Co je to?
Definice výrazu, termínu Citové vydírání. Co znamená odborný pojem Citové vydírání z kategorie Psychologie?

Co je to Citové vydírání? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Citové vydírání

Citové vydírání je stav, kdy jedinci naznačuje někdo blízký, že bude potrestán, nebo mu vyhrožuje, že mu způsobí utrpení. Cílem je donutit vydíranou osobu, aby splnila určité požadavky nebo úkoly. Původce citového vydírání zneužívá důvěry druhého, znalosti jeho nedostatků a utajených skutečností. Tím nutí druhého uposlechnout. Někdy dochází k manipulaci pláčem, což je typické především pro ženy. Vyděrači se snaží vzbuzovat dojem, že jsou schopni vykonat cokoli, aby bylo po jejich, a tváří se neústupně.
Manipulátor je vlastně tyran, bojí se odmítnutí a neumí ho přijmout. Nemá sebeúctu a myslí si o sobě samé špatné věci. Citoví vyděrači se bojí o svou přítomnost i budoucnost, proto obviňují druhé ze sobeckosti a lhostejnosti. Jejich projevy připomínají chování malých dětí. Svému okolí připisují své vlastní vlastnosti, aby se cítili lépe. Pokud se jim nevyhoví, vztekají se a dokáží se i pomstít, někdy velice záludným způsobem.


Definice výrazu, termínu Citové vydírání. Co znamená odborný pojem Citové vydírání z kategorie Psychologie?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Citové vydírání s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Citové vydírání je v kategorii Psychologie

Klíčová slova: pojem, slovo, odborný výraz, definice pojmu, termín, synonymum, terminus technicus, definice, názvosloví, terminologie, co to je, lexikon, informace, přesný výraz, přesný význam, co je to Citové vydírání?, Psychologie, formulace


Pojem Citové vydírání je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Citové vydírání? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Citové vydírání je termín popularizovaný psychoterapeutkou Susan Forwardovou pro ovládání lidí ve vztazích a teorie, že strach, povinnost, závazek a vina jsou transakční dynamikou ve hře mezi kontrolujícím a kontrolovanou osobou. Pochopení této dynamiky je užitečné pro každého, kdo se snaží vymanit se z kontrolujícího chování jiné osoby, a vypořádat se s vlastním nutkáním dělat věci, které jsou nepohodlné, nežádoucí, zatěžující nebo sebeobětující pro ostatní.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Citové vydírání ve Wikimedia Commons

Najít pojem Citové vydírání ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Citové vydírání ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Citové vydírání ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Citové vydírání ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Citové vydírání ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Citové vydírání například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Citové vydírání? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Citové vydírání? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Citové vydírání, odpověď na dotaz co je to Citové vydírání?. Víte např. kdo to je Nikita Chruščov? Znáte a víte kdo je Pablb? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Psychologie. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.