Co je to?
Výraz, termín, definice slova Glukóza. Co znamená odborný pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Co je to Glukóza? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Glukóza

Glukóza, jinak také krevní cukr, hroznový cukr či dextróza jsou další používané názvy pro monosacharid, zásadní zdroj, který dodává energii všem buňkám v organizmu. Bez glukózy nemohou probíhat metabolické životně důležité procesy. Bez glukózy by nefungovaly sítnice a červené krvinky, je nezbytným a jediným zdrojem energie také pro mozek. Když se glukóza v potravě dostane do organizmu, prochází trávicím traktem a vstřebá se v tenkém střevě. Odtud pokračuje do krve a do jater. Pokud je glukózy příliš velké množství, mění se na glykogen. Ten si tělo v případě potřeby umí proměnit zpět na glukózu a využít jako energii. Pokud však tato energie není tělem využívána, změní se na tuk, který je uložen do zásob.
Hladina krevního cukru je pohyblivá, při hladovění klesá, při příjmu jídla, které je na energii bohaté, hladina stoupá. Normální hladina glukózy v lidském těle se pohybuje mezi 80 až 100 mg na 100 ml krve. Glukóza se vyskytuje i u rostlin, kde je výsledkem fotosyntézy a nachází se především v plodech. I pro rostliny je glukóza zásobárnou energie.


Co je to Glukóza? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Glukóza. Co znamená odborný pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Glukóza? Potom se o definici podělte se známými na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Glukóza se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: význam slova, formulace, definice pojmu, terminus technicus, co znamená, chemie, wiki, názvosloví, slovník, lexikon, význam, terminologie, co je to Glukóza?, chemie, co to je, informace, termín, přesný význam


Pojem Glukóza je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Glukóza?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Glukóza (dříve běžně glukosa) (z řec. γλυκύς, tj. glykys, česky sladký nebo γλευκος, gleukos, česky mošt, sladké víno), v běžné řeči označovaná jako hroznový cukr nebo krevní cukr, je jedním z monosacharidů ze skupiny aldohexóz. V chemických vzorcích oligosacharidů a polysacharidů se značí symbolem Glc. V čistém stavu je glukosa bílá krystalická látka sladké chuti. V přírodě běžná konformace glukózy je D-glukóza, která stáčí polarizované světlo doprava, odtud pochází její staré označení dextróza, které se doposud běžně používá v lékařské literatuře.

Více informací o pojmu Glukóza lze najít v následujících zdrojích

Najít slovo Glukóza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Glukóza ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Glukóza ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Glukóza ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Glukóza na Youtube

Vyhledat pojem Glukóza ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Glukóza například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Glukóza? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Glukóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Glukóza, odpověď na dotaz co je to Glukóza?. Víte např. kdo to je Jitka Čvančarová? Znáte a víte kdo je Fízl? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Glukóza hledat i v jiných kategoriích (než chemie) Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.