Co je to?
Definice výrazu Kavitace. Co znamená odborný pojem Kavitace z kategorie Technika?

Co to je Kavitace? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Kavitace?

Kavitací se rozumí vznik dutin v kapalině při místním poklesu tlaku. Následuje jejich imploze. Pokles tlaku může mít souvislost s lokálním zvýšením rychlosti. Kavitace je nejprve vyplněna vakuem, ale později se naplní párou z okolní kapaliny. Jakmile vymizí podtlak, následuje kolaps za vzniku rázové vlny, která má ničivý efekt pro okolní materiál.
Kavitace může vznikat na čerpadlech či na lopatkách lodních šroubů. Jednoduše se kavitace vyskytuje na všech místech, kde se nachází pohyb velkou rychlostí v kapalině. Nepříjemným efektem kavitace je hluk, snížení účinnosti nebo poškození.


Co je to Kavitace? Význam slova, termín, Definice výrazu Kavitace. Co znamená odborný pojem Kavitace z kategorie Technika?

Možnost chyb vyhrazena. Napsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Kavitace s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Kavitace se nachází v sekci Technika

Klíčová slova: co to je, Technika, Kavitace, slovník, heslo, wiki, názvosloví, Technika, termín, synonymum, co znamená, význam pojmu, odborný výraz, terminus technicus, definice, slovo, význam, odborné názvosloví


Pojem Kavitace je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Kavitace?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Kavitace (z latinského cavitas – dutina) je vznik dutin v kapalině při lokálním poklesu tlaku, následovaný jejich implozí. Pokles tlaku může být důsledkem lokálního zvýšení rychlosti (hydrodynamická kavitace), případně průchodu intenzivní akustické vlny v periodách zředění (akustická kavitace). Kavitace je zpočátku vyplněna vakuem, později se vyplní párou okolní kapaliny nebo do ní mohou difundovat plyny z okolní kapaliny. Při vymizení podtlaku, který kavitaci vytvořil, její bublina kolabuje za vzniku rázové vlny s destruktivním účinkem na okolní materiál. Jev může být doprovázen světelným efektem (sonoluminiscence). Kavitace vzniká například na lopatkách lodních šroubů, turbín, na čerpadlech a dalších zařízeních, která se velkou rychlostí pohybují v kapalině. Dokáže ji způsobit strašek paví při rozbíjení ulit mořských plžů.

Další zdroje informací o slovu Kavitace

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kavitace ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Kavitace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Kavitace ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Kavitace ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kavitace ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Kavitace ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Kavitace například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Kavitace? resp. co vlastně znamená slovo Kavitace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kavitace, odpověď na dotaz co je to Kavitace?. Víte např. kdo to je Šplhoun? Znáte a víte kdo je Jáhen? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Kavitace i v jiných kategoriích (než Technika). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.