Co je to?
Definice odborného termínu, slova Klinická studie. Co znamená pojem Klinická studie z kategorie Lékařství?

Co je Klinická studie?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Klinická studie?

Klinická studie je pojem z oblasti výzkumu a vývoje nových léků a rozvoje moderního lékařství. Při klinických studiích se ověřuje, prokazuje účinnost a bezpečnost možných léčiv. Ta byla nejdříve důkladně testována v laboratořích, za daných podmínek. Před schválením registrace léčiva a jeho vstupem na trh musí klinické studie proběhnout vždy. Tyto studie financují a uskutečňují farmaceutické firmy, které usilují o inovace. Jejich spolupracovníky jsou zdravotnická pracoviště, studie provádějí lékaři, zdravotní sestry a odborný personál.
Studie se ověřují nejdříve na zdravých dobrovolnících, pak teprve na tisících pacientů. Nejdříve se zkoumá to, jak se ověřovaná látka chová v organizmu člověka, jak ji lidé snáší a jak působí na orgány celého těla. Poté se možný nový lék podá menší skupině pacientů se zkoumaným onemocněním. Ověřují se účinky, dávkování i vedlejší projevy. V další fázi jde o dlouhodobý účinek, dávkování, bezpečnost. Teprve potom může proběhnut registrace. I po ní probíhá další hodnocení, možné interakce, dlouhodobé účinky, podávání pro odlišné skupiny osob. Klinická studie obvykle trvá 5 až 7 let. Klinické studie mají přísná pravidla a provádí se podle protokolu. Povolení k provádění studie musí schválit příslušný úřad.


Co je to Klinická studie? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Klinická studie. Co znamená pojem Klinická studie z kategorie Lékařství?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Klinická studie? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Klinická studie patří do sekce lékařství

Klíčová slova: lékařství, wiki, co je to Klinická studie?, co znamená, odborný výraz, názvosloví, synonymum, popis, význam pojmu, vysvětlení, lékařství, terminus technicus, termín, význam, definice, přesný význam, slovo, informace


Pojem Klinická studie je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Klinická studie? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Klinické studie jsou studie na lidech nebo na zvířatech, jejichž úkolem je ověření bezpečnosti a účinnosti nového léčiva, vakcíny, léčebného postupu, vyšetření, doplňků stravy či přístrojů. V závislosti na typu produktu a fázi vývoje jsou nejprve prováděny malé pilotní studie na dobrovolnících nebo pacientech, v případě pozitivních výsledků počet pacientů či dobrovolníků postupně stoupá. Klinické testy mohou mít různý rozsah, od jednoho výzkumného zařízení v jedné zemi až po mnoho zařízení v několika zemích. Kompletní řada klinických testů může stát desetitisíce až miliardy Kč.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat videa s názvem Klinická studie na Youtube

Vyhledat pojem Klinická studie ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Klinická studie ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Klinická studie ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Klinická studie ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Klinická studie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Klinická studie například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v Google překladači.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Teďka už zajisté víte jaký je význam slova Klinická studie? resp. co vlastně znamená slovo Klinická studie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Klinická studie, odpověď na dotaz co je to Klinická studie?. Víte např. kdo to je Rosalind Franklinová? Znáte a víte kdo je Patricie Strouhalová? Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Radíme proto zkusit hledat pojem Klinická studie v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je lékařství. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Dobrovolní lékaři, klinická studie, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.