Co je to?
Definice odborného termínu, slova Surrealismus. Co znamená pojem Surrealismus z kategorie Kultura?

Co je Surrealismus? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Surrealismus?

Surrealismus je označení uměleckého směru, který se prosazoval v polovině 20. století. V tvorbě části umělců přetrvává i v současnosti. Zasáhl celou oblast kultury, zvláště vynikl v literatuře, výtvarném umění, ve filmu či divadelní tvorbě. Jedná se také o filozofický směr a směřování života. Nejproslulejší autoři surrealismu ovlivnili i další tvůrce, kteří se pak věnovali jiné tvorbě, ale přesto u nich lze surrealistické prvky nalézt. Počátky tohoto směru lze najít u generace tzv. prokletých básníků, vznik ovlivnila umělecká avantgarda a umělecké prostředí Paříže jako centra moderního umění. Zde působili umělci z celého světa a vznikla řada nových uměleckých směrů.
Po první světové válce se změnil hodnotový žebříček a byl vyjadřován odpor vůči klasické měšťanské společnosti, oficiálnímu uměni a autoritám. Rozvíjela se věda, hlavně psychologie, a vznikaly nové filozofické směry. Tento vývoj se odrážel i v umění, na které působila především dialektika a psychoanalýza a rozvoj nových uměleckých technik. Surrealisté se snaží osvobodit mysl, kladou zásadní důraz na podvědomí. Ztvárňují sny, myšlenky, představy a pocity. Směr byl definován v Surrealistickém manifestu vydaném André Bretonem. Z výtvarných umělců patří k nejznámějším Salvador Dalí.

Co je to Surrealismus? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Surrealismus. Co znamená pojem Surrealismus z kategorie Kultura?

Veškeré texty jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s rodinou a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Surrealismus patří do sekce kultura

Klíčová slova: definice pojmu, wiki, synonymum, kultura, význam slova, heslo, Surrealismus, co je to Surrealismus?, co to je, slovník, odborné názvosloví, přesný význam, slovo, odborný výraz, význam, termín, vysvětlení, kultura


Pojem Surrealismus je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Surrealismus? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Surrealismus (výslovnost syrealizmus) je evropský umělecký směr, ale také životní styl, který usiluje o osvobození mysli, zdůrazňuje podvědomí. Snaží se o zachycení snů, představ, pocitů a myšlenek. První impulsy surrealismus dostal od André Bretona, jeho prudký rozvoj umožnil Salvador Dalí. Surrealismus je stále aktivní směr, ačkoli se od původních myšlenek značně vzdálil.

Další možné informační zdroje

Zkusit najít pojem Surrealismus na Google.cz

Najít termín Surrealismus ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Surrealismus ve Wikizdrojích

Hledat termín Surrealismus ve Wikislovníku

Najít pojem Surrealismus ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Surrealismus ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Surrealismus například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Surrealismus? resp. jaký je význam pojmu Surrealismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Surrealismus, odpověď na dotaz co je to Surrealismus?. Víte např. kdo to je Prefekt? Znáte a víte kdo je Volodymyr Zelenskyj? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Zkuste proto hledat termín Surrealismus hledat i v jiných kategoriích (než kultura). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.