Co je to?
Odborný výraz, definice slova Bajka. Co znamená pojem Bajka z kategorie Literatura?

Co je to Bajka? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Bajka

Bajka je označení pro literární útvar, ve kterém se zvířata chovají a mluví jako lidé (alegorie neboli jinotaj). Z každé bajky vyplývá nějaké poučení, varování před chybným jednáním. Zvířata v bajkách jsou nositeli lidských vlastností. Tyto vlastnosti se pak pro jednotlivá zvířata stávají typickými, i když je ve skutečnosti nemají.
Bajka by měla na člověka výchovně působit. Toto působení a kritika nedostatků se děje nenásilně, pomocí humoru. K nejznámějším tvůrcům bajek patří řecký filozof Ezop, indický mudrc Bidpaj, Jean de La Fontaine, I.A. Krylov, Karel Čapek, Jiří Žáček.


Co je to Bajka? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Bajka. Co znamená pojem Bajka z kategorie Literatura?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Bajka) můžete sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Bajka patří do kategorie Literatura

Klíčová slova: odborné názvosloví, slovník, význam slova, význam, co to je, Bajka, Literatura, přesný výraz, definice pojmu, terminologie, vysvětlení, přesný význam, význam pojmu, termín, pojem, slovo, wiki, popis


Pojem Bajka je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Bajka? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bajka je literární útvar, který vznikl pravděpodobně v 6. století př. n. l. Za jejího zakladatele bývá považován otrok Ezop, který ale není prokazatelná historická postava.

Základem bajky je alegorie, kdy zvířata mluví jako lidé, případně je provázejí jiné nepřirozené jevy; z tohoto jednání vyplyne nějaké poučení či kritika chyby, která ve většině případů bývá čtenářovi již známa. Jednotlivá zvířata tím získávají lidské vlastnosti, jež se pro ně stávají typické (např. liška je chytrá, až vychytralá, osel hloupý, vrána důmyslná, kočka požitkářská, páv marnivý atp.). Kromě toho se zvířatům přisuzují standardizované role (ovce, případně jehně nebo kůzle vystupuje v roli oběti, vlk zase jako škůdce). Etologicky vzato zvířata nemusí být nositeli těchto vlastností, lidé jim je však připisují na základě zjevu nebo chybného, avšak kanonizovaného pozorování (zejm. poznatky antických přírodovědců, např. v bajkách G. E. Lessinga). Tyto vlastnosti jsou pak u daného zvířete zesíleny do podoby, kdy se stává jejich ztělesněním a archetypem. Bajka tedy pracuje se symbolikou.

Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat termín Bajka ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Bajka ve Wikizdrojích

Najít slovo Bajka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Bajka na Youtube

Zkusit najít výraz Bajka ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bajka ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Bajka například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Bajka? resp. jaký je význam slova Bajka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bajka, odpověď na dotaz co je to Bajka?. Víte např. kdo to je Beduín? Znáte a víte kdo je Barbar? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Bajka v jiné sekci než Literatura. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.