Co je to?
Odborný výraz, definice slova Tarhoňa. Co znamená pojem Tarhoňa z kategorie Jídlo?

Co je Tarhoňa?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Tarhoňa

Tarhoňa je tradiční slovenské nebo maďarské těstovinové jídlo, které se vyrábí z pšeničné mouky, vody a vajec. Tato těstovina má charakteristický tvar krátkých nočků nebo válečků, podobných obilnému zrnu. Tarhoňa se vyskytuje v různých velikostech, ale obvykle jsou to menší kousky, které mohou mít pravidelný nebo nepravidelný tvar. Vzhledem k jednoduchým složkám a postupu výroby se tarhoňa řadí mezi tradiční a levné potraviny, které mají v zemích původu dlouhou historii. Je oblíbená pro svou všestrannost a možnost kombinace s různými omáčkami, masem, zeleninou nebo sýrem. Výroba tarhoni začíná smícháním pšeničné mouky s vodou a vejci a vypracováním těsta. Toto těsto se strouhá nebo tvaruje do podoby malých kuliček nebo válečků. Některé regiony mohou používat odlišné suroviny nebo postupy, což může vést ke vzniku různých variant tarhoni.
Tarhoňa se tradičně vaří ve vroucí osolené vodě, dokud není al dente, což znamená, že je skvěle uvařená, ale stále lehce odolná na skus. Hotová tarhoňa se poté může podávat s různými omáčkami, například rajčatovou, smetanovou, masovou nebo zeleninovou omáčkou. Může být také součástí polévek nebo salátů. Tarhoňa je oblíbená nejen na Slovensku a v Maďarsku, ale také v dalších částech světa, ačkoli může být známa pod různými názvy a mít různé varianty v závislosti na regionu. Je to chutné a syté jídlo, které lze snadno přizpůsobit podle osobních chutí a představ.


Co je to Tarhoňa? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Tarhoňa. Co znamená pojem Tarhoňa z kategorie Jídlo?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Tarhoňa se nachází v sekci jídlo

Klíčová slova: heslo, odborné názvosloví, jídlo, co je to Tarhoňa?, názvosloví, přesný výraz, pojem, jídlo, význam pojmu, terminologie, význam slova, vysvětlení, co to je, informace, Tarhoňa, definice, terminus technicus, co znamená


Pojem Tarhoňa je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Tarhoňa? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tarhoňa (maďarsky tarhonya, anglicky egg barley, česky drobení) je druh těstovinové rýže, používané ve slovenské a maďarské kuchyni. Tarhoňa jsou drobné nočky z nudlového těsta. Slovo tarhoňa pochází ze staroperského tarhana, což označovalo směs mletého obilí a jogurt (nebo mleté obilí uvařené v kyselém mléce) používanou od starověku kočovníky z Přední Asie jako základ k výrobě kaše. Tarhoňa má více způsobů úpravy. Ve městě Szentes se například uvaří ve vodě a pak se smíchá se zakysanou smetanou nebo s vajíčkem. Ve většině případů se napřed na sucho podusí na sádle s cibulkou nebo na oleji. Poté se ochutí červenou paprikou a uvaří se ve slané vodě. Takto zhotovená těstovinová kaše se jmenuje öregtarhonya (stará tarhoňa), keménytarhonya (tvrdá tarhoňa), aratótarhonya (tarhoňa pro žně). V oblasti Nagykunság se vaří na slanině s cibulí a bramborami. Dělá se z ní i mléčná kaše, tarhoňa se po podušení na tuku podlije mlékem a uvaří do měkka. Samostatnou kategorií je tarhonya, jako příloha. Uvaří se ve slané vodě, voda se slije a vařené těstoviny se podávají k masitým pokrmům stejně jako vařené brambory nebo nokedli.

Zkuste zjistit více informací o slovu Tarhoňa v následujících zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tarhoňa ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Tarhoňa ve Wikislovníku

Vyhledat termín Tarhoňa ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Tarhoňa na Google.cz

Hledat termín Tarhoňa ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Tarhoňa na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Tarhoňa například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě nyní již víte co znamená Tarhoňa? resp. co přesně znamená slovo Tarhoňa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tarhoňa, odpověď na dotaz co je to Tarhoňa?. Víte např. kdo to je Supervizor výroby? Znáte a víte kdo je Tesař? Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie jídlo. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.