Co je to?
Odborný výraz, definice slova Černý kašel. Co znamená pojem Černý kašel z kategorie Nemoce?

Co je Černý kašel?

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Černý kašel?

Černý kašel čili pertuse je bakteriální infekční onemocnění dýchacích cest způsobené bakterií Bordetella pertussis. Pro tuto nemoc je charakteristický náhlý a intenzivní kašel, který může být doprovázen silným hvízdáním při nádechu, křečovitým dechem, a někdy i zvracením. Černý kašel může být pro děti mladšího věku, zejména pro nemluvňata, velmi závažný a dokonce i smrtelný. Onemocnění se šíří kapénkovou nákazou, když infikovaná osoba kašle nebo kýchá, a další osoba vdechne bakterie. Inkubační doba černého kašle je obvykle 7 až 14 dní, ale může trvat i delší dobu. Inkubační fáze trvá obvykle 7 až 14 dní. Nemocný je v této době nakažlivý, ale příznaky se ještě neobjevují. Další fáze trvá obvykle 1 až 2 týdny. Začíná nenápadnými příznaky, podobnými běžnému nachlazení, jako je rýma, kašel a mírná horečka. Pak nastupuje období intenzivního kašle, který často končí výrazným hvízdáním při nádechu. Kašel může být tak silný, že vede k zvracení. Tato fáze může trvat několik týdnů a je typická právě pro černý kašel.
V následující fázi se symptomy začínají zlepšovat. Kašel je stále přítomen, ale postupně slábne. Celková doba trvání onemocnění může být několik týdnů až několik měsíců. Prevencí černého kašle je očkování. To je součástí rutinního očkovacího programu a obvykle se podává společně s dalšími vakcínami v dětství. V případě nákazy mohou antibiotika pomoci zmírnit příznaky a snížit šíření bakterií, zejména pokud jsou podávána v raném stádiu onemocnění.


Co je to Černý kašel? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Černý kašel. Co znamená pojem Černý kašel z kategorie Nemoce?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Černý kašel s vašimi známými a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Černý kašel se nachází v sekci nemoce

Klíčová slova: slovo, termín, co znamená, význam, odborné názvosloví, nemoce, lexikon, přesný význam, význam slova, slovník, Černý kašel, vysvětlení, odborný výraz, wiki, synonymum, popis, terminologie, co je to Černý kašel?


Pojem Černý kašel je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Černý kašel?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Černý kašel nebo dávivý kašel (lat. pertussis, počeštěně někdy pertuse) je infekční bakteriální onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí. Nemoc se projevuje jako velmi silný, dráždivý kašel, který může být až dávivý a při nadechování může znít jako kokrhání kohouta. U některých typů onemocnění je typické vykašlávání hlenu. Tělesná teplota bývá značně vysoká, někdy až kolem 40 °C. Onemocnění se zjišťuje podle příznaků kašle, teploty nebo podle kultivace vykašlaného hlenu, ve kterém je obsažena bakterie Bordetella pertussis. Při léčení tohoto onemocnění se používají širokospektrální antibiotikum. V České republice je očkování proti černému kašli povinné a významně přispělo k omezení jeho výskytu.

Hledejte výraz Černý kašel v dalších zdrojích

Hledat slovo Černý kašel ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Černý kašel ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Černý kašel na Google.cz

Zkusit najít výraz Černý kašel ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Černý kašel ve Wikimedia Commons

Hledat termín Černý kašel ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Černý kašel například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Teď už víte co je to Černý kašel? resp. co označuje slovo Černý kašel? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Černý kašel, odpověď na dotaz co je to Černý kašel?. Víte např. kdo to je Ondřej Sokol? Znáte a víte kdo je Rytíř? Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než nemoce). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nemoce, Zlomená noha, Černý kašel, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená být metrosexuál nebo šovinista? Pokud ne, zkuste se podívat na tuto webovou stránku.