Co je to?
Odborný výraz, definice slova Žlutý trikot. Co znamená pojem Žlutý trikot z kategorie Sport?

Co je to Žlutý trikot? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Žlutý trikot?

Žlutý trikot je nejdůležitějším dresem Tour de France a stal se jedním z nejznámějších symbolů ve světě nejen cyklistického sportu. Francouzsky se žlutý trikot nazývá maillot jaune a získá ho vítěz s nejmenším součtem časů ze všech etap Tour de France. Těch je celkem 21. Jde tedy o vítěze průběžné i celkové klasifikace. Když skončí etapa závodu, přichází čas pro slavnostní obřad, který je určen vedoucímu jezdci. Ten si pak navlékne vítězný žlutý trikot a pokračuje do další etapy.
Autorem nápadu na žlutý trikot je Géo Lefévre, který byl asistentem organizátora soutěže Desgrangeho. Henri Desgrange byl sám držitelem 12 světových rekordů v cyklistice a byl i prvním, kdo organizoval Tour de France roku 1913. Žlutá barva byla zvolena podle barvy papíru časopisu L´Auto. Ten byl tištěný na zažloutlém papíru. Prvním závodníkem, který žlutý dres získal, byl právě francouzský cyklista Eugene Christophe.


Co je to Žlutý trikot? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Žlutý trikot. Co znamená pojem Žlutý trikot z kategorie Sport?

Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s blízkými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Žlutý trikot patří do sekce sport

Klíčová slova: přesný význam, slovo, význam, co je to Žlutý trikot?, informace, význam slova, význam pojmu, co to je, sport, terminus technicus, vysvětlení, pojem, terminologie, lexikon, Žlutý trikot, odborný výraz, formulace, sport


Pojem Žlutý trikot je v kategorii sport, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Žlutý trikot?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Žlutý trikot (žlutý dres) je označení pro sportovní dres ve žluté barvě, který má právo nosit vedoucí průběžné klasifikace některých sportovních soutěží.
Původně se začal používat v roce 1919 pro závodníky etapového závodu v silniční cyklistice, ale později se jeho používání rozšířilo i na další, především lyžařské sporty.
Jako první přišel s myšlenkou označit vedoucího jezdce závodu barevně odlišeným trikotem hlavní organizátor Tour de France Henri Desgrange. Žlutou barvu zvolil podle toho, že časopis L’Auto (předchůdce L’Équipe), který závod pořádal, byl tištěn na žlutě zbarveném papíře. Prvním závodníkem, který žlutý trikot (francouzsky Le maillot jaune) oblékl, byl 19. července 1919 Francouz Eugène Christophe. Od roku 1987 je sponzorem žlutého trikotu TdF banka Crédit Lyonnais.

Jiné informační zdroje o pojmu Žlutý trikot

Najít pojem Žlutý trikot ve Wikizdrojích

Najít slovo Žlutý trikot ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Žlutý trikot ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Žlutý trikot na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Žlutý trikot ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Žlutý trikot ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Žlutý trikot například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Žlutý trikot? resp. co vlastně znamená slovo Žlutý trikot? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Žlutý trikot, odpověď na dotaz co je to Žlutý trikot?. Víte např. kdo to je Jakub Nvota? Znáte a víte kdo je Libuše Geprtová? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Můžete se proto pokusit najít heslo Žlutý trikot i v jiné sekci než v sport. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.