Co je to?
Odborný výraz, definice slova Skladební dvojice. Co znamená pojem Skladební dvojice z kategorie Český jazyk?

Co je to Skladební dvojice? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Skladební dvojice

Jako (základní) skladební dvojici označujeme ve větě jednoduché spojení podmětu a přísudku. Podmět označuje, kdo vykonává činnost vyjádřenou v přísudku. Podmět může ve větě "chybět", tj. být nevyjádřený. V takovém případě je zřejmý z kontextu (např. z předchozí věty). Podmět bývá podtržen rovně, přísudek vlnovkou.


Co je to Skladební dvojice? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Skladební dvojice. Co znamená pojem Skladební dvojice z kategorie Český jazyk?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Skladební dvojice? Potom se o definici podělte s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Skladební dvojice se nachází v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: informace, přesný výraz, synonymum, termín, odborné názvosloví, vysvětlení, Skladební dvojice, co znamená, Český jazyk, význam pojmu, terminus technicus, formulace, Český jazyk, wiki, slovník, odborný výraz, přesný význam, co je to Skladební dvojice?


Pojem Skladební dvojice je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Skladební dvojice? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Skladební dvojice (syntagma) je dvojice holých větných členů, které jsou k sobě vázány syntaktickou závislosti (dominace). Jako syntagma se většinou chápe nepredikativní spojení větných členů, tj. podřadnou syntaktickou frázi/skupinu (viz determinace, rozvitý větný člen). V tomto smyslu není syntagmatem základní skladební dvojice, tj. predikativní spojení podmětu a přísudku, na něž se pak váží ostatní větné členy – větné členy, které rozvíjí jak holé tak několikanásobné a rozvité. Jako např. Voják seděl, kytice voněla, atd.

Hledejte pojem Skladební dvojice v následujících vyhledávačích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Skladební dvojice ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Skladební dvojice ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Skladební dvojice ve Wikizdrojích

Zkusit najít termín Skladební dvojice ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Skladební dvojice ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Skladební dvojice na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Skladební dvojice například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Skladební dvojice? resp. co je to Skladební dvojice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Skladební dvojice, odpověď na dotaz co je to Skladební dvojice?. Víte např. kdo to je Sopranistka? Znáte a víte kdo je Brusič? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Český jazyk). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.