Co je to?
Definice výrazu, termínu Křtiny. Co znamená odborný pojem Křtiny z kategorie Náboženství?

Co je Křtiny? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Křtiny?

Slovo křtiny se užívá jako označení akce, při které se sejde širší rodina za účelem účasti na křtu a související oslavy.

Oslava křtin
Rodina uspořádá na počest křtin slavnostní oběd nebo raut, kde je pozván kněz, kmotr, rodiče a nejužší rodina. Křtiny jsou radostná událost v životě rodiny a označuje se „malou svatbou“.

Jiné tradice
Křest by měl být uznán mezi církvemi, které uznávají Nejsvětější Trojici. Nelze ho vzít zpět nebo opakovat. Výjimka je u svědků Jehovových, kde se žádný jiný křest neuznává. Pravoslavná církev neuznává katolický křest, ale katolická církev uznává pravoslavný křest.
Křest malých dětí neuznávají svědci Jehovovi, baptisté, amonité, letničtí, mormoni, charizmatici, mennonité, proto jej v dospělosti provádějí znovu.
Křest může provést v případě ohrožení života kdokoliv. Stačí dítěti nebo dospělému pomazat hlavu obyčejnou vodou a přitom odříkat křestní větu.

Přenesený význam křtu
Dnes je moderní křtí lodě, auta, budovy, zvířátka v zoo, knihy, cd, atd. K tomuto aktu se zve církevní hodnostář, který pokropí danou věc či zvíře svěcenou vodou. Určitě znáte křest lahví šampusu, který se nalije symbolicky na daný předmět.


Co je to Křtiny? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Křtiny. Co znamená odborný pojem Křtiny z kategorie Náboženství?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte uvedený text s dalšími lidmi na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Křtiny je v kategorii náboženství

Klíčová slova: pojem, wiki, terminologie, odborný výraz, význam, odborné názvosloví, lexikon, význam pojmu, definice, co znamená, slovo, synonymum, co to je, popis, vysvětlení, definice pojmu, význam slova, náboženství


Pojem Křtiny je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Křtiny píše následující

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Křest (asi ze starohornoněmeckého Krist – Kristus; řecky βάπτισμα [báptisma] ponoření < βαπτίζειν [baptízein] nořit, ponořovat) je obřad očištění vodou (praktikovaný většinou skrze ponoření, někdy skrze omytí), užívaný v některých východních náboženstvích (např. sikhismu nebo hinduismu), v určitých historických skupinách židovství a především křesťanství. V přeneseném významu se dnes často jedná o marketingový akt s vírou nesouvisející a vztahující se k neživým předmětům.

Potřeby ke křtu

Svěcená voda, olej křižmo, bavlněné plátno, vata a křtitelnice patří mezi základní potřeby ke křtu. Autor: biglinker, zdroj: Pixabay
Svěcená voda, olej křižmo, bavlněné plátno, vata a křtitelnice patří mezi základní potřeby ke křtu. Autor: biglinker, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít Křtiny ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Křtiny ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Křtiny ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Křtiny ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Křtiny ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Křtiny ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Křtiny například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Křtiny? resp. jaký je význam slova Křtiny? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Křtiny, odpověď na dotaz co je to Křtiny?. Víte např. kdo to je Vladimir Iljič Lenin? Znáte a víte kdo je Charles-Augustin de Coulomb? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci náboženství. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.