Co je to?
Odborný výraz, definice slova ROM. Co znamená pojem ROM z kategorie Hardware?

Co je ROM?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova ROM?

Typ elektronické paměti se v informatice označuje zkratkou ROM. Po rozložení dostaneme trojici anglických slov Read-Only Memory. Obsah této paměti je dán již při výrobě, není závislý na napájení a později ji nelze přepisovat.
ROM se používá pro ukládání firmware v elektronických přístrojích, kde zajišťuje jejich běžnou činnost. Ve starších počítačích se používal pro uložení BIOSu. V dnešní době se ale už u počítačů setkáte s ROM pouze ojediněle. To je dáno tím, že není možná aktualizace firmwaru a BIOSu pro opravu chyb a přidávání nových vlastností.


Co je to ROM? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova ROM. Co znamená pojem ROM z kategorie Hardware?

Předem se omlouváme za případné chyby v textech. Uvítáme vaši pomoc a zpětnou vazbu. Text sestavily autoři (redaktoři a redaktorky) pro Superia.cz

Text s definicí výrazu ROM doporučujeme sdílet s dalšími lidmi na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz ROM se nachází v sekci hardware

Klíčová slova: hardware, přesný výraz, pojem, terminologie, slovník, přesný význam, popis, formulace, lexikon, wiki, co to je, vysvětlení, ROM, terminus technicus, termín, informace, synonymum, co je to ROM?


Pojem ROM je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu ROM dozvíte následující

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

ROM (z anglického Read-Only Memory) je v informatice typ elektronické paměti, jejíž obsah je dán při výrobě, není závislý na napájení (je tzv. nevolatilní). Používá se pro uložení firmware v elektronických přístrojích, dříve také ve starších počítačích (ROM pro Sinclair ZX Spectrum), kde zajišťuje jejich běžnou činnost. V minulosti byly paměti typu ROM v počítačích používány pro uložení BIOSu (slouží pro zavedení operačního systému), firmware v mechanice, disku, grafické kartě a dalších.
Dnes už se u PC setkáme s typem ROM velmi ojediněle z důvodu nemožnosti aktualizace firmware a BIOSu pro opravu chyb a případně přidání nových vlastností.

CD ROM

Klasická cédéčka (CD-ROM) jsou příkladem paměti pouze pro čtení (ROM). Autor: Brett Hondow, zdroj: Pixabay
Klasická cédéčka (CD-ROM) jsou příkladem paměti pouze pro čtení (ROM). Autor: Brett Hondow, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje

Hledat pojem ROM ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín ROM ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem ROM ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem ROM ve Wikimedia Commons

Najít heslo ROM ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo ROM ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo ROM například v Google obrázcích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu ROM? resp. co je to ROM? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ROM, odpověď na dotaz co je to ROM?. Víte např. kdo to je Karolína Kurková? Znáte a víte kdo je Hajný? Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než hardware). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie hardware, mobil, rOM, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte kdo je to Abbé? Pokud ne a přitom byste to vědět chtěli, klikněte sem