Co je to?
Výraz, termín, definice slova Mantra. Co znamená odborný pojem Mantra z kategorie Filozofie?

Co je to Mantra? Význam slova

Co znamená termín Mantra? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Jako mantra se označuje metrická část védského hymnu a její rozsah může být několik slabik, ale klidně i několik vět. V některých východních náboženstvích slouží k opakovanému recitování nebo k meditaci. Ve většině případů se jedná o sled slabik, jež nesou význam daný konkrétním náboženstvím. Také jde o jejich zvukovou hodnotu a podporu přirozené schopnosti mysli uklidnit se a soustředit na zvukovou vibraci. Účelem většiny takových manter je dosáhnout vysvobození, neboli mókšy. Mantra se hojně vyskytuje v buddhismu a hinduismu.


Co je to Mantra? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Mantra. Co znamená odborný pojem Mantra z kategorie Filozofie?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text (Mantra) můžete sdílet s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Mantra patří do kategorie Filozofie

Klíčová slova: Filozofie, popis, termín, odborné názvosloví, slovník, terminus technicus, co znamená, význam pojmu, názvosloví, co to je, slovo, lexikon, formulace, definice, definice pojmu, synonymum, Filozofie, Mantra


Pojem Mantra je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Mantra?

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Mantrou (v sanskrtu मन्त्रः, od kořene man- myslet, a přípony -tra, označující nástroj, v čínštině se užívá slovo čen-jen, v pinyinu zhenyan, 眞言, doslova „pravdivá slova“, v japonštině se užívá výraz šingon, odvozený z čínského termínu) se nazývá metrická část védského hymnu, která se jmenuje rig, jadžus nebo sáman, v rozsahu od několika slabik až po několik vět. Ve východních náboženstvích jako je hinduismus či buddhismus slouží k opakovanému recitování nebo k meditaci (opakování v mysli). Většinou se jedná o sled slabik, které nesou nějaký význam daný konkrétním náboženstvím, ale také jde o jejich zvukovou hodnotu a podpoření přirozené schopnosti mysli zklidnit se a soustředit se na zvukovou vibraci. Účelem většiny manter je dosáhnout vysvobození (mókšy). Oslavné a povznášející mantry se většinou recitují nahlas.

Odkazy na jiné weby

Vyhledat výraz Mantra ve Wikislovníku

Najít slovo Mantra ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Mantra ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Mantra ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Mantra ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Mantra ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Mantra například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Mantra? resp. co znamená výraz Mantra? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mantra, odpověď na dotaz co je to Mantra?. Víte např. kdo to je Marcela Augustová? Znáte a víte kdo je Populista? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Mantra v jiné sekci než Filozofie. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená být metrosexuál nebo šovinista? Pokud ne, zkuste se podívat na tuto webovou stránku.