Co je to?
Výraz, termín, definice slova Čpavek. Co znamená odborný pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Co je to Čpavek? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Čpavek?

Čpavek čili amoniak je název jednoho z plynů lehčího než vzduch. Je bezbarvý, má ostrý a štiplavý zápach a je málo hořlavý. V minimálním množství se vyskytuje i v zemské atmosféře. Ať je v kapalném nebo plynném skupenství, je silně dráždivý a leptavý. Může poškodit kůži, dýchací cesty a plíce, bývá příčinou dušnosti, dráždivého kašle, poruch dýchání, které mohou vést k udušení. V kapalném stavu může způsobit omrzliny.
Čpavek vzniká i v přírodě rozkladem organického odpadu, na kterém se podílejí hlavně mikroby a tvoří amonné soli. Ryby i někteří další živočichové vylučují dusík právě ve formě čpavku. Má široké spektrum využití – jako hnojivo, čistidlo, výchozí sloučenina pro vznik dalších dusíkatých sloučenin, chladivo, palivo, neutralizátor, antiseptikum, stimulant, v dřevařském a textilním průmyslu.


Co je to Čpavek? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Čpavek. Co znamená odborný pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Čpavek? Pak se o ní podělte s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Čpavek patří do sekce chemie

Klíčová slova: chemie, chemie, pojem, přesný význam, odborný výraz, informace, terminologie, terminus technicus, definice pojmu, termín, formulace, co znamená, Čpavek, synonymum, odborné názvosloví, význam slova, co to je, přesný výraz


Pojem Čpavek je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Čpavek píše následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Amoniak neboli azan (triviální název čpavek) je bezbarvý, velmi štiplavý plyn. Amoniak je toxická, nebezpečná látka zásadité povahy. Při vdechování poškozuje sliznici. Je lehčí než vzduch. V roce 2006 byla světová průmyslová výroba amoniaku odhadována na 146,5 mil. tun. Dnes používanou metodu výroby (Haber-Boschův proces) objevil německý chemik Fritz Haber, za což dostal roku 1918 Nobelovu cenu.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít pojem Čpavek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Čpavek ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Čpavek ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Čpavek ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Čpavek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Čpavek ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Čpavek například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Čpavek? resp. co je to Čpavek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čpavek, odpověď na dotaz co je to Čpavek?. Víte např. kdo to je Jiří Schmitzer? Znáte a víte kdo je Podlahář? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než chemie). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.