Co je to?
Odborný výraz, definice slova Bajka. Co znamená pojem Bajka z kategorie Literatura?

Co je to Bajka? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Bajka?

Bajka je označení pro literární útvar, ve kterém se zvířata chovají a mluví jako lidé (alegorie neboli jinotaj). Z každé bajky vyplývá nějaké poučení, varování před chybným jednáním. Zvířata v bajkách jsou nositeli lidských vlastností. Tyto vlastnosti se pak pro jednotlivá zvířata stávají typickými, i když je ve skutečnosti nemají.
Bajka by měla na člověka výchovně působit. Toto působení a kritika nedostatků se děje nenásilně, pomocí humoru. K nejznámějším tvůrcům bajek patří řecký filozof Ezop, indický mudrc Bidpaj, Jean de La Fontaine, I.A. Krylov, Karel Čapek, Jiří Žáček.


Co je to Bajka? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Bajka. Co znamená pojem Bajka z kategorie Literatura?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Bajka sdílet s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Bajka patří do sekce Literatura

Klíčová slova: informace, odborné názvosloví, slovo, odborný výraz, terminologie, význam, co znamená, heslo, formulace, wiki, slovník, význam slova, co je to Bajka?, co to je, význam pojmu, názvosloví, definice pojmu, přesný výraz


Pojem Bajka je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Bajka? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bajka je literární útvar, který vznikl pravděpodobně v 6. století př. n. l. Za jejího zakladatele bývá považován otrok Ezop, který ale není prokazatelná historická postava.

Základem bajky je alegorie, kdy zvířata mluví jako lidé, případně je provázejí jiné nepřirozené jevy; z tohoto jednání vyplyne nějaké poučení či kritika chyby, která ve většině případů bývá čtenářovi již známa. Jednotlivá zvířata tím získávají lidské vlastnosti, jež se pro ně stávají typické (např. liška je chytrá, až vychytralá, osel hloupý, vrána důmyslná, kočka požitkářská, páv marnivý atp.). Kromě toho se zvířatům přisuzují standardizované role (ovce, případně jehně nebo kůzle vystupuje v roli oběti, vlk zase jako škůdce). Etologicky vzato zvířata nemusí být nositeli těchto vlastností, lidé jim je však připisují na základě zjevu nebo chybného, avšak kanonizovaného pozorování (zejm. poznatky antických přírodovědců, např. v bajkách G. E. Lessinga). Tyto vlastnosti jsou pak u daného zvířete zesíleny do podoby, kdy se stává jejich ztělesněním a archetypem. Bajka tedy pracuje se symbolikou.

Hledejte v dalších zdrojích

Najít heslo Bajka ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Bajka ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Bajka ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Bajka ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Bajka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Bajka na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Bajka například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Bajka? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Bajka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bajka, odpověď na dotaz co je to Bajka?. Víte např. kdo to je Ivan Mládek? Znáte a víte kdo je Barbar? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Literatura. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.