Co je to?
Výraz, termín, definice slova Samizdat. Co znamená odborný pojem Samizdat z kategorie Politika?

Co je to Samizdat? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Samizdat?

Samizdat je pojem pocházející z ruských slov vydáváno samo. Jedná se o obcházení cenzorských zásahů v režimech, kde dochází k represím. V minulosti se jednalo především o země bývalého komunistického bloku v období tzv. studené války.
Šlo o možnost vydávání zakázaných knih a spisů alespoň v malém množství. Většinou byly tyto tisky psány na psacích strojích a rozmnoženy přes průklepový papír či jinou obvyklou technikou. Čtenáři pak samizdat šířili dále.


Co je to Samizdat? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Samizdat. Co znamená odborný pojem Samizdat z kategorie Politika?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Samizdat? Pak se o tuto stránku podělte s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Samizdat je v kategorii Politika

Klíčová slova: slovo, odborný výraz, názvosloví, přesný výraz, pojem, formulace, význam pojmu, odborné názvosloví, Politika, Samizdat, přesný význam, terminus technicus, definice, slovník, význam slova, vysvětlení, definice pojmu, heslo


Pojem Samizdat je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Samizdat?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Samizdat (samo-vydáváno, rusky самиздат – samoizdělatelstvo) je způsob, jakým občanští aktivisté obcházejí cenzuru v represivních režimech, zejména v zemích východního bloku v době studené války. Jde o vydávání novinového obsahu vlastním nákladem v ilegalitě. Samizdaty jsou rozšiřovány v malých nákladech, opisovány, původně v ruce, později na psacím stroji a na počítači a množeny dle techniky dané doby (cyklostyl, kopírky).
Komunistické a podobné represivní systémy obvykle samizdat tvrdě potlačují a vydávající disidenty soudí a vězní.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít výraz Samizdat ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Samizdat na Google.cz

Vyhledat heslo Samizdat ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Samizdat ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Samizdat ve Wikislovníku

Najít termín Samizdat ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Samizdat například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikizdrojích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Samizdat? resp. co přesně znamená slovo Samizdat? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Samizdat, odpověď na dotaz co je to Samizdat?. Víte např. kdo to je Abiturient? Znáte a víte kdo je Hasič? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Politika. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.