Co je to?
Výraz, termín, definice slova Přívlastek. Co znamená odborný pojem Přívlastek z kategorie Český jazyk?

Co je to Přívlastek? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Přívlastek?

Přívlastek je jedním z větných členů, který rozvíjí podstatné jméno, na němž je závislý. Vyjadřuje se například přídavným jménem, podstatným jménem, zájmenem, číslovkou a dalšími slovními druhy. Dá se na něj ptát pomocí otázek Který? Jaký? Čí? nebo řídícím podstatným jménem.
Přívlastek může být shodný nebo neshodný. Přívlastek shodný se shoduje s řídícím podstatným jménem v pádu, rodu a čísle. Přívlastek neshodný se v těchto kategoriích liší a většinou stojí až za podstatným jménem.


Co je to Přívlastek? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Přívlastek. Co znamená odborný pojem Přívlastek z kategorie Český jazyk?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Přívlastek? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Přívlastek je v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: Český jazyk, odborný výraz, vysvětlení, heslo, význam pojmu, terminus technicus, definice, informace, význam, termín, význam slova, popis, lexikon, názvosloví, slovo, Přívlastek, terminologie, slovník


Pojem Přívlastek je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Přívlastek? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Přívlastek (atribut) je větný člen, který rozvíjí jiný jmenný větný člen.
Rozvíjeným členem bývá nejčastěji podstatné jméno, ale může jím být i zájmeno (např. my vedoucí), jmenná konstrukce, zpodstatnělé přídavné jméno nebo jmenná číslovka.
Přívlastek bývá nejčastěji vyjádřen přídavným jménem (moudrý člověk), méně často zájmenem (náš domov), číslovkou (druhá šance), podstatným jménem (úpravy textu, úpravy v textu), zřídka i infinitivem (přání zdokonalit) nebo příslovcem (cesta domů). Přívlastek shodný vyjádřený holým nebo rozvinutým podstatným jménem se zpravidla nazývá přístavek.
Obsahuje-li rozvíjející spojení i sloveso v aktivním tvaru, nenazývá se toto spojení přívlastkem, ale přívlastkovou vedlejší větou.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít slovo Přívlastek ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Přívlastek ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Přívlastek na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Přívlastek ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Přívlastek ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Přívlastek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Přívlastek například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Přívlastek? resp. co znamená Přívlastek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Přívlastek, odpověď na dotaz co je to Přívlastek?. Víte např. kdo to je Leonhard Euler? Znáte a víte kdo je Lavrentij Pavlovič Berija? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Český jazyk). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.