Co je to?
Definice odborného termínu, slova Lomený oblouk. Co znamená pojem Lomený oblouk z kategorie Stavebnictví?

Co je to Lomený oblouk? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Lomený oblouk?

Lomený oblouk je druh stavebního prvku, který byl využíván především v gotice. Nesl křížovou klenbu. Opíral se o vršek sloupu nebo pilíře, který byl ozdobený. Z Burgundska se dostal do Francie, kde byl použit místo nelomených oblouků.
Lomený oblouk je složen z kruhových výsečí. Při zachování výšky je možné měnit jeho poloměr, šířka pak může být různá. Lze ho využít také k překlenutí otvorů o různé šířce, oblouky si zachovají stále stejnou výši.


Co je to Lomený oblouk? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Lomený oblouk. Co znamená pojem Lomený oblouk z kategorie Stavebnictví?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Lomený oblouk s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Lomený oblouk je v kategorii Stavebnictví

Klíčová slova: slovo, přesný význam, co to je, Stavebnictví, formulace, definice, přesný výraz, pojem, slovník, Stavebnictví, význam, co znamená, názvosloví, popis, definice pojmu, Lomený oblouk, odborné názvosloví, informace


Pojem Lomený oblouk je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Lomený oblouk? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lomený oblouk (zvaný též hrotitý oblouk) je architektonický prvek, typický zejména pro gotiku. Do francouzské gotiky se dostal z Burgundska a nahradil po staletí používané nelomené oblouky, které najdeme například v románském slohu, v raně křesťanském stavitelství a v byzantské architektuře. Nelomené neboli valené oblouky mohou být různé, mohou mít např. tvar půlkruhu nebo podkovy (mozarabské Španělsko).

Jiné zdroje informací o pojmu Lomený oblouk

Hledat heslo Lomený oblouk ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Lomený oblouk ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít pojem Lomený oblouk ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Lomený oblouk ve Wikizdrojích

Najít slovo Lomený oblouk ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Lomený oblouk ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Lomený oblouk například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Lomený oblouk? resp. co je to Lomený oblouk? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lomený oblouk, odpověď na dotaz co je to Lomený oblouk?. Víte např. kdo to je Marek Wollner? Znáte a víte kdo je Učeň? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Stavebnictví. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.