Co je to?
Definice odborného termínu, slova Judikát. Co znamená pojem Judikát z kategorie Právo?

Co je to Judikát? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Judikát

Judikát je jiný termín pro soudní rozhodnutí, nebo také pro rozhodnutí soudu vyšší úrovně, podle kterého se pak řídí rozhodnutí podobných případů. Označení judikát pochází z latiny, iudicare znamená soudit. Je to tedy rozhodnutí podle praxe soudu nebo rozhodnutí, které se dotýká některé y právních norem a bylo publikováno. Znamená to, že se soudní právo aplikuje takovým způsobem, kdy se určitý případ přiřazuje konkrétnímu obecnému zákonu.
Judikát nelze zaměňovat s precedentem, který znamená, že pokud bylo o něčem soudně rozhodnuto poprvé, je takové rozhodnutí závazné pro další podobné případy.


Co je to Judikát? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Judikát. Co znamená pojem Judikát z kategorie Právo?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text napsán pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Judikát patří do kategorie Právo

Klíčová slova: informace, Judikát, význam slova, slovo, definice, odborné názvosloví, synonymum, termín, Právo, formulace, terminologie, Právo, význam pojmu, slovník, odborný výraz, přesný význam, popis, pojem


Pojem Judikát je v kategorii Právo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Judikát? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Judikát v širším smyslu znamená soudní rozhodnutí, ve smyslu užším pak rozhodnutí vyššího soudu, které má význam pro další rozhodování obdobných věcí. Termín judikatura pak označuje buď rozhodovací praxi určitého soudu nebo publikovaná rozhodnutí, které se dotýkají určité dílčí otázky právní normy. Někdy se hovoří o soudní judikatuře, na rozdíl od judikatury správních úřadů. Takový termín je však pleonasmem, resp. nesprávným užitím, neboť judikátem (z latinského iudicare – soudit) může být pouze rozhodnutí soudu.

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat pojem Judikát ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Judikát ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Judikát ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Judikát ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Judikát ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Judikát ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Judikát například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Judikát? resp. jaká je definice slova Judikát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Judikát, odpověď na dotaz co je to Judikát?. Víte např. kdo to je Nekrofil? Znáte a víte kdo je Šéfkuchař? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Právo). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.