Co je to?
Výraz, termín, definice slova ROM. Co znamená odborný pojem ROM z kategorie Hardware?

Co je to ROM? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu ROM

Typ elektronické paměti se v informatice označuje zkratkou ROM. Po rozložení dostaneme trojici anglických slov Read-Only Memory. Obsah této paměti je dán již při výrobě, není závislý na napájení a později ji nelze přepisovat.
ROM se používá pro ukládání firmware v elektronických přístrojích, kde zajišťuje jejich běžnou činnost. Ve starších počítačích se používal pro uložení BIOSu. V dnešní době se ale už u počítačů setkáte s ROM pouze ojediněle. To je dáno tím, že není možná aktualizace firmwaru a BIOSu pro opravu chyb a přidávání nových vlastností.


Co je to ROM? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova ROM. Co znamená odborný pojem ROM z kategorie Hardware?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova ROM můžete sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pojem ROM je v kategorii hardware

Klíčová slova: definice, ROM, význam, wiki, co to je, význam slova, přesný význam, definice pojmu, terminus technicus, co je to ROM?, přesný výraz, synonymum, slovo, odborné názvosloví, hardware, formulace, termín, popis


Pojem ROM je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

Co označuje termín ROM? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

ROM (z anglického Read-Only Memory) je v informatice typ elektronické paměti, jejíž obsah je dán při výrobě, není závislý na napájení (je tzv. nevolatilní). Používá se pro uložení firmware v elektronických přístrojích, dříve také ve starších počítačích (ROM pro Sinclair ZX Spectrum), kde zajišťuje jejich běžnou činnost. V minulosti byly paměti typu ROM v počítačích používány pro uložení BIOSu (slouží pro zavedení operačního systému), firmware v mechanice, disku, grafické kartě a dalších.
Dnes už se u PC setkáme s typem ROM velmi ojediněle z důvodu nemožnosti aktualizace firmware a BIOSu pro opravu chyb a případně přidání nových vlastností.

CD ROM

Klasická cédéčka (CD-ROM) jsou příkladem paměti pouze pro čtení (ROM). Autor: Brett Hondow, zdroj: Pixabay
Klasická cédéčka (CD-ROM) jsou příkladem paměti pouze pro čtení (ROM). Autor: Brett Hondow, zdroj: Pixabay


Pro více informací o heslu ROM zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat pojem ROM ve vyhledávači Yandex

Najít heslo ROM ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo ROM ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo ROM ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín ROM ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz ROM ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo ROM například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova ROM? resp. co se skrývá pod slovem ROM? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ROM, odpověď na dotaz co je to ROM?. Víte např. kdo to je Karel Fiala? Znáte a víte kdo je Šmejdíř? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než hardware). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte kdo je to Abbé? Pokud ne a přitom byste to vědět chtěli, klikněte sem