Co je to?
Definice odborného termínu, slova Judikát. Co znamená pojem Judikát z kategorie Právo?

Co je to Judikát? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Judikát?

Judikát je jiný termín pro soudní rozhodnutí, nebo také pro rozhodnutí soudu vyšší úrovně, podle kterého se pak řídí rozhodnutí podobných případů. Označení judikát pochází z latiny, iudicare znamená soudit. Je to tedy rozhodnutí podle praxe soudu nebo rozhodnutí, které se dotýká některé y právních norem a bylo publikováno. Znamená to, že se soudní právo aplikuje takovým způsobem, kdy se určitý případ přiřazuje konkrétnímu obecnému zákonu.
Judikát nelze zaměňovat s precedentem, který znamená, že pokud bylo o něčem soudně rozhodnuto poprvé, je takové rozhodnutí závazné pro další podobné případy.


Co je to Judikát? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Judikát. Co znamená pojem Judikát z kategorie Právo?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Definici pojmu Judikát sdílejte s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Judikát je v kategorii Právo

Klíčová slova: co znamená, přesný výraz, informace, terminologie, popis, názvosloví, vysvětlení, terminus technicus, pojem, Judikát, přesný význam, význam pojmu, odborné názvosloví, význam slova, synonymum, Právo, formulace, co to je


Pojem Judikát je v kategorii Právo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Judikát? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Judikát v širším smyslu znamená soudní rozhodnutí, ve smyslu užším pak rozhodnutí vyššího soudu, které má význam pro další rozhodování obdobných věcí. Termín judikatura pak označuje buď rozhodovací praxi určitého soudu nebo publikovaná rozhodnutí, které se dotýkají určité dílčí otázky právní normy. Někdy se hovoří o soudní judikatuře, na rozdíl od judikatury správních úřadů. Takový termín je však pleonasmem, resp. nesprávným užitím, neboť judikátem (z latinského iudicare – soudit) může být pouze rozhodnutí soudu.

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Judikát ve Wikimedia Commons

Najít výraz Judikát ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Judikát na Google.cz

Vyhledat slovo Judikát ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Judikát ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Judikát na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Judikát například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Judikát? resp. jaká je definice slova Judikát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Judikát, odpověď na dotaz co je to Judikát?. Víte např. kdo to je Mecenáš? Znáte a víte kdo je Anne Hathaway? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle různých oborů. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Právo. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.