Co je to?
Odborný výraz, definice slova Glukóza. Co znamená pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Co je to Glukóza? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Glukóza?

Glukóza neboli hroznový či krevní cukr je monosacharid, který v lidském těle funguje jako základní zdroj energie.


Co je to Glukóza? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Glukóza. Co znamená pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Glukóza? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Glukóza je v kategorii Chemie

Klíčová slova: heslo, slovo, co je to Glukóza?, odborný výraz, formulace, význam pojmu, vysvětlení, co to je, termín, názvosloví, informace, terminus technicus, slovník, terminologie, přesný význam, Chemie, lexikon, význam slova


Pojem Glukóza je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Glukóza? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Glukóza (dříve běžně glukosa) (z řec. γλυκύς, tj. glykys, česky sladký nebo γλευκος, gleukos, česky mošt, sladké víno), v běžné řeči označovaná jako hroznový cukr nebo krevní cukr, je jedním z monosacharidů ze skupiny aldohexóz. V chemických vzorcích oligosacharidů a polysacharidů se značí symbolem Glc. V čistém stavu je glukosa bílá krystalická látka sladké chuti. V přírodě běžná konformace glukózy je D-glukóza, která stáčí polarizované světlo doprava, odtud pochází její staré označení dextróza, které se doposud běžně používá v lékařské literatuře.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Vyhledat výraz Glukóza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Glukóza ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Glukóza ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Glukóza ve Wikislovníku

Hledat heslo Glukóza ve Wikizdrojích

Najít slovo Glukóza ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Glukóza například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Glukóza? resp. co znamená výraz Glukóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Glukóza, odpověď na dotaz co je to Glukóza?. Víte např. kdo to je Michael Jackson? Znáte a víte kdo je Drzoun? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Chemie. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.