Co je to?
Odborný výraz, definice slova Cholesterol. Co znamená slovo Cholesterol z kategorie Chemie?

Co je Cholesterol?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Cholesterol

Cholesterol je název organické látky, která patří do skupiny steroidních látek. Cholesterol se nachází v tkáních a tělních tekutinách všech živočichů. Jedná se o látku nezbytnou pro normální fungování buněčných membrán, syntézu hormonů a tvorbu vitamínu D. V lidském těle hraje klíčovou roli při vývoji nervového systému a tvorbě pohlavních hormonů. Cholesterol se v těle vyskytuje ve dvou základních formách - LDL a HDL. Tyto dvě formy mají odlišné funkce a účinky na zdraví. LDL cholesterol bývá někdy označován jako špatný cholesterol, protože při zvýšených hladinách může způsobovat ukládání cholesterolu na stěnách cév a vytvářet plaky, což být příčinou aterosklerózy a zvýšeného rizika srdečních onemocnění. HDL cholesterol je znám jako dobrý cholesterol, protože má schopnost odstraňovat přebytečný cholesterol z cév a přenášet ho zpět do jater, kde je následně zpracován nebo vyloučen z těla. Vysoké hladiny HDL mohou pomoci snižovat riziko srdečních onemocnění.
Přestože je cholesterol nezbytný pro některé základní funkce v těle, přebytek LDL cholesterolu může představovat zdravotní riziko. Některé potraviny obsahují zvýšené množství nasycených a transmastných kyselin, které mohou zvyšovat hladiny tohoto cholesterolu. K udržení zdraví srdce a cév je proto důležité udržovat vyváženou stravu, bohatou na nenasycené mastné kyseliny, vlákninu a omezovat konzumaci potravin s vysokým obsahem nasycených tuků. Na základě výsledků měření hladin cholesterolu mohou být doporučeny vhodné změny životního stylu nebo léčba, pokud je to nezbytné.


Co je to Cholesterol? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Cholesterol. Co znamená slovo Cholesterol z kategorie Chemie?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Cholesterol s jinými lidmi prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Cholesterol patří do kategorie chemie

Klíčová slova: definice, lexikon, definice pojmu, slovo, přesný výraz, heslo, názvosloví, pojem, informace, přesný význam, co znamená, chemie, popis, termín, odborný výraz, synonymum, vysvětlení, chemie


Pojem Cholesterol je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cholesterol? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Cholesterol je steroidní látka přítomná v lidském těle i v těle mnoha dalších živočichů (jako je hmyz, korýši či někteří měkkýši), výjiměčně i u dalších organizmů (např. u některých jednoduchých hub nebo u mykobakterií, v menším zastoupení i u rostlin).
Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných membrán. Je potřeba pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Příliš vysoká koncentrace v krvi však nese pro organismus zdravotní rizika, především onemocnění srdce.

Jiné zdroje informací o pojmu Cholesterol

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cholesterol ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Cholesterol ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Cholesterol ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Cholesterol ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Cholesterol na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cholesterol ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Cholesterol například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v metavyhledávači Info.com, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Z předchozího textu jste se dozvěděli jaký je přesný význam slova Cholesterol? resp. co znamená výraz Cholesterol? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cholesterol, odpověď na dotaz co je to Cholesterol?. Víte např. kdo to je Patrick Swayze? Znáte a víte kdo je Arbitr? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. podle toho o jaký obor se jedná. Můžete se proto pokusit najít heslo Cholesterol i v jiné sekci než v chemie. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.