Co je to?
Definice výrazu, termínu Covid-19. Co znamená odborný pojem Covid-19 z kategorie Nemoce?

Co je to Covid-19? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Covid-19?

Covid-19 je název vysoce infekčního onemocnění, jehož příčinou je nový druh koronaviru, označený jako SARS-CoV-2. Jako původní zdroj nákazy bylo označeno město Wu-han v Číně. Odtud se onemocnění rozšířilo do celého světa. Od března 2020 se mluví o koronavirové pandemii. Zdroj koronaviru se stále zkoumá, jako jedna z nejpravděpodobnějších příčin je nákaza od netopýrů nebo hmyzožravých luskounů. Člověk je infikován a stává se šiřitelem viru. K tomu může docházet prostřednictvím sekretu v dýchacích cestách již dva dny předtím, než se projeví první příznaky. Člověk může Covid-19 prodělat i bez příznaků. Standardně je člověk infekční minimálně po dobu 1 týdne, infekčnost postupně klesá, a kolem 10. dne by už člověk neměl vylučovat nakažlivý virus.
Covid-19 se přenáší hlavně kapénkovou nákazou, popřípadě vzduchem. Dostává se do horních cest dýchacích, tedy úst a nosu, někdy i přes oční spojivky. Onemocnění může mít různý průběh, od lehkého až po kritický. Závažnost záleží na virové náloži a rizikových faktorech nemocného. K nejčastějším příznakům patří horečka nebo zvýšená teplota, suchý kašel, bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, dýchací obtíže, ztráta čichu a chuti, postižení trávicího traktu a další. Často dochází k těžké infekci dolních dýchacích cest a zápalu plic. K rizikovým faktorům patří například věk, obezita a různé typy nemocí. Léčba zatím pouze potlačuje příznaky nemoci. Jako prevence se doporučuje mytí rukou a dezinfekce, ochrana dýchacích cest rouškou či respirátorem a dodržování rozestupů při kontaktu s dalšími lidmi. Účinnou a zásadní prevencí onemocnění Covid-19 by mělo být očkování.


Co je to Covid-19? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Covid-19. Co znamená odborný pojem Covid-19 z kategorie Nemoce?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Napsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Covid-19 s kolegy na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Covid-19 se nachází v sekci nemoce

Klíčová slova: Covid-19, terminus technicus, nemoce, co je to Covid-19?, vysvětlení, popis, informace, co znamená, definice pojmu, přesný výraz, nemoce, terminologie, synonymum, slovo, význam pojmu, odborný výraz, význam, pojem


Pojem Covid-19 je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Covid-19? Výraz, definice slova z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Covid-19 (též COVID-19) je vysoce infekční onemocnění, které je způsobeno koronavirem SARS-CoV-2. První případ byl identifikován v čínském Wu-chanu v prosinci 2019. Od té doby se virus rozšířil po celém světě, což způsobilo přetrvávající pandemii.
Příznaky nemoci covid-19 jsou různé, od bezpříznakového stavu až po závažné onemocnění, ale často zahrnují horečku, kašel, únavu, dýchací potíže a ztrátu čichu a chuti. Příznaky začínají jeden až čtrnáct dní po vystavení viru. U přibližně jednoho z pěti infikovaných jedinců se neobjeví žádné příznaky. Zatímco většina lidí má mírné příznaky, u některých lidí se vyvine syndrom akutní dechové tísně. Tento syndrom může být přivoděn cytokinovými bouřemi, víceorgánovým selháním, septickým šokem a krevními sraženinami. Bylo pozorováno dlouhodobější poškození orgánů (zejména plic a srdce). Existuje obava z významného počtu pacientů, kteří se zotavili z akutní fáze onemocnění, ale nadále pociťují řadu následků – známých jako dlouhodobý covid-19 – i několik měsíců poté. Mezi tyto účinky patří silná únava, ztráta paměti a další kognitivní problémy, slabá horečka, svalová slabost a dušnost.

Pro více informací o heslu Covid-19 zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat videa s názvem Covid-19 na Youtube

Vyhledat slovo Covid-19 ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Covid-19 ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Covid-19 ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Covid-19 na Google.cz

Najít pojem Covid-19 ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Covid-19 například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Právě nyní již víte co je to Covid-19? resp. jaký je přesný význam slova Covid-19? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Covid-19, odpověď na dotaz co je to Covid-19?. Víte např. kdo to je Eva Josefíková? Znáte a víte kdo je Šiva? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než nemoce). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..