Co je to?
Definice odborného termínu, slova Čpavek. Co znamená pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Co je to Čpavek? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Čpavek?

Čpavek čili amoniak je název jednoho z plynů lehčího než vzduch. Je bezbarvý, má ostrý a štiplavý zápach a je málo hořlavý. V minimálním množství se vyskytuje i v zemské atmosféře. Ať je v kapalném nebo plynném skupenství, je silně dráždivý a leptavý. Může poškodit kůži, dýchací cesty a plíce, bývá příčinou dušnosti, dráždivého kašle, poruch dýchání, které mohou vést k udušení. V kapalném stavu může způsobit omrzliny.
Čpavek vzniká i v přírodě rozkladem organického odpadu, na kterém se podílejí hlavně mikroby a tvoří amonné soli. Ryby i někteří další živočichové vylučují dusík právě ve formě čpavku. Má široké spektrum využití – jako hnojivo, čistidlo, výchozí sloučenina pro vznik dalších dusíkatých sloučenin, chladivo, palivo, neutralizátor, antiseptikum, stimulant, v dřevařském a textilním průmyslu.


Co je to Čpavek? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Čpavek. Co znamená pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Čpavek? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi známými a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Čpavek je v kategorii chemie

Klíčová slova: wiki, popis, formulace, co znamená, chemie, chemie, terminus technicus, co je to Čpavek?, názvosloví, odborný výraz, heslo, přesný výraz, lexikon, odborné názvosloví, synonymum, význam pojmu, informace, význam slova


Pojem Čpavek je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Čpavek?

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Amoniak neboli azan (triviální název čpavek) je bezbarvý, velmi štiplavý plyn. Amoniak je toxická, nebezpečná látka zásadité povahy. Při vdechování poškozuje sliznici. Je lehčí než vzduch. V roce 2006 byla světová průmyslová výroba amoniaku odhadována na 146,5 mil. tun. Dnes používanou metodu výroby (Haber-Boschův proces) objevil německý chemik Fritz Haber, za což dostal roku 1918 Nobelovu cenu.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít pojem Čpavek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Čpavek ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Čpavek ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Čpavek ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Čpavek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Čpavek ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Čpavek například ve videích na Youtube, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Právě jste zjistili jaká je definice slova Čpavek? resp. jaký je význam pojmu Čpavek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čpavek, odpověď na dotaz co je to Čpavek?. Víte např. kdo to je Kevin Costner? Znáte a víte kdo je Kali? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než chemie). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.