Co je to?
Odborný výraz, definice slova Glukóza. Co znamená pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Co je to Glukóza? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Glukóza

Glukóza, jinak také krevní cukr, hroznový cukr či dextróza jsou další používané názvy pro monosacharid, zásadní zdroj, který dodává energii všem buňkám v organizmu. Bez glukózy nemohou probíhat metabolické životně důležité procesy. Bez glukózy by nefungovaly sítnice a červené krvinky, je nezbytným a jediným zdrojem energie také pro mozek. Když se glukóza v potravě dostane do organizmu, prochází trávicím traktem a vstřebá se v tenkém střevě. Odtud pokračuje do krve a do jater. Pokud je glukózy příliš velké množství, mění se na glykogen. Ten si tělo v případě potřeby umí proměnit zpět na glukózu a využít jako energii. Pokud však tato energie není tělem využívána, změní se na tuk, který je uložen do zásob.
Hladina krevního cukru je pohyblivá, při hladovění klesá, při příjmu jídla, které je na energii bohaté, hladina stoupá. Normální hladina glukózy v lidském těle se pohybuje mezi 80 až 100 mg na 100 ml krve. Glukóza se vyskytuje i u rostlin, kde je výsledkem fotosyntézy a nachází se především v plodech. I pro rostliny je glukóza zásobárnou energie.


Co je to Glukóza? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Glukóza. Co znamená pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Texty mohou obsahovat chyby. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Glukóza se nachází v kategorii Chemie

Klíčová slova: slovník, význam pojmu, názvosloví, heslo, lexikon, co znamená, přesný výraz, odborné názvosloví, terminologie, definice pojmu, informace, vysvětlení, co to je, význam, terminus technicus, popis, formulace, slovo


Pojem Glukóza je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Glukóza? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Glukóza (dříve běžně glukosa) (z řec. γλυκύς, tj. glykys, česky sladký nebo γλευκος, gleukos, česky mošt, sladké víno), v běžné řeči označovaná jako hroznový cukr nebo krevní cukr, je jedním z monosacharidů ze skupiny aldohexóz. V chemických vzorcích oligosacharidů a polysacharidů se značí symbolem Glc. V čistém stavu je glukosa bílá krystalická látka sladké chuti. V přírodě běžná konformace glukózy je D-glukóza, která stáčí polarizované světlo doprava, odtud pochází její staré označení dextróza, které se doposud běžně používá v lékařské literatuře.

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít heslo Glukóza ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Glukóza ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Glukóza ve Wikimedia Commons

Najít pojem Glukóza ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Glukóza na Youtube

Najít výraz Glukóza na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Glukóza například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Glukóza? resp. jaká je definice slova Glukóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Glukóza, odpověď na dotaz co je to Glukóza?. Víte např. kdo to je Pavel Tykač? Znáte a víte kdo je Fízl? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Glukóza v jiné sekci než Chemie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.