Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo VGA. Co znamená pojem VGA z kategorie Hardware?

Co to je VGA? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu VGA?

VGA je zkratka běžná v prostředí počítačů. Pochází z anglického Video Graphics Array a jedná se o počítačový standard pro zobrazovací techniku. Vyvinula ho v roce 1987 společnost IBM. VGA standard má několik zobrazovacích režimů. Pro grafiku například: 640x480 pixelů a 16 barev, 320x200 pixelů a 16 nebo 256 barev. Textové režimy 80x25 znaků, resp. 40x25 znaků. VGA standard je dnes již překonaný, ale existují desítky odvozených zobrazovacích standardů, které se kterými se můžeme setkat.
Vybraní následníci VGA:
♦ Standard XGA (Extended Graphics Array, rozlišení až 1024x768 px při 256 barvách)
♦ QWXGA (Quad Extended Graphics Array, rozlišení 2048x1152 pixelů)
♦ HXGA (Hyper Extended Graphics Array)
♦ High-Definition (HD, 4K (UHD)

VGA se používá i pro označení konektoru, který nalezneme v monitorech a počítačích (výstup grafických karet). Jedná se o 15-pinový konektor s piny ve třech řadách. VGA konektor slouží k přenosu analogového signálu. Přesto, že se jedná se o zastaralý typ konektoru, lze ho z důvodu zpětné kompatibility často nalézt i v nových zařízeních. Pro kvalitnější obraz se však doporučuje používat novější DVI nebo HDMI konektory.


Co je to VGA? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo VGA. Co znamená pojem VGA z kategorie Hardware?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova VGA? Pak se o tuto stránku podělte s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem VGA je v kategorii Hardware

Klíčová slova: heslo, wiki, odborné názvosloví, přesný výraz, definice pojmu, co znamená, termín, terminus technicus, vysvětlení, co to je, formulace, názvosloví, slovo, pojem, co je to VGA?, informace, přesný význam, popis


Pojem VGA je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu VGA píše následující

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Video Graphics Array (VGA) je počítačový standard pro počítačovou zobrazovací techniku, vydaný roku 1987 společností IBM. VGA patří do rodiny starších video standardů IBM. Jedná se o nástupce starších grafických adaptérů EGA a CGA. MCGA, vyvinutý také společností IBM, je primitivnější verze VGA.

VGA konektor

VGA konektor slouží k přenosu obrazu mezi počítačem (grafickou kartou) a zobrazovacím zařízením (monitorem). Zdroj: openclipart.org, licence: public domain
VGA konektor slouží k přenosu obrazu mezi počítačem (grafickou kartou) a zobrazovacím zařízením (monitorem). Zdroj: openclipart.org, licence: public domain


Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat videa s názvem VGA na Youtube

Zkusit najít výraz VGA ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo VGA ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem VGA na Google.cz

Najít slovo VGA ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín VGA ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo VGA například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to VGA? resp. jaká je definice termínu VGA? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu VGA, odpověď na dotaz co je to VGA?. Víte např. kdo to je Puťka? Znáte a víte kdo je Ájatolláh? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín VGA hledat i v jiných kategoriích (než Hardware) U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.