Co je Klášter?
Co znamená pojem, slovo, definice termínu Klášter?
Klášter je název stavby nebo areálu církevního charakteru. Jeho obyvateli jsou obvykle řeholnice, mniši, tedy řeholní osoby. Podmínkou je, aby tyto osoby byly vždy ze stejného církevního řádu. Kláštery bývají většinu křesťanské, například františkánské, benediktýnské, karmelitánské a další, kláštery mají také buddhisté nebo taoisté. Kláštery vždy patřily k centrům vzdělanosti, někdy jim byl přisuzován také vojenský význam. Jiná náboženství brala kláštery více jako školy, pak nesou i jiná označení. Samotné slovo klášter pochází z latinského slova claustrum, tedy uzavření místo. Místo pojmu klášter bývá používáno také označení konvent, kolej, komenda, kanonie a další. První evropské kláštery jsou známy z 5. století, jejich počet neustále narůstal. Byly to větší komplexy, které byly samostatné a hospodářsky soběstačné a sloužily také jako kulturní a hospodářská centra celého okolí. Hlavou kláštera byl opat.
Život v klášteře se řídil řeholí a vírou. Obyvatelé se nejen modlili a pracovali, ale konali také milosrdné skutky. Přijímali poutníky, pocestné a starali se o ně, někdy také pečovali o nemocné a chudé. Řeholníci museli být poslušní, střídmí, neměli vlastní majetek a museli nosit mnišský oděv a dodržovat celibát. Nesměli mít osobní majetek. Po nedodržení pravidel následoval trest. Práce ve středověku byla většinou duchovní, studium filozofie a spisů. Příjmy pocházely především z darů věřících nebo z majetku těch, kdo do kláštera vstoupili.
Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Text vypracovaly autorky pro Superia.cz
Co označuje termín Klášter? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia
(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.
Klášter (z německého Kloster z latinského claustrum, uzavřené místo, latinsky monasterium) je instituce a budova nebo komplex budov, které slouží jako dlouhodobý příbytek pro duchovní a pracovní činnosti mnichů (monachů), mnišek (jeptišek) či laiků, kde žijí společně jako komunita na rozdíl od osaměle žijících poustevníků (eremitů).
Nejčastěji se tak označují konventy západních církví, kde žijí řeholníci řídící se předpisy svého církevního řádu – řeholí. Pro pravoslavné kláštery se obvykle užívá slovo monastýr. Jako klášter se označují i obdobné instituce, například buddhistické kláštery.
Zpravidla jde o rozlehlejší areál určený pro život duchovního či náboženského společenství.
Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky
Hledat výraz Klášter ve fulltextu Seznam.cz
Chraňte své soukromí a hledejte slovo Klášter ve vyhledávači DuckDuckGo
Vyhledat pojem Klášter ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Zkusit najít heslo Klášter ve Wikislovníku
Vyhledat výraz Klášter na Google.cz
Vyhledat slovo Klášter ve slovníku cizích slov od Seznam.cz
Dál můžete zkusit hledat slovo Klášter například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.
Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy
Teď už víte jaká je definice slova Klášter? resp. co označuje slovo Klášter? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Klášter, odpověď na dotaz co je to Klášter?. Víte např. kdo to je William Faulkner? Znáte a víte kdo je Vlastimil Hašek? Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je náboženství. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.
V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.