Co je to?
Definice výrazu Glukóza. Co znamená odborný pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Co je Glukóza? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Glukóza?

Glukóza, jinak také krevní cukr, hroznový cukr či dextróza jsou další používané názvy pro monosacharid, zásadní zdroj, který dodává energii všem buňkám v organizmu. Bez glukózy nemohou probíhat metabolické životně důležité procesy. Bez glukózy by nefungovaly sítnice a červené krvinky, je nezbytným a jediným zdrojem energie také pro mozek. Když se glukóza v potravě dostane do organizmu, prochází trávicím traktem a vstřebá se v tenkém střevě. Odtud pokračuje do krve a do jater. Pokud je glukózy příliš velké množství, mění se na glykogen. Ten si tělo v případě potřeby umí proměnit zpět na glukózu a využít jako energii. Pokud však tato energie není tělem využívána, změní se na tuk, který je uložen do zásob.
Hladina krevního cukru je pohyblivá, při hladovění klesá, při příjmu jídla, které je na energii bohaté, hladina stoupá. Normální hladina glukózy v lidském těle se pohybuje mezi 80 až 100 mg na 100 ml krve. Glukóza se vyskytuje i u rostlin, kde je výsledkem fotosyntézy a nachází se především v plodech. I pro rostliny je glukóza zásobárnou energie.


Co je to Glukóza? Význam slova, termín, Definice výrazu Glukóza. Co znamená odborný pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Text napsán pro Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Glukóza? s kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Termín Glukóza je v sekci chemie

Klíčová slova: pojem, definice pojmu, přesný význam, synonymum, popis, Glukóza, odborný výraz, termín, formulace, přesný výraz, informace, co to je, slovo, význam, co je to Glukóza?, lexikon, význam pojmu, názvosloví


Pojem Glukóza je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Glukóza? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Glukóza (dříve běžně glukosa) (z řec. γλυκύς, tj. glykys, česky sladký nebo γλευκος, gleukos, česky mošt, sladké víno), v běžné řeči označovaná jako hroznový cukr nebo krevní cukr, je jedním z monosacharidů ze skupiny aldohexóz. V chemických vzorcích oligosacharidů a polysacharidů se značí symbolem Glc. V čistém stavu je glukosa bílá krystalická látka sladké chuti. V přírodě běžná konformace glukózy je D-glukóza, která stáčí polarizované světlo doprava, odtud pochází její staré označení dextróza, které se doposud běžně používá v lékařské literatuře.

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat výraz Glukóza ve vyhledávači Yahoo

Najít termín Glukóza na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Glukóza ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Glukóza ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Glukóza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Glukóza na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Glukóza například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google obrázcích nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Glukóza? resp. co vlastně znamená slovo Glukóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Glukóza, odpověď na dotaz co je to Glukóza?. Víte např. kdo to je Thomas Alva Edison? Znáte a víte kdo je Moliere? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než chemie). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.