Co je Konsenzus?
Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Konsenzus?
Konsenzus je pojem vycházející z latinského slova consensus, což znamená souhlas, shodu či jednomyslnost. Jde o shodu většiny lidí, kteří pocházejí z určité skupiny, společnosti nebo společenství. Jde o souhlas v názorech a také postojích v nejdůležitějších otázkách jejich společného života. Konsenzus znamená obecný souhlas v oblasti citů i myšlenek. Tato shoda napomáhá dosáhnout, ustanovit a udržet určitý řád.
Konsenzus se zakládá na principu dobrovolnosti a před touto shodu probíhá ještě nějaký spor, diskuze, dohadování nebo kompromis. Každá společnost potřebuje určitou míru konsenzu, ale úplný konsenzus možný není. Toleruje se přítomnost nesouhlasící menšiny i její vyjádření nesouhlasu. Tato menšina nemá pak pocit utlačování a vyhoštění. Pokud se dospěje ke konsensuálnímu rozhodnutí, nemusí všichni účastníci aktivně souhlasit, ale neodporují přijatým rozhodnutím. S tímto způsobem rozhodování pracovala již řecká demokracie.
Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz
Ve Wikipedii se o heslu Konsenzus dozvíte následující
Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.
Konsenzus, konsensus, konsenz či konsens (lat. consensus, souhlas) znamená shodu mínění jistého společenství, zejména spontánní a živelný souhlas, obecně jakýkoliv vzájemný souhlas. V právu se za konsenzuální považují takové smlouvy, k jejichž platnosti stačí projev souhlasné vůle stran, v protikladu k reálným smlouvám, které jsou uzavřeny až faktickým plněním (např. předáním věci). Alternativou ke konsenzuálnímu rozhodování je buď rozhodování autoritativní nebo hlasování. Na rozdíl od hlasování a vlády většiny konsensus není výsledek pouze racionální, ale také emocionální. Je složité k němu dojít, jelikož je založen na dobrovolném přístupu a předchází mu diskuse, spory a kompromisy.
Konsensus vzniká na základě vzájemného souhlasu členů skupiny, či mezi skupinami. „Absence konsensu“ znamená nesouhlas. Konsensus připouští souhlas většiny, ale také přítomnost a vyjádření nesouhlasu ze strany menšiny, jež se toleruje. Díky tomu se menšina, která nesouhlasí, nemusí cítit jako vyhoštěná a utlačovaná, a tak je možné dospět souhlasu, tedy konsensu. Konsensuální rozhodnutí nemusí nutně znamenat aktivní souhlas všech zúčastněných, ale spíše přijetá a rozhodnutí neodporovat. Na tomto typu rozhodování byly postaveny základní pilíře řecké demokracie.
Konsensu je často přikládán velký význam, neboť je vnímán jakožto zakladatel sociálního společenství, které je opakem sociálního konfliktu, tak, jak ho popisuje Hobbes ve svém širokém pojetí existence společnosti, hovoříme-li o prostředí kde jsou si lidé rovni z hlediska práv, svobody myšlení a vlastního názoru. Významnými autory, kteří se zabývali tématy konsensu, byli Émile Durkheim a Talcott Parsons.
Další možné informační zdroje
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Konsenzus ve Wikimedia Commons
Zkusit najít Konsenzus ve Wikislovníku
Zkusit najít heslo Konsenzus na Google obrázcích
Zkusit najít heslo Konsenzus na Google.cz
Hledat videa s názvem Konsenzus na Youtube
Vyhledat slovo Konsenzus ve fulltextu vyhledávače Info.com
Dál můžete zkusit hledat slovo Konsenzus například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Yahoo.com, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.
Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov
Právě nyní již víte co znamená Konsenzus? resp. co přesně znamená slovo Konsenzus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Konsenzus, odpověď na dotaz co je to Konsenzus?. Víte např. kdo to je Starý mládenec? Znáte a víte kdo je Jan Maxián? Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Pokuste se najít termín Konsenzus i v jiné kategorii než v politika. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.
Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.
Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.