Co je to?
Výraz, termín, definice slova Celiakie. Co znamená odborný pojem Celiakie z kategorie Nemoce?

Co je to Celiakie? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Celiakie?

Celiakie je chronické onemocnění postihující sliznici tenkého střeva. Vyvolává ji přecitlivělost (nikoliv alergie) na lepek (gluten), bílkovinu obsaženou v obilovinách. Při tomto onemocnění je nezbytné dodržovat tzv. bezlepkovou dietu. Onemocnění není možné léčit, ale bezlepková dieta pomůže odstranit všechny jeho projevy.


Co je to Celiakie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Celiakie. Co znamená odborný pojem Celiakie z kategorie Nemoce?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Celiakie s vašimi kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Celiakie patří do kategorie nemoce

Klíčová slova: synonymum, odborné názvosloví, význam slova, popis, slovo, heslo, wiki, lexikon, přesný význam, terminologie, vysvětlení, význam, slovník, význam pojmu, názvosloví, formulace, nemoce, co znamená


Pojem Celiakie je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Celiakie? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Celiakie (také glutenová enteropatie nebo celiakální sprue) je chronické autoimunitní onemocnění postihující gastrointestinální soustavu, které však může mít i mimostřevní příznaky (například Duhringova nemoc, neboli „kožní celiakie“). Projevuje se chronickým zánětem tenkého střeva spojeným se zvýšenou propustností střevní stěny. Je vyvoláno u geneticky predisponovaných jedinců po pozření potravy obsahující gluten (lepek), což je směs bílkovin obsažená v některých obilninách (především v pšenici, žitě nebo ječmeni). Rozvoj nemoci je ovlivněn také dalšími faktory, mezi které patří stav střevní mikrobioty nebo infekční agens. Spouštět ji mohou rotaviry či adenoviry. V současnosti je tato choroba nevyléčitelná, ale při dodržování bezlepkové diety vymizejí všechny její příznaky. Nejčastěji postihuje malé děti, ale rozvinout se může v jakémkoliv věku.

Hledejte pojem Celiakie v následujících vyhledávačích

Zkusit najít heslo Celiakie na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Celiakie ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Celiakie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Celiakie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Celiakie ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Celiakie na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Celiakie například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Celiakie? resp. co je to Celiakie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Celiakie, odpověď na dotaz co je to Celiakie?. Víte např. kdo to je Imbecil? Znáte a víte kdo je Zdeněk Troška? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než nemoce). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..