Co je to?
Výraz, termín, definice slova Bajka. Co znamená odborný pojem Bajka z kategorie Literatura?

Co je Bajka?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Bajka?

Bajka je označení pro literární útvar, ve kterém se zvířata chovají a mluví jako lidé (alegorie neboli jinotaj). Z každé bajky vyplývá nějaké poučení, varování před chybným jednáním. Zvířata v bajkách jsou nositeli lidských vlastností. Tyto vlastnosti se pak pro jednotlivá zvířata stávají typickými, i když je ve skutečnosti nemají.
Bajka by měla na člověka výchovně působit. Toto působení a kritika nedostatků se děje nenásilně, pomocí humoru. K nejznámějším tvůrcům bajek patří řecký filozof Ezop, indický mudrc Bidpaj, Jean de La Fontaine, I.A. Krylov, Karel Čapek, Jiří Žáček.


Co je to Bajka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Bajka. Co znamená odborný pojem Bajka z kategorie Literatura?

Pečlivě jsme zkontrolovali všechny informace a údaje. Přesto však nevylučujeme, že je v textech chyba. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Bajka můžete sdílet s přáteli a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pojem Bajka je v kategorii literatura

Klíčová slova: literatura, terminus technicus, přesný výraz, co je to Bajka?, lexikon, přesný význam, význam, pojem, termín, názvosloví, význam pojmu, vysvětlení, odborné názvosloví, Bajka, synonymum, co znamená, literatura, definice


Pojem Bajka je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Bajka píše následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bajka je literární útvar, který vznikl pravděpodobně v 6. století př. n. l. Za jejího zakladatele bývá považován otrok Ezop, který ale není prokazatelná historická postava.

Základem bajky je alegorie, kdy zvířata mluví jako lidé, případně je provázejí jiné nepřirozené jevy; z tohoto jednání vyplyne nějaké poučení či kritika chyby, která ve většině případů bývá čtenářovi již známa. Jednotlivá zvířata tím získávají lidské vlastnosti, jež se pro ně stávají typické (např. liška je chytrá, až vychytralá, osel hloupý, vrána důmyslná, kočka požitkářská, páv marnivý atp.). Kromě toho se zvířatům přisuzují standardizované role (ovce, případně jehně nebo kůzle vystupuje v roli oběti, vlk zase jako škůdce). Etologicky vzato zvířata nemusí být nositeli těchto vlastností, lidé jim je však připisují na základě zjevu nebo chybného, avšak kanonizovaného pozorování (zejm. poznatky antických přírodovědců, např. v bajkách G. E. Lessinga). Tyto vlastnosti jsou pak u daného zvířete zesíleny do podoby, kdy se stává jejich ztělesněním a archetypem. Bajka tedy pracuje se symbolikou.

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat termín Bajka ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít heslo Bajka na Google obrázcích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Bajka ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Bajka ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Bajka ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Bajka na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Bajka například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, v Microsoft Bing nebo v Google překladači.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je význam slova Bajka? resp. co to je Bajka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bajka, odpověď na dotaz co je to Bajka?. Víte např. kdo to je Arnold Zweig? Znáte a víte kdo je Barbar? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v literatura. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie literatura, bílá knihovna, bajka, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.