Co je to?
Výraz, termín, definice slova Taoismus. Co znamená odborný pojem Taoismus z kategorie Filozofie?

Co je to Taoismus? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Taoismus

Taoismus patří k základním směrům filozofie staré Číny. Jeho původ sahá do 5. století př. n. l., možná i dále. Od 3 století n. l. a do 10. století byl dokonce státním náboženstvím. Zásadním cílem taoismu je splynutí člověka s přírodou. Jde o jednodušší typ náboženství, bývá označováno i jako lidové. Splynutí s přírodou člověk dosáhne pomocí meditace, diet, vzdělání a duchovních i tělesných cvičení. T vše mu má zajistit dlouhý život či nesmrtelnost. Za zakladatele taoismu je považován Lao-C´, současník Konfucia, autor Knihy o Tao.
V taoismu jde o harmonii mezi principy jin a jang, přednost dostává jin, který reprezentuje měkkost, tmu a ženskost. Důležité je nezasahovat do přirozeného vývoje věcí a nechat je dojít k přirozenému výsledku, čímž je myšleno nedělat nic marně a proti přírodě. Moudrost je představována prázdnou myslí bez vědění. Vědění a poznání je považováno za zavádějící. Meditací se získává vnitřní klid. Důležité je zdravé tělo, žití v souladu s přírodou, rozvíjení klidu a míru.


Co je to Taoismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Taoismus. Co znamená odborný pojem Taoismus z kategorie Filozofie?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Taoismus doporučujeme sdílet se známými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Heslo Taoismus se nachází v sekci filozofie

Klíčová slova: co to je, definice pojmu, přesný výraz, přesný význam, slovník, terminus technicus, synonymum, slovo, popis, odborný výraz, odborné názvosloví, pojem, co znamená, lexikon, filozofie, co je to Taoismus?, formulace, vysvětlení


Pojem Taoismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Taoismus?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Taoismus (někdy psaný jako Daoismus) označuje filozofickou školu založenou na textech Tao te ťing (Kniha o cestě a ctnosti - psáno také transkripcí pinyin Laozi a Dào Dé Jīng) a Zhuangzi. Dále také rodinu čínských náboženských hnutí jako např. Zhengyi („ortodoxe“) nebo Quanzhen („celá skutečnost“), která společně vedou k Zhang Daoling v pozdní dynastii Han. Nebo také čínské lidové náboženství. Slovo taoismus se používá k přeložení čínského Daojiao (道教) a Daojia (道家). Vznikl pravděpodobně v 5.století př.n.l., i když mnohé prameny kladou jeho vznik do 3. století n.l. Znak Tào 道 (nebo Dào) doslova znamená „cesta“, ale v čínském náboženství a filosofii získal mnohem abstraktnější význam. Spojení Daojiao označuje taoismus jako náboženství ; Daojia se vztahuje ke studiu učenců. Toto rozlišení je však samo o sobě dost nejasné a způsobuje určité kontroverze.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít pojem Taoismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Taoismus na Youtube

Zkusit najít heslo Taoismus ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Taoismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Taoismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Taoismus ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Taoismus například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Taoismus? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Taoismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Taoismus, odpověď na dotaz co je to Taoismus?. Víte např. kdo to je Nela Boudová? Znáte a víte kdo je Antonín Zápotocký? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než filozofie). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..