Co je to?
Odborný výraz, definice slova Hrdobec. Co znamená pojem Hrdobec z kategorie Literatura?

Co je to Hrdobec? Význam slova

Co znamená termín Hrdobec? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Hrdobec je výraz, který je dobře známý díky proslavené hlášce z filmu Marečku, podejte mi pero. Ve zmíněné scéně se učitel češtiny ptá na význam slova "hrdobci". Je to básnický výraz, který použil básník Jan Neruda ve své básni Jak lvové bijem o mříže ze sbírky Písně kosmické a označuje hrdého, pyšného člověka. Dotázaný student však nesprávně uvádí, že v jednotném čísle má slovo podobu hrdobec (správně je hrdobce) a tvrdí, že se jedná o brouka hovnivála.


Co je to Hrdobec? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Hrdobec. Co znamená pojem Hrdobec z kategorie Literatura?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Hrdobec se nachází v kategorii Literatura

Klíčová slova: definice pojmu, vysvětlení, definice, význam pojmu, co znamená, lexikon, terminus technicus, Hrdobec, význam slova, termín, názvosloví, terminologie, wiki, Literatura, heslo, význam, odborné názvosloví, informace


Pojem Hrdobec je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Hrdobec?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hrdobec je prostřednictvím filmu Marečku, podejte mi pero! zpopularizovaný chybný tvar slova hrdobce, okazionalismu použitého v množném čísle Janem Nerudou v básni Jak lvové bijem o mříže (sbírka Písně kosmické, 1878). Hrdobce (podstatné jméno, mužský rod, vzor soudce) zde značí hrdého člověka, hrdopýška. Hrdobec měl být podle mylného výkladu filmových postav pracovníků továrny systematickým biologickým názvem brouka hovnivála.

Odkazy na jiné weby

Hledat heslo Hrdobec ve Wikislovníku

Vyhledat termín Hrdobec ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Hrdobec ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Hrdobec ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Hrdobec ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Hrdobec ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Hrdobec například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Hrdobec? resp. co se skrývá pod slovem Hrdobec? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hrdobec, odpověď na dotaz co je to Hrdobec?. Víte např. kdo to je Informátor? Znáte a víte kdo je Gabaj? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Hrdobec v jiné sekci než Literatura. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Setkali jste se s pojmem švica a nevíte, co znamená? Pokud je vaše odpověď kladná, podívejte se na tento web na kterém můžete nalézt odpověď.