Co je to?
Výraz, termín, definice slova Covid-19. Co znamená odborný pojem Covid-19 z kategorie Nemoce?

Co je Covid-19? Význam slova

Co znamená termín Covid-19? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Covid-19 je název vysoce infekčního onemocnění, jehož příčinou je nový druh koronaviru, označený jako SARS-CoV-2. Jako původní zdroj nákazy bylo označeno město Wu-han v Číně. Odtud se onemocnění rozšířilo do celého světa. Od března 2020 se mluví o koronavirové pandemii. Zdroj koronaviru se stále zkoumá, jako jedna z nejpravděpodobnějších příčin je nákaza od netopýrů nebo hmyzožravých luskounů. Člověk je infikován a stává se šiřitelem viru. K tomu může docházet prostřednictvím sekretu v dýchacích cestách již dva dny předtím, než se projeví první příznaky. Člověk může Covid-19 prodělat i bez příznaků. Standardně je člověk infekční minimálně po dobu 1 týdne, infekčnost postupně klesá, a kolem 10. dne by už člověk neměl vylučovat nakažlivý virus.
Covid-19 se přenáší hlavně kapénkovou nákazou, popřípadě vzduchem. Dostává se do horních cest dýchacích, tedy úst a nosu, někdy i přes oční spojivky. Onemocnění může mít různý průběh, od lehkého až po kritický. Závažnost záleží na virové náloži a rizikových faktorech nemocného. K nejčastějším příznakům patří horečka nebo zvýšená teplota, suchý kašel, bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, dýchací obtíže, ztráta čichu a chuti, postižení trávicího traktu a další. Často dochází k těžké infekci dolních dýchacích cest a zápalu plic. K rizikovým faktorům patří například věk, obezita a různé typy nemocí. Léčba zatím pouze potlačuje příznaky nemoci. Jako prevence se doporučuje mytí rukou a dezinfekce, ochrana dýchacích cest rouškou či respirátorem a dodržování rozestupů při kontaktu s dalšími lidmi. Účinnou a zásadní prevencí onemocnění Covid-19 by mělo být očkování.


Co je to Covid-19? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Covid-19. Co znamená odborný pojem Covid-19 z kategorie Nemoce?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Covid-19? Pak se o ní podělte s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Covid-19 je v kategorii nemoce

Klíčová slova: terminus technicus, formulace, wiki, pojem, informace, nemoce, termín, význam, synonymum, Covid-19, odborné názvosloví, co je to Covid-19?, co to je, nemoce, slovník, vysvětlení, význam slova, slovo


Pojem Covid-19 je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Covid-19? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Covid-19 (též COVID-19) je vysoce infekční onemocnění, které je způsobeno koronavirem SARS-CoV-2. První případ byl identifikován v čínském Wu-chanu v prosinci 2019. Od té doby se virus rozšířil po celém světě, což způsobilo přetrvávající pandemii.
Příznaky nemoci covid-19 jsou různé, od bezpříznakového stavu až po závažné onemocnění, ale často zahrnují horečku, kašel, únavu, dýchací potíže a ztrátu čichu a chuti. Příznaky začínají jeden až čtrnáct dní po vystavení viru. U přibližně jednoho z pěti infikovaných jedinců se neobjeví žádné příznaky. Zatímco většina lidí má mírné příznaky, u některých lidí se vyvine syndrom akutní dechové tísně. Tento syndrom může být přivoděn cytokinovými bouřemi, víceorgánovým selháním, septickým šokem a krevními sraženinami. Bylo pozorováno dlouhodobější poškození orgánů (zejména plic a srdce). Existuje obava z významného počtu pacientů, kteří se zotavili z akutní fáze onemocnění, ale nadále pociťují řadu následků – známých jako dlouhodobý covid-19 – i několik měsíců poté. Mezi tyto účinky patří silná únava, ztráta paměti a další kognitivní problémy, slabá horečka, svalová slabost a dušnost.

Více informací o slovu Covid-19 doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Covid-19 ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Covid-19 ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Covid-19 ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Covid-19 na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Covid-19 ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Covid-19 ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Covid-19 například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě jste zjistili co znamená Covid-19? resp. co přesně znamená slovo Covid-19? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Covid-19, odpověď na dotaz co je to Covid-19?. Víte např. kdo to je Kapsář? Znáte a víte kdo je Allison Williams? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Covid-19 v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je nemoce. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..