Co je to?
Výraz, termín, definice slova VGA. Co znamená odborný pojem VGA z kategorie Hardware?

Co je to VGA? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla VGA?

VGA je zkratka běžná v prostředí počítačů. Pochází z anglického Video Graphics Array a jedná se o počítačový standard pro zobrazovací techniku. Vyvinula ho v roce 1987 společnost IBM. VGA standard má několik zobrazovacích režimů. Pro grafiku například: 640x480 pixelů a 16 barev, 320x200 pixelů a 16 nebo 256 barev. Textové režimy 80x25 znaků, resp. 40x25 znaků. VGA standard je dnes již překonaný, ale existují desítky odvozených zobrazovacích standardů, které se kterými se můžeme setkat.
Vybraní následníci VGA:
♦ Standard XGA (Extended Graphics Array, rozlišení až 1024x768 px při 256 barvách)
♦ QWXGA (Quad Extended Graphics Array, rozlišení 2048x1152 pixelů)
♦ HXGA (Hyper Extended Graphics Array)
♦ High-Definition (HD, 4K (UHD)

VGA se používá i pro označení konektoru, který nalezneme v monitorech a počítačích (výstup grafických karet). Jedná se o 15-pinový konektor s piny ve třech řadách. VGA konektor slouží k přenosu analogového signálu. Přesto, že se jedná se o zastaralý typ konektoru, lze ho z důvodu zpětné kompatibility často nalézt i v nových zařízeních. Pro kvalitnější obraz se však doporučuje používat novější DVI nebo HDMI konektory.


Co je to VGA? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova VGA. Co znamená odborný pojem VGA z kategorie Hardware?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Napsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text VGA s kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Heslo VGA se nachází v sekci hardware

Klíčová slova: hardware, vysvětlení, co to je, terminologie, popis, co je to VGA?, odborné názvosloví, slovo, wiki, názvosloví, termín, slovník, formulace, VGA, synonymum, pojem, lexikon, hardware


Pojem VGA je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

Co znamená pojem VGA? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Video Graphics Array (VGA) je počítačový standard pro počítačovou zobrazovací techniku, vydaný roku 1987 společností IBM. VGA patří do rodiny starších video standardů IBM. Jedná se o nástupce starších grafických adaptérů EGA a CGA. MCGA, vyvinutý také společností IBM, je primitivnější verze VGA.

VGA konektor

VGA konektor slouží k přenosu obrazu mezi počítačem (grafickou kartou) a zobrazovacím zařízením (monitorem). Zdroj: openclipart.org, licence: public domain
VGA konektor slouží k přenosu obrazu mezi počítačem (grafickou kartou) a zobrazovacím zařízením (monitorem). Zdroj: openclipart.org, licence: public domain


Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem VGA ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz VGA ve vyhledávači Qwant

Najít heslo VGA ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem VGA na Youtube

Zkusit najít termín VGA ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo VGA ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo VGA například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Teď už znáte odpověď na otázku co to je VGA? resp. co vlastně znamená slovo VGA? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu VGA, odpověď na dotaz co je to VGA?. Víte např. kdo to je Nicka? Znáte a víte kdo je Gabaj? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než hardware. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.