Co je to?
Definice výrazu, termínu Etický kodex. Co znamená odborný pojem Etický kodex z kategorie Právo?

Co je to Etický kodex? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Etický kodex?

Etický kodex je název používaný pro takový dokument, který se vytvořil systematickým způsobem. Jde o soubor norem a předpisů v obecné i konkrétní rovině. Takto vytvořený kodex pak určuje pravidla práce i chování v určité organizaci či podniku nebo profesi. Rozlišují se pravidla závazná a nezávazná. Pokud dojde k porušení závazného kodexu, následují postihy a následné porušení může vést až ke ztrátě zaměstnání. Tyto postihy se rozdělují podle závažnosti provinění a také podle toho, kterého bodu kodexu se týkají. Dodržování nezávazného etického kodexu je sice dobrovolné, ale pokud se jednotlivec zaváže k jeho dodržování, stává se pro něj závazným.
Pomocí kodexu jsou tak stanovena pravidla, vymezující hranic chování. Etické kodex má zavedené a zveřejněné řada firem, dále např. poslanci nebo některé profese jako policisté, novináři, lékaři, právníci a další. Etický kodex se netýká jen chování, ale také zacházení s informacemi, oblečení a vzhledu, profesionality, odbornosti nebo fair play jednání. Tvůrcem etického kodexu je samotná organizace.


Co je to Etický kodex? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Etický kodex. Co znamená odborný pojem Etický kodex z kategorie Právo?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s dalšími lidmi na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pojem Etický kodex patří do sekce právo

Klíčová slova: právo, co to je, odborný výraz, popis, co je to Etický kodex?, lexikon, heslo, vysvětlení, terminologie, wiki, slovo, co znamená, přesný význam, slovník, pojem, synonymum, právo, informace


Pojem Etický kodex je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Etický kodex? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Etický kodex, též kodex chování (anglicky code of conduct) je pravidlo nebo dokument, který upravuje obecné i konkrétní postupy v jednotlivých organizacích a profesích. Svůj etický kodex mají např. lékaři (Hippokratova přísaha), právníci, novináři a další profese. Také některé organizace, sdružení nebo firmy mohou vytvářet kodex pro své zaměstnance, a to buď závazné (zaměstnanec může dostat při smlouvě kodex k podepsání a na základě jeho porušení mu hrozí výpověď) nebo nezávazné (jejich dodržování je dobrovolné).

Jiné informační zdroje o pojmu Etický kodex

Vyhledat slovo Etický kodex ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Etický kodex ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Etický kodex ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Etický kodex ve Wikislovníku

Hledat pojem Etický kodex ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Etický kodex ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Etický kodex například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě nyní již víte jaký je význam slova Etický kodex? resp. co přesně označuje termín Etický kodex? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Etický kodex, odpověď na dotaz co je to Etický kodex?. Víte např. kdo to je Knut Veliký? Znáte a víte kdo je Xantipa? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než právo). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.