Co je to?
Výraz, termín, definice slova Černý trh. Co znamená odborný pojem Černý trh z kategorie Ekonomie?

Co je to Černý trh? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Černý trh?

Černý trh je označení pro neoficiální část ekonomiky. Používá se také pojmenování stínová ekonomika. Jedná se o takové ekonomické vztahy, které by vůbec neměly existovat, protože neexistují v souladu se zákony státu. Provozovateli černého trhy bývají velmi často mafie a je jimi podporován organizovaný zločin. Struktura je podobná jako v klasické ekonomice, jsou zde dodavatelé, zákazníci, prostředníci a stejný proces obchodování. Nízké náklady a vysoký zisk bez zdanění jsou hlavními příčinami vzniku černého trhu.
Zboží není státem kontrolováno, takže se obchoduje se zbožím, na kterém jsou vysoké daně, se zbožím, které není legální, je regulované nebo přímo zakázané. Může se jednat o drahé i levnější výrobky, vždy záleží na poptávce a dostupnosti. Obchodování na trhu má i svá rizika – jedná se o nelegální činnost, často zde dochází k podvodům a násilí, zboží může být padělané.


Co je to Černý trh? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Černý trh. Co znamená odborný pojem Černý trh z kategorie Ekonomie?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Černý trh je v sekci ekonomie

Klíčová slova: popis, slovo, co znamená, informace, definice pojmu, ekonomie, co to je, přesný význam, slovník, termín, co je to Černý trh?, terminus technicus, heslo, význam pojmu, odborné názvosloví, formulace, terminologie, odborný výraz


Pojem Černý trh je v kategorii ekonomie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Černý trh? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Černý trh neboli černá či stínová ekonomika je označení pro neoficiální ekonomiku. Jde o souhrn ekonomických vztahů, které již svou existencí porušují zákony dané země a často ji provozuje organizovaný zločin (mafie). Stejně jako v případě běžného trhu zde existují dodavatelé, odběratelé a prostředníci zboží nebo služeb, smluvní ceny, obchodní zvyky a tak dále. Potenciálně vysoký peněžní zisk výměnou za nízký vklad je hlavní motivací angažovanosti na černém trhu. Zboží směněné na černém trhu není daněno, nachází se mimo kontrolu státu jako formální autority. Často se jedná o takové druhy komodit, které formální autorita neumožňuje směňovat a/nebo držet (drogy), takové, které reguluje (zbraně), nebo zboží, které je vysoce daněno (tabák).

Více informací o slovu Černý trh doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat pojem Černý trh ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Černý trh ve Wikimedia Commons

Najít heslo Černý trh ve Wikislovníku

Najít výraz Černý trh ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Černý trh ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Černý trh ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Černý trh například ve Wikizdrojích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Černý trh? resp. jaký je přesný význam slova Černý trh? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Černý trh, odpověď na dotaz co je to Černý trh?. Víte např. kdo to je Kat? Znáte a víte kdo je Antonín Gondolán? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Můžete se proto pokusit najít heslo Černý trh i v jiné sekci než v ekonomie. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.