Co je to?
Výraz, termín, definice slova Přívlastek. Co znamená odborný pojem Přívlastek z kategorie Český jazyk?

Co je to Přívlastek? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Přívlastek?

Přívlastek je jedním z větných členů, který rozvíjí podstatné jméno, na němž je závislý. Vyjadřuje se například přídavným jménem, podstatným jménem, zájmenem, číslovkou a dalšími slovními druhy. Dá se na něj ptát pomocí otázek Který? Jaký? Čí? nebo řídícím podstatným jménem.
Přívlastek může být shodný nebo neshodný. Přívlastek shodný se shoduje s řídícím podstatným jménem v pádu, rodu a čísle. Přívlastek neshodný se v těchto kategoriích liší a většinou stojí až za podstatným jménem.


Co je to Přívlastek? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Přívlastek. Co znamená odborný pojem Přívlastek z kategorie Český jazyk?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Přívlastek? Potom se o definici podělte s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Přívlastek se nachází v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: lexikon, význam slova, formulace, pojem, synonymum, popis, co je to Přívlastek?, vysvětlení, Český jazyk, Přívlastek, přesný výraz, přesný význam, termín, slovník, definice, informace, názvosloví, terminologie


Pojem Přívlastek je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co označuje termín Přívlastek? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Přívlastek (atribut) je větný člen, který rozvíjí jiný jmenný větný člen.
Rozvíjeným členem bývá nejčastěji podstatné jméno, ale může jím být i zájmeno (např. my vedoucí), jmenná konstrukce, zpodstatnělé přídavné jméno nebo jmenná číslovka.
Přívlastek bývá nejčastěji vyjádřen přídavným jménem (moudrý člověk), méně často zájmenem (náš domov), číslovkou (druhá šance), podstatným jménem (úpravy textu, úpravy v textu), zřídka i infinitivem (přání zdokonalit) nebo příslovcem (cesta domů). Přívlastek shodný vyjádřený holým nebo rozvinutým podstatným jménem se zpravidla nazývá přístavek.
Obsahuje-li rozvíjející spojení i sloveso v aktivním tvaru, nenazývá se toto spojení přívlastkem, ale přívlastkovou vedlejší větou.

Linky na jiné informační zdroje

Hledat výraz Přívlastek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Přívlastek ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Přívlastek ve Wikizdrojích

Najít heslo Přívlastek na Google.cz

Zkusit najít slovo Přívlastek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Přívlastek ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Přívlastek například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Přívlastek? resp. co je to Přívlastek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Přívlastek, odpověď na dotaz co je to Přívlastek?. Víte např. kdo to je Brigádník? Znáte a víte kdo je Ester Geislerová? Ke každému slovo může existovat víc definic podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Český jazyk). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.