Co je to?
Výraz, termín, definice slova Lomený oblouk. Co znamená odborný pojem Lomený oblouk z kategorie Stavebnictví?

Co je to Lomený oblouk? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Lomený oblouk?

Lomený oblouk je druh stavebního prvku, který byl využíván především v gotice. Nesl křížovou klenbu. Opíral se o vršek sloupu nebo pilíře, který byl ozdobený. Z Burgundska se dostal do Francie, kde byl použit místo nelomených oblouků.
Lomený oblouk je složen z kruhových výsečí. Při zachování výšky je možné měnit jeho poloměr, šířka pak může být různá. Lze ho využít také k překlenutí otvorů o různé šířce, oblouky si zachovají stále stejnou výši.


Co je to Lomený oblouk? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Lomený oblouk. Co znamená odborný pojem Lomený oblouk z kategorie Stavebnictví?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Lomený oblouk se nachází v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: wiki, odborný výraz, co je to Lomený oblouk?, slovník, heslo, termín, pojem, stavebnictví, vysvětlení, co to je, informace, co znamená, význam slova, lexikon, význam pojmu, přesný výraz, přesný význam, Lomený oblouk


Pojem Lomený oblouk je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Lomený oblouk? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Lomený oblouk (zvaný též hrotitý oblouk) je architektonický prvek, typický zejména pro gotiku. Do francouzské gotiky se dostal z Burgundska a nahradil po staletí používané nelomené oblouky, které najdeme například v románském slohu, v raně křesťanském stavitelství a v byzantské architektuře. Nelomené neboli valené oblouky mohou být různé, mohou mít např. tvar půlkruhu nebo podkovy (mozarabské Španělsko).

Linky na další online zdroje

Vyhledat slovo Lomený oblouk ve Wikislovníku

Najít termín Lomený oblouk na Google.cz

Hledat pojem Lomený oblouk ve Wikizdrojích

Hledat heslo Lomený oblouk ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Lomený oblouk ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Lomený oblouk ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Lomený oblouk například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Lomený oblouk? resp. co je to Lomený oblouk? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lomený oblouk, odpověď na dotaz co je to Lomený oblouk?. Víte např. kdo to je Jaroslava Pokorná Jermanová? Znáte a víte kdo je Julius Streicher? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je stavebnictví. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.