Co je to?
Výraz, termín, definice slova Celiakie. Co znamená odborný pojem Celiakie z kategorie Nemoce?

Co je to Celiakie? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Celiakie

Celiakie je chronické onemocnění postihující sliznici tenkého střeva. Vyvolává ji přecitlivělost (nikoliv alergie) na lepek (gluten), bílkovinu obsaženou v obilovinách. Při tomto onemocnění je nezbytné dodržovat tzv. bezlepkovou dietu. Onemocnění není možné léčit, ale bezlepková dieta pomůže odstranit všechny jeho projevy.


Co je to Celiakie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Celiakie. Co znamená odborný pojem Celiakie z kategorie Nemoce?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Celiakie? Pak se o tuto stránku podělte s kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Celiakie je v kategorii nemoce

Klíčová slova: lexikon, nemoce, odborný výraz, nemoce, popis, formulace, definice pojmu, heslo, slovník, význam, terminologie, odborné názvosloví, Celiakie, co to je, terminus technicus, informace, co znamená, termín


Pojem Celiakie je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Celiakie? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Celiakie (také glutenová enteropatie nebo celiakální sprue) je chronické autoimunitní onemocnění postihující gastrointestinální soustavu, které však může mít i mimostřevní příznaky (například Duhringova nemoc, neboli „kožní celiakie“). Projevuje se chronickým zánětem tenkého střeva spojeným se zvýšenou propustností střevní stěny. Je vyvoláno u geneticky predisponovaných jedinců po pozření potravy obsahující gluten (lepek), což je směs bílkovin obsažená v některých obilninách (především v pšenici, žitě nebo ječmeni). Rozvoj nemoci je ovlivněn také dalšími faktory, mezi které patří stav střevní mikrobioty nebo infekční agens. Spouštět ji mohou rotaviry či adenoviry. V současnosti je tato choroba nevyléčitelná, ale při dodržování bezlepkové diety vymizejí všechny její příznaky. Nejčastěji postihuje malé děti, ale rozvinout se může v jakémkoliv věku.

Linky na další online zdroje

Vyhledat heslo Celiakie ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo Celiakie na Google.cz

Najít výraz Celiakie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Celiakie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Celiakie ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Celiakie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Celiakie například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Nyní již víte jaká je definice termínu Celiakie? resp. jaká je definice termínu Celiakie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Celiakie, odpověď na dotaz co je to Celiakie?. Víte např. kdo to je Hazardér? Znáte a víte kdo je Kendall Jenner? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je nemoce. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..