Co je to?
Definice výrazu, termínu ROM. Co znamená odborný pojem ROM z kategorie Hardware?

Co je to ROM? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu ROM

Typ elektronické paměti se v informatice označuje zkratkou ROM. Po rozložení dostaneme trojici anglických slov Read-Only Memory. Obsah této paměti je dán již při výrobě, není závislý na napájení a později ji nelze přepisovat.
ROM se používá pro ukládání firmware v elektronických přístrojích, kde zajišťuje jejich běžnou činnost. Ve starších počítačích se používal pro uložení BIOSu. V dnešní době se ale už u počítačů setkáte s ROM pouze ojediněle. To je dáno tím, že není možná aktualizace firmwaru a BIOSu pro opravu chyb a přidávání nových vlastností.


Co je to ROM? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu ROM. Co znamená odborný pojem ROM z kategorie Hardware?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu ROM? Pak se o ní podělte s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo ROM patří do sekce Hardware

Klíčová slova: přesný význam, lexikon, informace, co to je, synonymum, terminologie, slovník, přesný výraz, slovo, co je to ROM?, pojem, termín, heslo, vysvětlení, Hardware, definice pojmu, formulace, Hardware


Pojem ROM je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

Co znamená pojem ROM? Definice slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

ROM (z anglického Read-Only Memory) je v informatice typ elektronické paměti, jejíž obsah je dán při výrobě, není závislý na napájení (je tzv. nevolatilní). Používá se pro uložení firmware v elektronických přístrojích, dříve také ve starších počítačích (ROM pro Sinclair ZX Spectrum), kde zajišťuje jejich běžnou činnost. V minulosti byly paměti typu ROM v počítačích používány pro uložení BIOSu (slouží pro zavedení operačního systému), firmware v mechanice, disku, grafické kartě a dalších.
Dnes už se u PC setkáme s typem ROM velmi ojediněle z důvodu nemožnosti aktualizace firmware a BIOSu pro opravu chyb a případně přidání nových vlastností.

CD ROM

Klasická cédéčka (CD-ROM) jsou příkladem paměti pouze pro čtení (ROM). Autor: Brett Hondow, zdroj: Pixabay
Klasická cédéčka (CD-ROM) jsou příkladem paměti pouze pro čtení (ROM). Autor: Brett Hondow, zdroj: Pixabay


Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít termín ROM ve Wikislovníku

Vyhledat heslo ROM na Google.cz

Zkusit najít slovo ROM ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem ROM ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín ROM ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem ROM ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo ROM například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova ROM? resp. co znamená slovo ROM? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ROM, odpověď na dotaz co je to ROM?. Víte např. kdo to je Bankovní poradce? Znáte a víte kdo je Alibista? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Hardware). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte kdo je to Abbé? Pokud ne a přitom byste to vědět chtěli, klikněte sem