Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Jáhen. Co znamená pojem Jáhen z kategorie Náboženství?

Co je Jáhen?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Jáhen

Jáhen je pojem z křesťanské církve. Jiným slovem se označuje také jako diákon. Jedná se o osobu, která je vysvěcena a je pověřena konáním různých služeb, většinou administrativních nebo charitou, což znamená správu farnosti nebo návštěvy nemocných. Jáhen se aktivně zúčastňuje bohoslužeb, čte náboženské texty, věnuje se výuce věřících a plní i další funkce jako vykonávat obřadní úkony při křestech, svatbách nebo pohřbech.
V části církví je jáhen prvostupňovým knězem a má i typický oděv – kněžské roucho s rukávy, které se nazývá dalmatika. Barva odpovídá liturgii, přes roucho nosí jáhen na levém rameně štolu sepnutou na boku. Jáhen může být trvalý nebo dočasný, trvalý musí mít rodinné zázemí a ženu, být absolventem kněžského studia a dosáhnout věku 35 let.


Co je to Jáhen? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Jáhen. Co znamená pojem Jáhen z kategorie Náboženství?

Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Text vytvořen pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Jáhen? Potom se o definici podělte s kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Jáhen se nachází v kategorii náboženství

Klíčová slova: terminologie, náboženství, heslo, co znamená, co to je, formulace, náboženství, slovník, význam pojmu, definice, informace, odborné názvosloví, terminus technicus, význam slova, Jáhen, názvosloví, synonymum, vysvětlení


Pojem Jáhen je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Jáhen? Výraz, definice slova z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Jáhen či diakon (z řeckého διάκονος diakonos, služebník, nebo také číšník) je v křesťanských církvích označení pro pověřeného člověka, který vykonává službu charitativního a administrativního charakteru, aktivně se podílí na bohoslužbách, předčítá posvátné texty, vyučuje náboženství a podobně. Pro svůj úřad musí být vysvěcen. V katolické, pravoslavné a anglikánské církvi je jáhenství prvním stupněm svátosti svěcení (jáhen » kněz » biskup), v mnohých jiných tuto funkci zastávají laikové.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít Jáhen ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Jáhen na Google.cz

Vyhledat termín Jáhen ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Jáhen ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Jáhen ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Jáhen na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Jáhen například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto stránky vám umožnili zjistit co je to Jáhen? resp. co znamená Jáhen? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jáhen, odpověď na dotaz co je to Jáhen?. Víte např. kdo to je Aneta Vignerová? Znáte a víte kdo je Ošetřovatel? Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Jáhen hledat i v jiných kategoriích (než náboženství). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie náboženství, Křtitelnice, kalpa, jáhen, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.