Co je to?
Definice výrazu Sklářská p횝ala. Co znamená odborný pojem Sklářská p횝ala z kategorie Nástroje?

Co je Sklářská p횝ala? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Sklářská p횝ala?

Sklářská p횝ala patří k nejvýznamnější pracovním nástrojům sklářů. S její pomocí sklář fouká sklo. Rozžhavené sklovina se nabírá na konec p횝aly a pak se fouká baňka. S tou se pak pracuje dále, buď se fouká do formy, nebo se pomocí dalšího nářadí tvaruje.
Sklářská p횝ala se obvykle skládá z návarku, což je ta část, na kterou se sklovina nabírá, dále těla p횝aly, izolované části a na závěr náustku. Sklářské p횝aly mají dlouhou historii a tradici, u nás pocházejí přibližně ze 13. století.


Co je to Sklářská p횝ala? Význam slova, termín, Definice výrazu Sklářská p횝ala. Co znamená odborný pojem Sklářská p횝ala z kategorie Nástroje?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Sklářská p횝ala? s jinými lidmi na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Sklářská p횝ala je v sekci nástroje

Klíčová slova: slovo, přesný význam, nástroje, popis, co znamená, Sklářská p횝ala, pojem, definice, wiki, význam pojmu, přesný výraz, vysvětlení, definice pojmu, názvosloví, informace, lexikon, synonymum, co to je


Pojem Sklářská p횝ala je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Sklářská p횝ala dozvíte následující

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Sklářská p횝ala je hlavní pracovní nástroj sklářů sloužící k foukání skla. Na konec sklářské p횝aly je nabírána sklovina a foukána tzv. baňka. Ta se pak fouká do sklářské formy, nebo se tvaruje sklářským nářadím. Běžné sklářské p횝aly se skládají z návarku (část, kterou se na p횝alu nabírá sklovina), těla p횝aly, izolované části a náustku. S nejstaršími p횝alami se setkáváme již u Féničanů (asi 1500 – 300 př. n. l.). Jednalo se zřejmě o keramické trubice zhotovené z hlíny. Na českém území jsou to pak úlomky sklářských p횝al pocházející ze 13. století, nejstarší zobrazení pak spadá do 15. století, kdy v Mandevillově cestopisu nacházíme iluminaci skláře s p횝alou.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat výraz Sklářská p횝ala ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Sklářská p횝ala ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sklářská p횝ala ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Sklářská p횝ala ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sklářská p횝ala ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Sklářská p횝ala ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Sklářská p횝ala například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve ruském vyhledávači Yandex nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Sklářská p횝ala? resp. co znamená Sklářská p횝ala? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sklářská p횝ala, odpověď na dotaz co je to Sklářská p횝ala?. Víte např. kdo to je Robert Šlachta? Znáte a víte kdo je Etoped? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než nástroje. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.