Co je to?
Výraz, termín, definice slova Guru. Co znamená odborný pojem Guru z kategorie Náboženství?

Co je to Guru? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Guru

Guru je pojem ze sánskrtu, překládá se jako duchovní učitel. Toto slovo je využíváno v náboženství a filozofii, hlavně v buddhizmu, hinduizmu a sikhizmu, ve védské literatuře a v duchovním rozvoji jako je jóga nebo meditace.
Slovo guru používají pro své označení také vůdci náboženských hnutí. Ti se považují za nezpochybnitelné autority a svým následovníkům chtějí neomezeně vládnout. Někdy se používá slovo guru i přeneseně pro někoho, koho chtějí ostatní následovat jako duchovního vůdce.


Co je to Guru? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Guru. Co znamená odborný pojem Guru z kategorie Náboženství?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Guru? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Guru je v kategorii náboženství

Klíčová slova: význam pojmu, přesný význam, slovník, co znamená, co je to Guru?, heslo, terminologie, definice, termín, význam, pojem, definice pojmu, terminus technicus, formulace, odborný výraz, informace, náboženství, vysvětlení


Pojem Guru je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Guru? Výraz, definice slova z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Guru, v dévanágarí गुरु, je sanskrtské slovo, které v češtině znamená, duchovní učitel a je běžně používané ve védské filosofii, především pak v náboženských a filosofických směrech jako hinduismus, buddhismus a sikhismus; v odvětvích duchovního rozvoje jako meditace a jóga, prakticky ve všech odvětvích védské literatury. Titulem guru jsou také označováni hlavní představitelé některých nových náboženských hnutí jako Mahariši Maheš Jógi, Fritjof Capra nebo A. C. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda, Osho a jiní duchovní. Tzv. guruismus, se kterým přichází teolog a religionista Johannes Aagaard, se věnuje studiu silné a nezpochybnitelné autority, se kterou se setkáváme u duchovních vůdců, kteří přicházejí z Východu na Západ a vládnou nad skupinou svých následovníků.

Jiné doporučené zdroje informací

Najít slovo Guru ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Guru ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Guru ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Guru na Youtube

Hledat termín Guru ve Wikislovníku

Najít pojem Guru na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Guru například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Guru? resp. jaký je přesný význam slova Guru? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Guru, odpověď na dotaz co je to Guru?. Víte např. kdo to je Žárlivec? Znáte a víte kdo je Šatnář? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než náboženství). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.