Co je to?
Výraz, termín, definice slova ROM. Co znamená odborný pojem ROM z kategorie Hardware?

Co je to ROM? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova ROM?

Typ elektronické paměti se v informatice označuje zkratkou ROM. Po rozložení dostaneme trojici anglických slov Read-Only Memory. Obsah této paměti je dán již při výrobě, není závislý na napájení a později ji nelze přepisovat.
ROM se používá pro ukládání firmware v elektronických přístrojích, kde zajišťuje jejich běžnou činnost. Ve starších počítačích se používal pro uložení BIOSu. V dnešní době se ale už u počítačů setkáte s ROM pouze ojediněle. To je dáno tím, že není možná aktualizace firmwaru a BIOSu pro opravu chyb a přidávání nových vlastností.


Co je to ROM? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova ROM. Co znamená odborný pojem ROM z kategorie Hardware?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova ROM sdílet s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Výraz ROM patří do sekce hardware

Klíčová slova: pojem, význam, hardware, wiki, názvosloví, co je to ROM?, význam pojmu, terminologie, heslo, slovník, hardware, co znamená, přesný význam, ROM, slovo, terminus technicus, popis, odborný výraz


Pojem ROM je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu ROM dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

ROM (z anglického Read-Only Memory) je v informatice typ elektronické paměti, jejíž obsah je dán při výrobě, není závislý na napájení (je tzv. nevolatilní). Používá se pro uložení firmware v elektronických přístrojích, dříve také ve starších počítačích (ROM pro Sinclair ZX Spectrum), kde zajišťuje jejich běžnou činnost. V minulosti byly paměti typu ROM v počítačích používány pro uložení BIOSu (slouží pro zavedení operačního systému), firmware v mechanice, disku, grafické kartě a dalších.
Dnes už se u PC setkáme s typem ROM velmi ojediněle z důvodu nemožnosti aktualizace firmware a BIOSu pro opravu chyb a případně přidání nových vlastností.

CD ROM

Klasická cédéčka (CD-ROM) jsou příkladem paměti pouze pro čtení (ROM). Autor: Brett Hondow, zdroj: Pixabay
Klasická cédéčka (CD-ROM) jsou příkladem paměti pouze pro čtení (ROM). Autor: Brett Hondow, zdroj: Pixabay


Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít termín ROM ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem ROM na Youtube

Zkusit najít frázi ROM ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo ROM ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz ROM ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín ROM ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo ROM například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Nyní již víte co znamená slovo ROM? resp. co přesně znamená slovo ROM? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ROM, odpověď na dotaz co je to ROM?. Víte např. kdo to je Shaun Ryder? Znáte a víte kdo je Anežka Česká? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušet tak můžete i příslušná homonyma a synonyma v jiných sekcích než hardware. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte kdo je to Abbé? Pokud ne a přitom byste to vědět chtěli, klikněte sem