Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Rovník. Co znamená pojem Rovník z kategorie Věda?

Co to je Rovník? Význam slova

Co znamená termín Rovník? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Rovník je označení pro nejdelší rovnoběžku. Rovnoběžkou se nazývá pomyslná čára, která by měla být spojnicí mezi body s nulovou zeměpisnou šířkou. Rovník prochází středem Země a zaujímá polohu kolmo vůči zemské ose. Je tedy průsečnicí roviny se zemským povrchem.
Rovník jako čára vede na povrchu planety a nachází se přesně mezi póly. Planeta se tak dělí na dvě polokoule, u Země jde o polokouli jižní a severní. Rovník Země je dlouhý přes 40 000 km.


Co je to Rovník? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Rovník. Co znamená pojem Rovník z kategorie Věda?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Rovník je v sekci Věda

Klíčová slova: slovník, terminus technicus, definice, popis, formulace, význam slova, význam, vysvětlení, termín, terminologie, definice pojmu, pojem, význam pojmu, co je to Rovník?, heslo, wiki, odborný výraz, Rovník


Pojem Rovník je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Rovník?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Rovník je pomyslná čára vedoucí po povrchu kulového rotujícího tělesa, například planety, měsíce nebo hvězdy, přesně na půli cesty mezi jeho geografickými póly. Rovník je průsečnice povrchu tělesa s rovinou procházející středem tělesa, kolmou k ose tělesa spojující oba geografické póly. Rovník rozděluje povrch planety nebo jiného nebeského tělesa na dvě polokoule, v případě zeměkoule se jedná o severní a jižní polokouli.

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat pojem Rovník ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Rovník ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Rovník na Youtube

Vyhledat heslo Rovník ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Rovník ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Rovník na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Rovník například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Rovník? resp. co je to Rovník? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Rovník, odpověď na dotaz co je to Rovník?. Víte např. kdo to je Pastevec? Znáte a víte kdo je Statistik? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Rovník v jiné sekci než Věda. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?