Co je to?
Definice výrazu Glukóza. Co znamená odborný pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Co to je Glukóza? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Glukóza?

Glukóza, jinak také krevní cukr, hroznový cukr či dextróza jsou další používané názvy pro monosacharid, zásadní zdroj, který dodává energii všem buňkám v organizmu. Bez glukózy nemohou probíhat metabolické životně důležité procesy. Bez glukózy by nefungovaly sítnice a červené krvinky, je nezbytným a jediným zdrojem energie také pro mozek. Když se glukóza v potravě dostane do organizmu, prochází trávicím traktem a vstřebá se v tenkém střevě. Odtud pokračuje do krve a do jater. Pokud je glukózy příliš velké množství, mění se na glykogen. Ten si tělo v případě potřeby umí proměnit zpět na glukózu a využít jako energii. Pokud však tato energie není tělem využívána, změní se na tuk, který je uložen do zásob.
Hladina krevního cukru je pohyblivá, při hladovění klesá, při příjmu jídla, které je na energii bohaté, hladina stoupá. Normální hladina glukózy v lidském těle se pohybuje mezi 80 až 100 mg na 100 ml krve. Glukóza se vyskytuje i u rostlin, kde je výsledkem fotosyntézy a nachází se především v plodech. I pro rostliny je glukóza zásobárnou energie.


Co je to Glukóza? Význam slova, termín, Definice výrazu Glukóza. Co znamená odborný pojem Glukóza z kategorie Chemie?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet se známými na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Glukóza se nachází v sekci chemie

Klíčová slova: formulace, vysvětlení, co to je, wiki, význam pojmu, popis, odborné názvosloví, význam slova, informace, přesný význam, odborný výraz, terminus technicus, Glukóza, definice pojmu, chemie, co je to Glukóza?, význam, slovo


Pojem Glukóza je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Glukóza? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Glukóza (dříve běžně glukosa) (z řec. γλυκύς, tj. glykys, česky sladký nebo γλευκος, gleukos, česky mošt, sladké víno), v běžné řeči označovaná jako hroznový cukr nebo krevní cukr, je jedním z monosacharidů ze skupiny aldohexóz. V chemických vzorcích oligosacharidů a polysacharidů se značí symbolem Glc. V čistém stavu je glukosa bílá krystalická látka sladké chuti. V přírodě běžná konformace glukózy je D-glukóza, která stáčí polarizované světlo doprava, odtud pochází její staré označení dextróza, které se doposud běžně používá v lékařské literatuře.

Hledejte v dalších zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Glukóza ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Glukóza ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít frázi Glukóza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Glukóza na Google.cz

Najít termín Glukóza ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Glukóza na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Glukóza například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve ruském vyhledávači Yandex nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teď už víte co znamená slovo Glukóza? resp. jaká je definice slova Glukóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Glukóza, odpověď na dotaz co je to Glukóza?. Víte např. kdo to je André Rieu? Znáte a víte kdo je Světský? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci chemie. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.