Co je to?
Definice výrazu, termínu Citové vydírání. Co znamená odborný pojem Citové vydírání z kategorie Psychologie?

Co je to Citové vydírání? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Citové vydírání

Citové vydírání je stav, kdy jedinci naznačuje někdo blízký, že bude potrestán, nebo mu vyhrožuje, že mu způsobí utrpení. Cílem je donutit vydíranou osobu, aby splnila určité požadavky nebo úkoly. Původce citového vydírání zneužívá důvěry druhého, znalosti jeho nedostatků a utajených skutečností. Tím nutí druhého uposlechnout. Někdy dochází k manipulaci pláčem, což je typické především pro ženy. Vyděrači se snaží vzbuzovat dojem, že jsou schopni vykonat cokoli, aby bylo po jejich, a tváří se neústupně.
Manipulátor je vlastně tyran, bojí se odmítnutí a neumí ho přijmout. Nemá sebeúctu a myslí si o sobě samé špatné věci. Citoví vyděrači se bojí o svou přítomnost i budoucnost, proto obviňují druhé ze sobeckosti a lhostejnosti. Jejich projevy připomínají chování malých dětí. Svému okolí připisují své vlastní vlastnosti, aby se cítili lépe. Pokud se jim nevyhoví, vztekají se a dokáží se i pomstít, někdy velice záludným způsobem.


Definice výrazu, termínu Citové vydírání. Co znamená odborný pojem Citové vydírání z kategorie Psychologie?

Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Citové vydírání doporučujeme sdílet s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Citové vydírání se nachází v sekci Psychologie

Klíčová slova: význam, odborný výraz, slovník, co je to Citové vydírání?, definice pojmu, termín, pojem, přesný výraz, wiki, odborné názvosloví, vysvětlení, formulace, co to je, význam slova, co znamená, terminus technicus, Psychologie, Citové vydírání


Pojem Citové vydírání je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Citové vydírání? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Citové vydírání je termín popularizovaný psychoterapeutkou Susan Forwardovou pro ovládání lidí ve vztazích a teorie, že strach, povinnost, závazek a vina jsou transakční dynamikou ve hře mezi kontrolujícím a kontrolovanou osobou. Pochopení této dynamiky je užitečné pro každého, kdo se snaží vymanit se z kontrolujícího chování jiné osoby, a vypořádat se s vlastním nutkáním dělat věci, které jsou nepohodlné, nežádoucí, zatěžující nebo sebeobětující pro ostatní.

Další možné informační zdroje

Zkusit najít heslo Citové vydírání ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Citové vydírání ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Citové vydírání ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Citové vydírání na Google.cz

Hledat pojem Citové vydírání ve Wikizdrojích

Najít heslo Citové vydírání ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Citové vydírání například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Citové vydírání? resp. co se skrývá pod slovem Citové vydírání? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Citové vydírání, odpověď na dotaz co je to Citové vydírání?. Víte např. kdo to je Natálie Grossová? Znáte a víte kdo je Pablb? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Psychologie. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.