Co je to?
Výraz, termín, definice slova Taoismus. Co znamená odborný pojem Taoismus z kategorie Filozofie?

Co je to Taoismus? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Taoismus?

Taoismus patří k základním směrům filozofie staré Číny. Jeho původ sahá do 5. století př. n. l., možná i dále. Od 3 století n. l. a do 10. století byl dokonce státním náboženstvím. Zásadním cílem taoismu je splynutí člověka s přírodou. Jde o jednodušší typ náboženství, bývá označováno i jako lidové. Splynutí s přírodou člověk dosáhne pomocí meditace, diet, vzdělání a duchovních i tělesných cvičení. T vše mu má zajistit dlouhý život či nesmrtelnost. Za zakladatele taoismu je považován Lao-C´, současník Konfucia, autor Knihy o Tao.
V taoismu jde o harmonii mezi principy jin a jang, přednost dostává jin, který reprezentuje měkkost, tmu a ženskost. Důležité je nezasahovat do přirozeného vývoje věcí a nechat je dojít k přirozenému výsledku, čímž je myšleno nedělat nic marně a proti přírodě. Moudrost je představována prázdnou myslí bez vědění. Vědění a poznání je považováno za zavádějící. Meditací se získává vnitřní klid. Důležité je zdravé tělo, žití v souladu s přírodou, rozvíjení klidu a míru.


Co je to Taoismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Taoismus. Co znamená odborný pojem Taoismus z kategorie Filozofie?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Text napsán pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Taoismus se známými na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pojem Taoismus se nachází v sekci filozofie

Klíčová slova: význam pojmu, význam slova, slovo, přesný výraz, přesný význam, odborný výraz, synonymum, definice pojmu, lexikon, terminus technicus, co znamená, popis, co to je, pojem, odborné názvosloví, terminologie, informace, slovník


Pojem Taoismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Taoismus? Výraz, definice slova z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Taoismus (někdy psaný jako Daoismus) označuje filozofickou školu založenou na textech Tao te ťing (Kniha o cestě a ctnosti - psáno také transkripcí pinyin Laozi a Dào Dé Jīng) a Zhuangzi. Dále také rodinu čínských náboženských hnutí jako např. Zhengyi („ortodoxe“) nebo Quanzhen („celá skutečnost“), která společně vedou k Zhang Daoling v pozdní dynastii Han. Nebo také čínské lidové náboženství. Slovo taoismus se používá k přeložení čínského Daojiao (道教) a Daojia (道家). Vznikl pravděpodobně v 5.století př.n.l., i když mnohé prameny kladou jeho vznik do 3. století n.l. Znak Tào 道 (nebo Dào) doslova znamená „cesta“, ale v čínském náboženství a filosofii získal mnohem abstraktnější význam. Spojení Daojiao označuje taoismus jako náboženství ; Daojia se vztahuje ke studiu učenců. Toto rozlišení je však samo o sobě dost nejasné a způsobuje určité kontroverze.

Pro více informací o heslu Taoismus zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat slovo Taoismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Taoismus ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Taoismus ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Taoismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Taoismus ve Wikislovníku

Najít výraz Taoismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Taoismus například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Právě nyní již víte jaký je význam slova Taoismus? resp. jaká je definice slova Taoismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Taoismus, odpověď na dotaz co je to Taoismus?. Víte např. kdo to je Blanka Matragi? Znáte a víte kdo je Dobrák? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než filozofie). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..