Co je to?
Odborný výraz, definice slova Skladební dvojice. Co znamená pojem Skladební dvojice z kategorie Český jazyk?

Co je to Skladební dvojice? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Skladební dvojice?

Jako (základní) skladební dvojici označujeme ve větě jednoduché spojení podmětu a přísudku. Podmět označuje, kdo vykonává činnost vyjádřenou v přísudku. Podmět může ve větě "chybět", tj. být nevyjádřený. V takovém případě je zřejmý z kontextu (např. z předchozí věty). Podmět bývá podtržen rovně, přísudek vlnovkou.


Co je to Skladební dvojice? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Skladební dvojice. Co znamená pojem Skladební dvojice z kategorie Český jazyk?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Skladební dvojice se nachází v sekci Český jazyk

Klíčová slova: odborné názvosloví, definice pojmu, termín, slovo, co to je, synonymum, význam slova, wiki, vysvětlení, slovník, přesný výraz, názvosloví, lexikon, Český jazyk, terminus technicus, Český jazyk, Skladební dvojice, heslo


Pojem Skladební dvojice je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Skladební dvojice píše následující

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Skladební dvojice (syntagma) je dvojice holých větných členů, které jsou k sobě vázány syntaktickou závislosti (dominace). Jako syntagma se většinou chápe nepredikativní spojení větných členů, tj. podřadnou syntaktickou frázi/skupinu (viz determinace, rozvitý větný člen). V tomto smyslu není syntagmatem základní skladební dvojice, tj. predikativní spojení podmětu a přísudku, na něž se pak váží ostatní větné členy – větné členy, které rozvíjí jak holé tak několikanásobné a rozvité. Jako např. Voják seděl, kytice voněla, atd.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat slovo Skladební dvojice ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Skladební dvojice ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Skladební dvojice ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Skladební dvojice na Google.cz

Zkusit najít termín Skladební dvojice ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Skladební dvojice ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Skladební dvojice například ve videích na Youtube, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Skladební dvojice? resp. jaká je definice slova Skladební dvojice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Skladební dvojice, odpověď na dotaz co je to Skladební dvojice?. Víte např. kdo to je Jiří Schmitzer? Znáte a víte kdo je Lucie Zedníčková? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Český jazyk). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.