Co je to?
Výraz, termín, definice slova Enzym. Co znamená odborný pojem Enzym z kategorie Lékařství?

Co je to Enzym? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Enzym

Enzym neboli biokatalyzátor je molekula bílkovin, která je určujícím prvkem pro biochemické reakce. Enzym startuje a zrychluje průběh reakcí v živých organizmech. Každý enzym působí na určitou konkrétní látku.
Enzym působí při procesech metabolických, výstavbě těla, pohybu a vzniku energie, při odpadních a regeneračních procesech, při protizánětlivých reakcích a dalších obranných mechanizmech těla a je významným činitelem při myšlení a další nervové činnosti.


Co je to Enzym? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Enzym. Co znamená odborný pojem Enzym z kategorie Lékařství?

Chyby vyhrazeny. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi známými a kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Enzym patří do sekce lékařství

Klíčová slova: terminologie, odborný výraz, wiki, vysvětlení, slovo, názvosloví, lexikon, popis, co znamená, význam, definice, slovník, Enzym, definice pojmu, formulace, co to je, synonymum, lékařství


Pojem Enzym je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Enzym? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Enzym je jednoduchá či složená bílkovina s katalytickou aktivitou. Enzymy určují povahu i rychlost chemických reakcí a řídí většinu biochemických procesů v těle všech živých organismů včetně člověka. Věda o enzymech se jmenuje enzymologie a rozvíjí se zejména od 19. století, kdy si lidé začali všímat procesů, k nimž dochází např. při trávení potravy. Základní složkou enzymů jsou proteiny, na něž se velmi často vážou další přídatné molekuly známé jako kofaktory nebo prostetické skupiny, které se podílí na katalýze. Samotná enzymatická reakce probíhá obvykle v tzv. aktivním místě enzymu. Enzymů je obrovské množství a je možné je klasifikovat do sedmi skupin: oxidoreduktázy, transferázy, hydrolázy, lyázy, izomerázy, ligázy a od roku 2018 i translokasy. Všechny mají společnou katalytickou funkci; snižují aktivační energii (Ea) nutnou pro proběhnutí reakce. Enzymy obecně jsou výrazně specifické a obvykle přeměňují jeden nebo několik málo substrátů, a to jedním definovaným způsobem. Aktivita enzymů, spočívající v ovlivnění rychlosti chemických reakcí snižováním jejich aktivační energie, je závislá zejména na koncentraci substrátu, teplotě, pH a přítomnosti aktivátorů a inhibitorů. Celá řada enzymů již našla praktické využití i v průmyslu a ve výzkumu.

Jiné informační zdroje o pojmu Enzym

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Enzym ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Enzym na Google.cz

Najít heslo Enzym ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Enzym na Youtube

Vyhledat termín Enzym ve Wikizdrojích

Hledat termín Enzym ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Enzym například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Enzym? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Enzym? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Enzym, odpověď na dotaz co je to Enzym?. Víte např. kdo to je Gejša? Znáte a víte kdo je Pobuda? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je lékařství. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.