sklářů. S její pomocí sklář fouká sklo. Rozžhavené sklovina se nabírá na konec p횝aly a pak se fouká baňka. S tou se pak pracuje dále, buď se fouká do formy, nebo se pomocí dalšího nářadí tvaruje.
Sklářská p횝ala se obvykle skládá z návarku, což je ta část, na kterou se sklovina nabírá, dále těla p횝aly, izolované části a na závěr náustku. Sklářské p횝aly mají dlouhou historii a tradici, u nás pocházejí přibližně ze 13. století.


Co je to Sklářská p횝ala? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Sklářská p횝ala. Co znamená pojem Sklářská p횝ala z kategorie Nástroje?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Sklářská p횝ala patří do sekce Nástroje

Klíčová slova: přesný význam, popis, synonymum, přesný výraz, význam, terminus technicus, Sklářská p횝ala, informace, heslo, odborné názvosloví, termín, vysvětlení, co je to Sklářská p횝ala?, wiki, význam slova, co znamená, slovo, pojem


Pojem Sklářská p횝ala je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Sklářská p횝ala můžete dozvědět následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sklářská p횝ala je hlavní pracovní nástroj sklářů sloužící k foukání skla. Na konec sklářské p횝aly je nabírána sklovina a foukána tzv. baňka. Ta se pak fouká do sklářské formy, nebo se tvaruje sklářským nářadím. Běžné sklářské p횝aly se skládají z návarku (část, kterou se na p횝alu nabírá sklovina), těla p횝aly, izolované části a náustku. S nejstaršími p횝alami se setkáváme již u Féničanů (asi 1500 – 300 př. n. l.). Jednalo se zřejmě o keramické trubice zhotovené z hlíny. Na českém území jsou to pak úlomky sklářských p횝al pocházející ze 13. století, nejstarší zobrazení pak spadá do 15. století, kdy v Mandevillově cestopisu nacházíme iluminaci skláře s p횝alou.

Linky na další online zdroje

Zkusit najít heslo Sklářská p횝ala ve Wikizdrojích

Hledat termín Sklářská p횝ala ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Sklářská p횝ala ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Sklářská p횝ala ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sklářská p횝ala ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Sklářská p횝ala ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Sklářská p횝ala například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Sklářská p횝ala? resp. jaká je definice slova Sklářská p횝ala? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sklářská p횝ala, odpověď na dotaz co je to Sklářská p횝ala?. Víte např. kdo to je Cizinec? Znáte a víte kdo je Jan Nedvěd? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Nástroje. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.