Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Černý trh. Co znamená pojem Černý trh z kategorie Ekonomie?

Co to je Černý trh? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Černý trh

Černý trh je označení pro neoficiální část ekonomiky. Používá se také pojmenování stínová ekonomika. Jedná se o takové ekonomické vztahy, které by vůbec neměly existovat, protože neexistují v souladu se zákony státu. Provozovateli černého trhy bývají velmi často mafie a je jimi podporován organizovaný zločin. Struktura je podobná jako v klasické ekonomice, jsou zde dodavatelé, zákazníci, prostředníci a stejný proces obchodování. Nízké náklady a vysoký zisk bez zdanění jsou hlavními příčinami vzniku černého trhu.
Zboží není státem kontrolováno, takže se obchoduje se zbožím, na kterém jsou vysoké daně, se zbožím, které není legální, je regulované nebo přímo zakázané. Může se jednat o drahé i levnější výrobky, vždy záleží na poptávce a dostupnosti. Obchodování na trhu má i svá rizika – jedná se o nelegální činnost, často zde dochází k podvodům a násilí, zboží může být padělané.


Co je to Černý trh? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Černý trh. Co znamená pojem Černý trh z kategorie Ekonomie?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Černý trh s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Černý trh se nachází v kategorii Ekonomie

Klíčová slova: význam pojmu, význam, odborné názvosloví, heslo, význam slova, co znamená, Černý trh, odborný výraz, co je to Černý trh?, přesný výraz, terminus technicus, popis, informace, lexikon, slovo, vysvětlení, slovník, terminologie


Pojem Černý trh je v kategorii Ekonomie, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Černý trh můžete dozvědět následující

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Černý trh neboli černá či stínová ekonomika je označení pro neoficiální ekonomiku. Jde o souhrn ekonomických vztahů, které již svou existencí porušují zákony dané země a často ji provozuje organizovaný zločin (mafie). Stejně jako v případě běžného trhu zde existují dodavatelé, odběratelé a prostředníci zboží nebo služeb, smluvní ceny, obchodní zvyky a tak dále. Potenciálně vysoký peněžní zisk výměnou za nízký vklad je hlavní motivací angažovanosti na černém trhu. Zboží směněné na černém trhu není daněno, nachází se mimo kontrolu státu jako formální autority. Často se jedná o takové druhy komodit, které formální autorita neumožňuje směňovat a/nebo držet (drogy), takové, které reguluje (zbraně), nebo zboží, které je vysoce daněno (tabák).

Odkazy na jiné weby

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Černý trh ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Černý trh na Google.cz

Hledat termín Černý trh ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Černý trh ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Černý trh ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Černý trh ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Černý trh například ve Wikislovníku, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Černý trh? resp. co je to Černý trh? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Černý trh, odpověď na dotaz co je to Černý trh?. Víte např. kdo to je Pesimista? Znáte a víte kdo je Dalibor Janda? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Ekonomie. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.