Co je to?
Definice odborného termínu, slova Cukrovka. Co znamená pojem Cukrovka z kategorie Nemoce?

Co je Cukrovka? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Cukrovka?

Cukrovka je velmi rozšířené celoživotní onemocnění. Jedná se o poruchu metabolismu, dochází k poruše při zpracování tuků, bílkovin a cukrů. Cukrovka se projevuje zvýšením hladiny cukru v krvi. Vzniká při nedostatečné produkci nebo nízkém využití hormonu inzulinu. Ten umožňuje krevnímu cukru (glukóze)přesun z krve do buněk. Hodnoty krevního cukru se sledují, měří se tzv. glykémie. Hromadění glukózy v krvi je hyperglykémie, snížení hypoglykémie.
Proč vzniká cukrovka není zcela známo, ale působí zde dědičnost a prostředí, například obezita, stres nebo viróza.


Co je to Cukrovka? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Cukrovka. Co znamená pojem Cukrovka z kategorie Nemoce?

Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Cukrovka? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Cukrovka patří do sekce nemoce

Klíčová slova: odborný výraz, definice pojmu, slovník, terminologie, formulace, přesný výraz, wiki, co to je, lexikon, Cukrovka, význam pojmu, informace, heslo, nemoce, co znamená, nemoce, definice, popis


Pojem Cukrovka je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Cukrovka?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diabetes mellitus (zkratka DM), česky úplavice cukrová, krátce cukrovka, je souhrnný název pro skupinu závažných autoimunitních chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Rozlišují se dva základní typy: diabetes I. typu a diabetes II. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Obě dvě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní choroby. Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu.

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit najít pojem Cukrovka ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cukrovka ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Cukrovka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Cukrovka na Google obrázcích

Hledat frázi Cukrovka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Cukrovka na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Cukrovka například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Cukrovka? resp. co přesně označuje termín Cukrovka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cukrovka, odpověď na dotaz co je to Cukrovka?. Víte např. kdo to je Glum? Znáte a víte kdo je Flegmatik? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Pokuste se najít termín Cukrovka i v jiné kategorii než v nemoce. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.