Co je to?
Definice odborného termínu, slova Guru. Co znamená pojem Guru z kategorie Náboženství?

Co je Guru?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Guru

Guru je pojem ze sánskrtu, překládá se jako duchovní učitel. Toto slovo je využíváno v náboženství a filozofii, hlavně v buddhizmu, hinduizmu a sikhizmu, ve védské literatuře a v duchovním rozvoji jako je jóga nebo meditace.
Slovo guru používají pro své označení také vůdci náboženských hnutí. Ti se považují za nezpochybnitelné autority a svým následovníkům chtějí neomezeně vládnout. Někdy se používá slovo guru i přeneseně pro někoho, koho chtějí ostatní následovat jako duchovního vůdce.


Co je to Guru? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Guru. Co znamená pojem Guru z kategorie Náboženství?

Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Guru sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Guru patří do sekce náboženství

Klíčová slova: náboženství, heslo, význam, co to je, lexikon, slovník, odborné názvosloví, informace, přesný význam, význam pojmu, formulace, co je to Guru?, co znamená, terminus technicus, definice pojmu, synonymum, Guru, slovo


Pojem Guru je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Guru?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Guru, v dévanágarí गुरु, je sanskrtské slovo, které v češtině znamená, duchovní učitel a je běžně používané ve védské filosofii, především pak v náboženských a filosofických směrech jako hinduismus, buddhismus a sikhismus; v odvětvích duchovního rozvoje jako meditace a jóga, prakticky ve všech odvětvích védské literatury. Titulem guru jsou také označováni hlavní představitelé některých nových náboženských hnutí jako Mahariši Maheš Jógi, Fritjof Capra nebo A. C. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda, Osho a jiní duchovní. Tzv. guruismus, se kterým přichází teolog a religionista Johannes Aagaard, se věnuje studiu silné a nezpochybnitelné autority, se kterou se setkáváme u duchovních vůdců, kteří přicházejí z Východu na Západ a vládnou nad skupinou svých následovníků.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Vyhledat heslo Guru na Google.cz

Zkusit najít slovo Guru ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Guru ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat výraz Guru ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Guru na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Guru ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Guru například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v metavyhledávači Info.com, ve Wikizdrojích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Teď už víte co je to Guru? resp. co označuje slovo Guru? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Guru, odpověď na dotaz co je to Guru?. Víte např. kdo to je Jaromír Soukup? Znáte a víte kdo je Poslanec? Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je náboženství. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.