Co je to?
Definice odborného termínu, slova Klášter. Co znamená pojem Klášter z kategorie Náboženství?

Co je Klášter?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Klášter

Klášter je název stavby nebo areálu církevního charakteru. Jeho obyvateli jsou obvykle řeholnice, mniši, tedy řeholní osoby. Podmínkou je, aby tyto osoby byly vždy ze stejného církevního řádu. Kláštery bývají většinu křesťanské, například františkánské, benediktýnské, karmelitánské a další, kláštery mají také buddhisté nebo taoisté. Kláštery vždy patřily k centrům vzdělanosti, někdy jim byl přisuzován také vojenský význam. Jiná náboženství brala kláštery více jako školy, pak nesou i jiná označení. Samotné slovo klášter pochází z latinského slova claustrum, tedy uzavření místo. Místo pojmu klášter bývá používáno také označení konvent, kolej, komenda, kanonie a další. První evropské kláštery jsou známy z 5. století, jejich počet neustále narůstal. Byly to větší komplexy, které byly samostatné a hospodářsky soběstačné a sloužily také jako kulturní a hospodářská centra celého okolí. Hlavou kláštera byl opat.
Život v klášteře se řídil řeholí a vírou. Obyvatelé se nejen modlili a pracovali, ale konali také milosrdné skutky. Přijímali poutníky, pocestné a starali se o ně, někdy také pečovali o nemocné a chudé. Řeholníci museli být poslušní, střídmí, neměli vlastní majetek a museli nosit mnišský oděv a dodržovat celibát. Nesměli mít osobní majetek. Po nedodržení pravidel následoval trest. Práce ve středověku byla většinou duchovní, studium filozofie a spisů. Příjmy pocházely především z darů věřících nebo z majetku těch, kdo do kláštera vstoupili.


Co je to Klášter? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Klášter. Co znamená pojem Klášter z kategorie Náboženství?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Klášter? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Klášter patří do sekce náboženství

Klíčová slova: význam slova, Klášter, pojem, heslo, náboženství, wiki, terminus technicus, přesný výraz, synonymum, termín, lexikon, popis, informace, slovník, odborný výraz, přesný význam, slovo, odborné názvosloví


Pojem Klášter je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Klášter? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Klášter (z německého Kloster z latinského claustrum, uzavřené místo, latinsky monasterium) je instituce a budova nebo komplex budov, které slouží jako dlouhodobý příbytek pro duchovní a pracovní činnosti mnichů (monachů), mnišek (jeptišek) či laiků, kde žijí společně jako komunita na rozdíl od osaměle žijících poustevníků (eremitů).
Nejčastěji se tak označují konventy západních církví, kde žijí řeholníci řídící se předpisy svého církevního řádu – řeholí. Pro pravoslavné kláštery se obvykle užívá slovo monastýr. Jako klášter se označují i obdobné instituce, například buddhistické kláštery.
Zpravidla jde o rozlehlejší areál určený pro život duchovního či náboženského společenství.

Další informace o pojmu Klášter hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat heslo Klášter ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Klášter ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít termín Klášter ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Klášter ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Klášter ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Klášter na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Klášter například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google obrázcích nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě nyní již víte jaký je význam slova Klášter? resp. co přesně znamená slovo Klášter? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Klášter, odpověď na dotaz co je to Klášter?. Víte např. kdo to je Filolog? Znáte a víte kdo je Vlastimil Hašek? Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledat odborný výraz Klášter i v jiné sekci než je kategorie náboženství. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie náboženství, Kněz, kříž, klášter, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.