Co je to?
Definice odborného termínu, slova Úpal. Co znamená pojem Úpal z kategorie Lékařství?

Co je Úpal?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Úpal?

Úpal je název poškození těla, ke kterému dochází při přílišném nahromadění tepla. Organizmus nedokáže odvádět z těla přebytečné teplo, tělo se přehřívá a zvyšuje se jeho teplota – až přes 40 stupňů. Teplo pak může poškodit některé orgány, například mozek, srdce nebo negativně ovlivní krevní tlak.
K příznakům úpalu patří bolesti hlavy, bezvědomí, zvracení a šok, teplota a křeče, suchá kůže, rychlé dýchání a zmatené jednání. Prevencí je pokrytí hlavy, úkryt před sluncem a dostatek tekutin.


Co je to Úpal? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Úpal. Co znamená pojem Úpal z kategorie Lékařství?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Text je vypracovaný autorkami přímo pro projekt Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Úpal? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Úpal patří do sekce lékařství

Klíčová slova: Úpal, wiki, definice, terminus technicus, lexikon, význam pojmu, terminologie, význam slova, slovo, lékařství, termín, formulace, vysvětlení, přesný význam, lékařství, informace, význam, co to je


Pojem Úpal je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Úpal?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Úpal (siriasis) je poškození organismu způsobené nahromaděním tepla v těle. K úpalu dochází, když organismus není schopen za pomoci termoregulace odvést z těla dostatečné množství tepla. Tělo se poté zahřívá a tělesná teplota může překročit 40 °C. Teplo se následně šíří všemi orgánovými soustavami a ohrožuje je. Na mozku se například může vytvořit otok (oedema), může také začít tachykardie srdce nebo může dojít ke snížení krevního tlaku. Vyšší riziko úpalu je u starších osob, osob s onemocněním srdce, osob trpících obezitou a u dětí.

Další informace o pojmu Úpal hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat termín Úpal na Google.cz

Hledat videa s názvem Úpal na Youtube

Zkusit najít heslo Úpal ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Úpal na Google obrázcích

Hledat termín Úpal ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Úpal ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Úpal například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co to je Úpal? resp. co se přesně ukrývá za slovem Úpal? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Úpal, odpověď na dotaz co je to Úpal?. Víte např. kdo to je Povstalec? Znáte a víte kdo je Lemra? Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Úpal v jiné sekci než lékařství. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Medik v terénu, Úpal, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!