Co je to?
Odborný výraz, definice slova Vánočka. Co znamená slovo Vánočka z kategorie Jídlo?

Co je Vánočka? Definice pojmu

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Vánočka

Vánočka patří neoddělitelně k vánočním svátkům a v průběhu staletí neprocházela žádnými velkými proměnami. Má již dlouhou historii a je jedním z vánočních symbolů. Její pojmenování může být různé podle krajů vzniku, například štědrovnice, pletánek, vandrovnice, žemla, štruncl, ceplík a další. Její tradice je dlouhá již přes pět století. V počátcích ji pekli pouze pekařští mistři, v domácnostech se začala péct až od 18. století. Původní tradicí bylo upéci jednu vánočku pro každého člena domácnosti. Do těsta se zapékala mince, a kdo ji ve své vánočce našel, ten měl příští rok zaručeno štěstí a větší množství financí. Pro hospodyni byla vánočka ukázkou pekařského umění a musela ji při pečení dobře hlídat. Pokud by se vánočka připálila, popraskala nebo se zhoutila, přivolalo by to neštěstí. Proto v některých krajích nesměla hospodyně při přípravě promluvit a při kynutí těsta poskakovala, aby celý proces podpořila. Ještě před vánočkami se pekly tzv. calty, přibližně od 14. století. Z nich postupně vznikla dnešní podoba vánočky.
Tradiční vánočka je pletená. Její spodní díl tvoří čtyři spletené copy, které mají být symbolem slunce, vzduchu, vody a země. Na ně jsou položené další tři copy jako rozum, cit a vůle a vrchol tvoří dva menší copy, symboly lásky a poznání. I u vánočky jsou propojeny pohanské pověry a symboly křesťanství. Protože vánočka vypadá jako zabalené miminko, brali ji věřící jako připomínku novorozeného Ježíška.


Co je to Vánočka? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Vánočka. Co znamená slovo Vánočka z kategorie Jídlo?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Text vytvořen pro Superia.cz

Tento text (Vánočka) můžete sdílet s blízkými na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Vánočka patří do kategorie jídlo

Klíčová slova: význam pojmu, terminus technicus, termín, význam slova, co znamená, slovo, co to je, co je to Vánočka?, definice pojmu, formulace, slovník, přesný výraz, odborné názvosloví, význam, jídlo, terminologie, Vánočka, pojem


Pojem Vánočka je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Vánočka dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vánočka je druh sladkého pečiva z kynutého těsta, který se těší velké oblibě nejen na českém, moravském a slezském území, ale i v Rakousku a Německu, kde je tradičním vánočním pečivem štóla. Vzhledem k tomu, že po více než dvanáct století patřily oblasti východních a jižních Alp, Podunají a kolem říčních toků Labe a Sály k nejdůležitějším územím jazykových a kulturních kontaktů germánských a slovanských národů, prošlo také pečení vánočky, ostatně jako celá česká kuchyně, dlouhým historickým vývojem.
Neodmyslitelnou součástí štědrovečerní večeře se vánočka, tehdy „calta“ nebo „húska“, stala už ve středověku. V mnohonárodnostním habsburském soustátí se „wánočka“ či „štědrowka“ pojila mimo nepřeberného množství pranostik též s obdarováváním chudých a koledou. Dochované názvy se liší v závislosti na místní tradici. Oproti výrazu calta, který se dochoval v celé řadě hovorových podob (calda, calatka, caletka, caltička, calenka, celetka, caltlík, calapanda, calapina i calapatina) a housce, jejíž význam se postupně přesunul ke každodennímu pečivu, se vánočka (pletená i nepletená) stala synonymem vánoc.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít slovo Vánočka ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Vánočka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Vánočka na Youtube

Vyhledat výraz Vánočka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vánočka ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Vánočka ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Vánočka například ve Wikizdrojích, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste zjistili co znamená Vánočka? resp. co přesně označuje termín Vánočka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vánočka, odpověď na dotaz co je to Vánočka?. Víte např. kdo to je Sharon Stone? Znáte a víte kdo je Andrea Absolonová? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Pokuste se najít termín Vánočka i v jiné kategorii než v jídlo. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.