Co je to?
Definice odborného termínu, slova Cukrovka. Co znamená pojem Cukrovka z kategorie Nemoce?

Co je to Cukrovka? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Cukrovka?

Cukrovka je velmi rozšířené celoživotní onemocnění. Jedná se o poruchu metabolismu, dochází k poruše při zpracování tuků, bílkovin a cukrů. Cukrovka se projevuje zvýšením hladiny cukru v krvi. Vzniká při nedostatečné produkci nebo nízkém využití hormonu inzulinu. Ten umožňuje krevnímu cukru (glukóze)přesun z krve do buněk. Hodnoty krevního cukru se sledují, měří se tzv. glykémie. Hromadění glukózy v krvi je hyperglykémie, snížení hypoglykémie.
Proč vzniká cukrovka není zcela známo, ale působí zde dědičnost a prostředí, například obezita, stres nebo viróza.


Co je to Cukrovka? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Cukrovka. Co znamená pojem Cukrovka z kategorie Nemoce?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text napsán pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Cukrovka s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Cukrovka se nachází v sekci Nemoce

Klíčová slova: pojem, formulace, Nemoce, význam slova, přesný výraz, Cukrovka, význam pojmu, synonymum, slovo, definice pojmu, terminologie, heslo, wiki, vysvětlení, názvosloví, definice, odborný výraz, termín


Pojem Cukrovka je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Cukrovka? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diabetes mellitus (zkratka DM), česky úplavice cukrová, krátce cukrovka, je souhrnný název pro skupinu závažných autoimunitních chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Rozlišují se dva základní typy: diabetes I. typu a diabetes II. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Obě dvě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní choroby. Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu.

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cukrovka ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Cukrovka ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Cukrovka ve Wikislovníku

Hledat pojem Cukrovka ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Cukrovka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Cukrovka ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Cukrovka například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Cukrovka? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Cukrovka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cukrovka, odpověď na dotaz co je to Cukrovka?. Víte např. kdo to je Myšpulín? Znáte a víte kdo je Flegmatik? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle různých oborů. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Nemoce. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.