Co je to?
Definice odborného termínu, slova Vánočka. Co znamená pojem Vánočka z kategorie Jídlo?

Co je to Vánočka? Význam slova

Co znamená termín Vánočka? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Vánočka patří neoddělitelně k vánočním svátkům a v průběhu staletí neprocházela žádnými velkými proměnami. Má již dlouhou historii a je jedním z vánočních symbolů. Její pojmenování může být různé podle krajů vzniku, například štědrovnice, pletánek, vandrovnice, žemla, štruncl, ceplík a další. Její tradice je dlouhá již přes pět století. V počátcích ji pekli pouze pekařští mistři, v domácnostech se začala péct až od 18. století. Původní tradicí bylo upéci jednu vánočku pro každého člena domácnosti. Do těsta se zapékala mince, a kdo ji ve své vánočce našel, ten měl příští rok zaručeno štěstí a větší množství financí. Pro hospodyni byla vánočka ukázkou pekařského umění a musela ji při pečení dobře hlídat. Pokud by se vánočka připálila, popraskala nebo se zhoutila, přivolalo by to neštěstí. Proto v některých krajích nesměla hospodyně při přípravě promluvit a při kynutí těsta poskakovala, aby celý proces podpořila. Ještě před vánočkami se pekly tzv. calty, přibližně od 14. století. Z nich postupně vznikla dnešní podoba vánočky.
Tradiční vánočka je pletená. Její spodní díl tvoří čtyři spletené copy, které mají být symbolem slunce, vzduchu, vody a země. Na ně jsou položené další tři copy jako rozum, cit a vůle a vrchol tvoří dva menší copy, symboly lásky a poznání. I u vánočky jsou propojeny pohanské pověry a symboly křesťanství. Protože vánočka vypadá jako zabalené miminko, brali ji věřící jako připomínku novorozeného Ježíška.


Definice odborného termínu, slova Vánočka. Co znamená pojem Vánočka z kategorie Jídlo?

Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Vánočka? Pak se o ní podělte s ostatními na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Vánočka je v kategorii jídlo

Klíčová slova: formulace, význam, význam slova, co to je, lexikon, co je to Vánočka?, odborné názvosloví, popis, význam pojmu, terminus technicus, definice pojmu, informace, termín, Vánočka, slovo, co znamená, vysvětlení, odborný výraz


Pojem Vánočka je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Vánočka

Zkusit najít Vánočka ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vánočka ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Vánočka na Google.cz

Najít výraz Vánočka ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Vánočka na Youtube

Zkusit najít frázi Vánočka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Vánočka například v Microsoft Bing, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Vánočka? resp. co přesně označuje termín Vánočka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vánočka, odpověď na dotaz co je to Vánočka?. Víte např. kdo to je David Sinclair? Znáte a víte kdo je Regent? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než jídlo). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.