Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Křtiny. Co znamená pojem Křtiny z kategorie Náboženství?

Co je Křtiny?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Křtiny?

Slovo křtiny se užívá jako označení akce, při které se sejde širší rodina za účelem účasti na křtu a související oslavy.

Oslava křtin
Rodina uspořádá na počest křtin slavnostní oběd nebo raut, kde je pozván kněz, kmotr, rodiče a nejužší rodina. Křtiny jsou radostná událost v životě rodiny a označuje se „malou svatbou“.

Jiné tradice
Křest by měl být uznán mezi církvemi, které uznávají Nejsvětější Trojici. Nelze ho vzít zpět nebo opakovat. Výjimka je u svědků Jehovových, kde se žádný jiný křest neuznává. Pravoslavná církev neuznává katolický křest, ale katolická církev uznává pravoslavný křest.
Křest malých dětí neuznávají svědci Jehovovi, baptisté, amonité, letničtí, mormoni, charizmatici, mennonité, proto jej v dospělosti provádějí znovu.
Křest může provést v případě ohrožení života kdokoliv. Stačí dítěti nebo dospělému pomazat hlavu obyčejnou vodou a přitom odříkat křestní větu.

Přenesený význam křtu
Dnes je moderní křtí lodě, auta, budovy, zvířátka v zoo, knihy, cd, atd. K tomuto aktu se zve církevní hodnostář, který pokropí danou věc či zvíře svěcenou vodou. Určitě znáte křest lahví šampusu, který se nalije symbolicky na daný předmět.


Co je to Křtiny? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Křtiny. Co znamená pojem Křtiny z kategorie Náboženství?

Možnost chyb vyhrazena. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s dalšími osobami na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest, Síť X nebo Reddit. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Křtiny se nachází v kategorii náboženství

Klíčová slova: co je to Křtiny?, náboženství, informace, heslo, co to je, terminus technicus, terminologie, význam pojmu, význam slova, co znamená, popis, synonymum, názvosloví, lexikon, Křtiny, pojem, slovo, formulace


Pojem Křtiny je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Křtiny? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Křest (asi ze starohornoněmeckého Krist – Kristus; řecky βάπτισμα [báptisma] ponoření < βαπτίζειν [baptízein] nořit, ponořovat) je obřad očištění vodou (praktikovaný většinou skrze ponoření, někdy skrze omytí), užívaný v některých východních náboženstvích (např. sikhismu nebo hinduismu), v určitých historických skupinách židovství a především křesťanství. V přeneseném významu se dnes často jedná o marketingový akt s vírou nesouvisející a vztahující se k neživým předmětům.

Potřeby ke křtu

Svěcená voda, olej křižmo, bavlněné plátno, vata a křtitelnice patří mezi základní potřeby ke křtu. Autor: biglinker, zdroj: Pixabay
Svěcená voda, olej křižmo, bavlněné plátno, vata a křtitelnice patří mezi základní potřeby ke křtu. Autor: biglinker, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje

Vyhledat termín Křtiny ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Křtiny ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Křtiny ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Křtiny ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Křtiny na Google obrázcích

Zkusit najít frázi Křtiny ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Křtiny například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Yahoo.com nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Nyní už nejspíš víte co znamená Křtiny? resp. jaký je přesný význam slova Křtiny? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Křtiny, odpověď na dotaz co je to Křtiny?. Víte např. kdo to je Pat a Mat? Znáte a víte kdo je Neil Diamond? Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je náboženství. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie náboženství, Kněz, kříž, křtiny, ilustrační obrázek

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.