Co je to?
Výraz, termín, definice slova Černý trh. Co znamená odborný pojem Černý trh z kategorie Ekonomie?

Co je to Černý trh? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Černý trh

Černý trh je označení pro neoficiální část ekonomiky. Používá se také pojmenování stínová ekonomika. Jedná se o takové ekonomické vztahy, které by vůbec neměly existovat, protože neexistují v souladu se zákony státu. Provozovateli černého trhy bývají velmi často mafie a je jimi podporován organizovaný zločin. Struktura je podobná jako v klasické ekonomice, jsou zde dodavatelé, zákazníci, prostředníci a stejný proces obchodování. Nízké náklady a vysoký zisk bez zdanění jsou hlavními příčinami vzniku černého trhu.
Zboží není státem kontrolováno, takže se obchoduje se zbožím, na kterém jsou vysoké daně, se zbožím, které není legální, je regulované nebo přímo zakázané. Může se jednat o drahé i levnější výrobky, vždy záleží na poptávce a dostupnosti. Obchodování na trhu má i svá rizika – jedná se o nelegální činnost, často zde dochází k podvodům a násilí, zboží může být padělané.


Co je to Černý trh? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Černý trh. Co znamená odborný pojem Černý trh z kategorie Ekonomie?

Uvedené informace jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Černý trh doporučujeme sdílet s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Černý trh se nachází v sekci ekonomie

Klíčová slova: odborné názvosloví, terminologie, popis, synonymum, odborný výraz, co znamená, slovník, termín, význam pojmu, lexikon, terminus technicus, slovo, wiki, definice pojmu, Černý trh, co je to Černý trh?, ekonomie, informace


Pojem Černý trh je v kategorii ekonomie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Černý trh? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Černý trh neboli černá či stínová ekonomika je označení pro neoficiální ekonomiku. Jde o souhrn ekonomických vztahů, které již svou existencí porušují zákony dané země a často ji provozuje organizovaný zločin (mafie). Stejně jako v případě běžného trhu zde existují dodavatelé, odběratelé a prostředníci zboží nebo služeb, smluvní ceny, obchodní zvyky a tak dále. Potenciálně vysoký peněžní zisk výměnou za nízký vklad je hlavní motivací angažovanosti na černém trhu. Zboží směněné na černém trhu není daněno, nachází se mimo kontrolu státu jako formální autority. Často se jedná o takové druhy komodit, které formální autorita neumožňuje směňovat a/nebo držet (drogy), takové, které reguluje (zbraně), nebo zboží, které je vysoce daněno (tabák).

Další zdroje informací

Najít pojem Černý trh ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Černý trh ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Černý trh na Youtube

Zkusit najít pojem Černý trh ve vyhledávači Yandex

Najít termín Černý trh ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Černý trh ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Černý trh například ve Wikizdrojích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Černý trh? resp. co přesně označuje termín Černý trh? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Černý trh, odpověď na dotaz co je to Černý trh?. Víte např. kdo to je Laura Antonelli? Znáte a víte kdo je Zora Kolínska? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto termín Černý trh hledat i v jiných kategoriích (než ekonomie) K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.