Co je to?
Výraz, termín, definice slova Glukóza. Co znamená odborný pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Co je to Glukóza? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Glukóza

Glukóza, jinak také krevní cukr, hroznový cukr či dextróza jsou další používané názvy pro monosacharid, zásadní zdroj, který dodává energii všem buňkám v organizmu. Bez glukózy nemohou probíhat metabolické životně důležité procesy. Bez glukózy by nefungovaly sítnice a červené krvinky, je nezbytným a jediným zdrojem energie také pro mozek. Když se glukóza v potravě dostane do organizmu, prochází trávicím traktem a vstřebá se v tenkém střevě. Odtud pokračuje do krve a do jater. Pokud je glukózy příliš velké množství, mění se na glykogen. Ten si tělo v případě potřeby umí proměnit zpět na glukózu a využít jako energii. Pokud však tato energie není tělem využívána, změní se na tuk, který je uložen do zásob.
Hladina krevního cukru je pohyblivá, při hladovění klesá, při příjmu jídla, které je na energii bohaté, hladina stoupá. Normální hladina glukózy v lidském těle se pohybuje mezi 80 až 100 mg na 100 ml krve. Glukóza se vyskytuje i u rostlin, kde je výsledkem fotosyntézy a nachází se především v plodech. I pro rostliny je glukóza zásobárnou energie.


Co je to Glukóza? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Glukóza. Co znamená odborný pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Glukóza s blízkými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Glukóza se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: přesný výraz, terminus technicus, informace, definice pojmu, odborný výraz, význam slova, co znamená, přesný význam, chemie, význam pojmu, synonymum, terminologie, odborné názvosloví, chemie, definice, slovník, co to je, význam


Pojem Glukóza je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Glukóza můžete dozvědět následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Glukóza (dříve běžně glukosa) (z řec. γλυκύς, tj. glykys, česky sladký nebo γλευκος, gleukos, česky mošt, sladké víno), v běžné řeči označovaná jako hroznový cukr nebo krevní cukr, je jedním z monosacharidů ze skupiny aldohexóz. V chemických vzorcích oligosacharidů a polysacharidů se značí symbolem Glc. V čistém stavu je glukosa bílá krystalická látka sladké chuti. V přírodě běžná konformace glukózy je D-glukóza, která stáčí polarizované světlo doprava, odtud pochází její staré označení dextróza, které se doposud běžně používá v lékařské literatuře.

Další možné informační zdroje

Najít termín Glukóza ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Glukóza ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Glukóza ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Glukóza ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Glukóza ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Glukóza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Glukóza například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Glukóza? resp. jaká je definice termínu Glukóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Glukóza, odpověď na dotaz co je to Glukóza?. Víte např. kdo to je Lena Headey? Znáte a víte kdo je Moliere? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Glukóza i v jiných kategoriích (než chemie). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.