Co je to?
Odborný výraz, definice slova Protektorát. Co znamená pojem Protektorát z kategorie Politika?

Co je Protektorát? Význam slova

Co znamená termín Protektorát? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Protektorát je pojem z oblasti politické a označuje formu státního zřízení. Státní útvar s tímto označením je pouze formálně samostatný, aleje chráněn nebo dokonce spravován jiným státem nebo společenstvím jiných států. Nejedná se tedy ani o kolonii ani o plně suverénní stát. Skutečnost se pohybuje mezi těmito dvěma pojmy, jedná se o mezinárodní právní vztah mezi zemí a ochraňujícím státem. Protektorát vzniká tak, že stát, který byl do té doby samostatný, nevystoupí proti vyhlášení protektorátu jiným státem, který je podstatně silnější. V jiném případě může tato situace vzniknout na základě mezinárodní smlouvy.
Pojem protektorát pochází z latiny, kde slovo protectio znamená ochranu. Samotný protektorát sice má samostatnou státní správu, ale ta je ve skutečnosti podřízena někomu jinému. Může se jednat o protektora nebo jinou administrativní formu, kterou zařídil údajně ochraňující stát. Protektoráty v minulosti neměly příliš dobrý zvuk, u nás například Protektorát Čechy a Morava.


Co je to Protektorát? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Protektorát. Co znamená pojem Protektorát z kategorie Politika?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Protektorát doporučujeme sdílet s dalšími lidmi na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Protektorát se nachází v sekci politika

Klíčová slova: význam pojmu, definice, lexikon, politika, politika, termín, přesný význam, co to je, co znamená, odborné názvosloví, co je to Protektorát?, slovník, definice pojmu, popis, odborný výraz, slovo, terminus technicus, Protektorát


Pojem Protektorát je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Protektorát? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Protektorát (lat. protectio – ochrana) je označení pro formu státního zřízení. Jedná se o formálně autonomní státní útvar, který je pod ochranou nebo přímou správou jiného státu, příp. společenství států. Protektoráty bývají zřízeny buď na základě mezinárodní smlouvy nebo pouze tak, že dosavadní suverénní stát strpí jeho jednostranné vyhlášení ze strany silnějšího státu. Jde o mezistupeň mezi kolonií a plně suverénním státem, protože vztah mezi ním a ochraňujícím státem je stále mezinárodněprávní.
V protektorátech sice existuje autonomní státní správa, ta je však podřízena protektorovi či nějakému jinému administrátorovi, kterého dosazuje ochraňující stát. V českém povědomí figuruje nejvíce Protektorát Čechy a Morava z období druhé světové války. Ve světě je známý např. Egypt, který byl pod protektorátem Velké Británie.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat videa s názvem Protektorát na Youtube

Zkusit najít heslo Protektorát ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Protektorát ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Protektorát ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Protektorát ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Protektorát ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Protektorát například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Protektorát? resp. co označuje slovo Protektorát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Protektorát, odpověď na dotaz co je to Protektorát?. Víte např. kdo to je Nairo Quintana? Znáte a víte kdo je Tomáš Březina? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledání odborného pojmu Protektorát i v jiné kategorii než je sekce politika. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..