Co je to?
Definice výrazu, termínu ROM. Co znamená odborný pojem ROM z kategorie Hardware?

Co je to ROM? Význam slova

Co znamená termín ROM? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Typ elektronické paměti se v informatice označuje zkratkou ROM. Po rozložení dostaneme trojici anglických slov Read-Only Memory. Obsah této paměti je dán již při výrobě, není závislý na napájení a později ji nelze přepisovat.
ROM se používá pro ukládání firmware v elektronických přístrojích, kde zajišťuje jejich běžnou činnost. Ve starších počítačích se používal pro uložení BIOSu. V dnešní době se ale už u počítačů setkáte s ROM pouze ojediněle. To je dáno tím, že není možná aktualizace firmwaru a BIOSu pro opravu chyb a přidávání nových vlastností.


Co je to ROM? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu ROM. Co znamená odborný pojem ROM z kategorie Hardware?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo ROM se nachází v kategorii Hardware

Klíčová slova: Hardware, definice, wiki, terminologie, co znamená, definice pojmu, ROM, význam slova, význam pojmu, přesný význam, význam, slovník, popis, přesný výraz, pojem, vysvětlení, termín, terminus technicus


Pojem ROM je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu ROM můžete dozvědět následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

ROM (z anglického Read-Only Memory) je v informatice typ elektronické paměti, jejíž obsah je dán při výrobě, není závislý na napájení (je tzv. nevolatilní). Používá se pro uložení firmware v elektronických přístrojích, dříve také ve starších počítačích (ROM pro Sinclair ZX Spectrum), kde zajišťuje jejich běžnou činnost. V minulosti byly paměti typu ROM v počítačích používány pro uložení BIOSu (slouží pro zavedení operačního systému), firmware v mechanice, disku, grafické kartě a dalších.
Dnes už se u PC setkáme s typem ROM velmi ojediněle z důvodu nemožnosti aktualizace firmware a BIOSu pro opravu chyb a případně přidání nových vlastností.

CD ROM

Klasická cédéčka (CD-ROM) jsou příkladem paměti pouze pro čtení (ROM). Autor: Brett Hondow, zdroj: Pixabay
Klasická cédéčka (CD-ROM) jsou příkladem paměti pouze pro čtení (ROM). Autor: Brett Hondow, zdroj: Pixabay


Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít termín ROM ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem ROM ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít heslo ROM ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo ROM ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz ROM ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem ROM ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo ROM například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve Wikislovníku, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova ROM? resp. jaká je definice slova ROM? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ROM, odpověď na dotaz co je to ROM?. Víte např. kdo to je Rapl? Znáte a víte kdo je Šmejdíř? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Hardware). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte kdo je to Abbé? Pokud ne a přitom byste to vědět chtěli, klikněte sem