Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Čpavek. Co znamená pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Co to je Čpavek? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Čpavek

Čpavek čili amoniak je název jednoho z plynů lehčího než vzduch. Je bezbarvý, má ostrý a štiplavý zápach a je málo hořlavý. V minimálním množství se vyskytuje i v zemské atmosféře. Ať je v kapalném nebo plynném skupenství, je silně dráždivý a leptavý. Může poškodit kůži, dýchací cesty a plíce, bývá příčinou dušnosti, dráždivého kašle, poruch dýchání, které mohou vést k udušení. V kapalném stavu může způsobit omrzliny.
Čpavek vzniká i v přírodě rozkladem organického odpadu, na kterém se podílejí hlavně mikroby a tvoří amonné soli. Ryby i někteří další živočichové vylučují dusík právě ve formě čpavku. Má široké spektrum využití – jako hnojivo, čistidlo, výchozí sloučenina pro vznik dalších dusíkatých sloučenin, chladivo, palivo, neutralizátor, antiseptikum, stimulant, v dřevařském a textilním průmyslu.


Co je to Čpavek? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Čpavek. Co znamená pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Čpavek s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Čpavek patří do kategorie Chemie

Klíčová slova: slovo, terminus technicus, co znamená, definice pojmu, význam pojmu, odborné názvosloví, význam slova, Chemie, heslo, pojem, názvosloví, terminologie, přesný výraz, co to je, popis, Chemie, termín, odborný výraz


Pojem Čpavek je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Čpavek? Definice slova, termínu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Amoniak neboli azan (triviální název čpavek) je bezbarvý, velmi štiplavý plyn. Amoniak je toxická, nebezpečná látka zásadité povahy. Při vdechování poškozuje sliznici. Je lehčí než vzduch. V roce 2006 byla světová průmyslová výroba amoniaku odhadována na 146,5 mil. tun. Dnes používanou metodu výroby (Haber-Boschův proces) objevil německý chemik Fritz Haber, za což dostal roku 1918 Nobelovu cenu.

Více informací o pojmu Čpavek lze najít v následujících zdrojích

Najít heslo Čpavek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Čpavek ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Čpavek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Čpavek na Youtube

Zkusit najít termín Čpavek na Google.cz

Najít výraz Čpavek ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Čpavek například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Čpavek? resp. co je to Čpavek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čpavek, odpověď na dotaz co je to Čpavek?. Víte např. kdo to je Programátor? Znáte a víte kdo je Martin Hlaváček? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Chemie). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.