Co je to?
Definice odborného termínu, slova Etický kodex. Co znamená pojem Etický kodex z kategorie Právo?

Co je Etický kodex? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Etický kodex

Etický kodex je název používaný pro takový dokument, který se vytvořil systematickým způsobem. Jde o soubor norem a předpisů v obecné i konkrétní rovině. Takto vytvořený kodex pak určuje pravidla práce i chování v určité organizaci či podniku nebo profesi. Rozlišují se pravidla závazná a nezávazná. Pokud dojde k porušení závazného kodexu, následují postihy a následné porušení může vést až ke ztrátě zaměstnání. Tyto postihy se rozdělují podle závažnosti provinění a také podle toho, kterého bodu kodexu se týkají. Dodržování nezávazného etického kodexu je sice dobrovolné, ale pokud se jednotlivec zaváže k jeho dodržování, stává se pro něj závazným.
Pomocí kodexu jsou tak stanovena pravidla, vymezující hranic chování. Etické kodex má zavedené a zveřejněné řada firem, dále např. poslanci nebo některé profese jako policisté, novináři, lékaři, právníci a další. Etický kodex se netýká jen chování, ale také zacházení s informacemi, oblečení a vzhledu, profesionality, odbornosti nebo fair play jednání. Tvůrcem etického kodexu je samotná organizace.


Co je to Etický kodex? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Etický kodex. Co znamená pojem Etický kodex z kategorie Právo?

Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme.Text napsán pro Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Etický kodex sdílet s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Etický kodex patří do sekce právo

Klíčová slova: co to je, definice pojmu, slovník, formulace, Etický kodex, význam, heslo, přesný význam, slovo, význam slova, názvosloví, vysvětlení, přesný výraz, pojem, informace, definice, wiki, lexikon


Pojem Etický kodex je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Etický kodex? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Etický kodex, též kodex chování (anglicky code of conduct) je pravidlo nebo dokument, který upravuje obecné i konkrétní postupy v jednotlivých organizacích a profesích. Svůj etický kodex mají např. lékaři (Hippokratova přísaha), právníci, novináři a další profese. Také některé organizace, sdružení nebo firmy mohou vytvářet kodex pro své zaměstnance, a to buď závazné (zaměstnanec může dostat při smlouvě kodex k podepsání a na základě jeho porušení mu hrozí výpověď) nebo nezávazné (jejich dodržování je dobrovolné).

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat videa s názvem Etický kodex na Youtube

Hledat termín Etický kodex ve Wikizdrojích

Najít termín Etický kodex ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Etický kodex ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Etický kodex ve Wikislovníku

Vyhledat termín Etický kodex ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Etický kodex například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Nyní již víte co znamená slovo Etický kodex? resp. jaký je přesný význam slova Etický kodex? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Etický kodex, odpověď na dotaz co je to Etický kodex?. Víte např. kdo to je Optimista? Znáte a víte kdo je Vlastimil Hašek? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Pokuste se najít termín Etický kodex i v jiné kategorii než v právo. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.