Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Taoismus. Co znamená pojem Taoismus z kategorie Filozofie?

Co to je Taoismus? Význam slova

Co znamená termín Taoismus? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Taoismus patří k základním směrům filozofie staré Číny. Jeho původ sahá do 5. století př. n. l., možná i dále. Od 3 století n. l. a do 10. století byl dokonce státním náboženstvím. Zásadním cílem taoismu je splynutí člověka s přírodou. Jde o jednodušší typ náboženství, bývá označováno i jako lidové. Splynutí s přírodou člověk dosáhne pomocí meditace, diet, vzdělání a duchovních i tělesných cvičení. T vše mu má zajistit dlouhý život či nesmrtelnost. Za zakladatele taoismu je považován Lao-C´, současník Konfucia, autor Knihy o Tao.
V taoismu jde o harmonii mezi principy jin a jang, přednost dostává jin, který reprezentuje měkkost, tmu a ženskost. Důležité je nezasahovat do přirozeného vývoje věcí a nechat je dojít k přirozenému výsledku, čímž je myšleno nedělat nic marně a proti přírodě. Moudrost je představována prázdnou myslí bez vědění. Vědění a poznání je považováno za zavádějící. Meditací se získává vnitřní klid. Důležité je zdravé tělo, žití v souladu s přírodou, rozvíjení klidu a míru.


Co je to Taoismus? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Taoismus. Co znamená pojem Taoismus z kategorie Filozofie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Taoismus sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Taoismus patří do sekce Filozofie

Klíčová slova: co je to Taoismus?, co to je, Filozofie, slovo, terminologie, přesný význam, význam pojmu, co znamená, Taoismus, Filozofie, definice pojmu, lexikon, informace, synonymum, význam, pojem, termín, přesný výraz


Pojem Taoismus je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Taoismus? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Taoismus (někdy psaný jako Daoismus) označuje filozofickou školu založenou na textech Tao te ťing (Kniha o cestě a ctnosti - psáno také transkripcí pinyin Laozi a Dào Dé Jīng) a Zhuangzi. Dále také rodinu čínských náboženských hnutí jako např. Zhengyi („ortodoxe“) nebo Quanzhen („celá skutečnost“), která společně vedou k Zhang Daoling v pozdní dynastii Han. Nebo také čínské lidové náboženství. Slovo taoismus se používá k přeložení čínského Daojiao (道教) a Daojia (道家). Vznikl pravděpodobně v 5.století př.n.l., i když mnohé prameny kladou jeho vznik do 3. století n.l. Znak Tào 道 (nebo Dào) doslova znamená „cesta“, ale v čínském náboženství a filosofii získal mnohem abstraktnější význam. Spojení Daojiao označuje taoismus jako náboženství ; Daojia se vztahuje ke studiu učenců. Toto rozlišení je však samo o sobě dost nejasné a způsobuje určité kontroverze.

Linky na další online zdroje

Najít termín Taoismus ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Taoismus ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Taoismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Taoismus ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Taoismus na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Taoismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Taoismus například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Taoismus? resp. co to je Taoismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Taoismus, odpověď na dotaz co je to Taoismus?. Víte např. kdo to je Salma Hayek? Znáte a víte kdo je Nora Fridrichová? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Filozofie. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..