Co je to?
Výraz, termín, definice slova Úpal. Co znamená odborný pojem Úpal z kategorie Lékařství?

Co je to Úpal? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Úpal?

Úpal je název poškození těla, ke kterému dochází při přílišném nahromadění tepla. Organizmus nedokáže odvádět z těla přebytečné teplo, tělo se přehřívá a zvyšuje se jeho teplota – až přes 40 stupňů. Teplo pak může poškodit některé orgány, například mozek, srdce nebo negativně ovlivní krevní tlak.
K příznakům úpalu patří bolesti hlavy, bezvědomí, zvracení a šok, teplota a křeče, suchá kůže, rychlé dýchání a zmatené jednání. Prevencí je pokrytí hlavy, úkryt před sluncem a dostatek tekutin.


Co je to Úpal? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Úpal. Co znamená odborný pojem Úpal z kategorie Lékařství?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Úpal s blízkými na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Heslo Úpal je v kategorii lékařství

Klíčová slova: názvosloví, terminologie, popis, vysvětlení, význam slova, pojem, slovník, lexikon, formulace, synonymum, lékařství, co to je, heslo, informace, terminus technicus, wiki, termín, význam


Pojem Úpal je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Úpal? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Úpal (siriasis) je poškození organismu způsobené nahromaděním tepla v těle. K úpalu dochází, když organismus není schopen za pomoci termoregulace odvést z těla dostatečné množství tepla. Tělo se poté zahřívá a tělesná teplota může překročit 40 °C. Teplo se následně šíří všemi orgánovými soustavami a ohrožuje je. Na mozku se například může vytvořit otok (oedema), může také začít tachykardie srdce nebo může dojít ke snížení krevního tlaku. Vyšší riziko úpalu je u starších osob, osob s onemocněním srdce, osob trpících obezitou a u dětí.

Další možné informační zdroje

Hledat termín Úpal ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Úpal ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Úpal na Google.cz

Vyhledat termín Úpal ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Úpal ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Úpal na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Úpal například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Úpal? resp. co je to Úpal? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Úpal, odpověď na dotaz co je to Úpal?. Víte např. kdo to je Sam Smith? Znáte a víte kdo je Chytrák? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Úpal i v jiných kategoriích (než lékařství). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!