Co je to?
Definice odborného termínu, slova Exploze. Co znamená pojem Exploze z kategorie Fyzika?

Co je Exploze? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Exploze?

Exploze, jinak také výbuch, je jev z oblasti fyziky. Při explozi se náhle a prudce uvolní určité množství energie a stejně rychle se v místě zvýší tlak i teplota. Protože změna tlaku je rychlá a náhlá, vznikne rázová vlna a ta se šíří do okolí. Výbuch je velmi intenzivní. Vydává se při něm obrovská energie a náhlá vlna obsahuje nejen tlak, ale také horko a světlo. Exploze bývá destruktivní a jejím důsledkem bývá poškození, popřípadě zničení objektů, zařízení i okolního prostředí. Příčinou explozí mohou být různé faktory, jako je nárazová vlna, chemická reakce, výbuch plynu, přehřátí, výbuch výbušnin nebo dokonce jaderného zařízení.
Podle toho, jaká je příčina výbuchu a jeho síla, se odvíjejí důsledky pro životy lidí i zvířat a také pro životní prostředí. Podle příčiny vzniku lze výbuchy rozdělit na mechanické, elektrické, jaderné nebo chemické. Zvláštní kategorií jsou exploze vulkanické a také výbuch supernovy.


Definice odborného termínu, slova Exploze. Co znamená pojem Exploze z kategorie Fyzika?

Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s přáteli a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Exploze patří do sekce fyzika

Klíčová slova: odborné názvosloví, co je to Exploze?, slovník, lexikon, termín, názvosloví, popis, význam pojmu, fyzika, definice, přesný význam, Exploze, vysvětlení, význam slova, co znamená, přesný výraz, co to je, pojem


Pojem Exploze je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Exploze? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Výbuch nebo také exploze je fyzikální jev, při kterém dochází k náhlému, velmi prudkému uvolnění energie, a prudkému lokálnímu zvýšení teploty a tlaku (obecně entropie). Tato prudká změna tlaku se může šířít do okolí jako rázová vlna. Výbuchy dělíme na deflagrace (vzbuchy) a detonace.

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít výraz Exploze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Exploze ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Exploze ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Exploze na Youtube

Vyhledat pojem Exploze ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Exploze ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Exploze například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Exploze? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Exploze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Exploze, odpověď na dotaz co je to Exploze?. Víte např. kdo to je Konkurent? Znáte a víte kdo je Björn Borg? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Pokuste se najít termín Exploze i v jiné kategorii než v fyzika. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.