Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Čpavek. Co znamená pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Co to je Čpavek? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Čpavek

Čpavek čili amoniak je název jednoho z plynů lehčího než vzduch. Je bezbarvý, má ostrý a štiplavý zápach a je málo hořlavý. V minimálním množství se vyskytuje i v zemské atmosféře. Ať je v kapalném nebo plynném skupenství, je silně dráždivý a leptavý. Může poškodit kůži, dýchací cesty a plíce, bývá příčinou dušnosti, dráždivého kašle, poruch dýchání, které mohou vést k udušení. V kapalném stavu může způsobit omrzliny.
Čpavek vzniká i v přírodě rozkladem organického odpadu, na kterém se podílejí hlavně mikroby a tvoří amonné soli. Ryby i někteří další živočichové vylučují dusík právě ve formě čpavku. Má široké spektrum využití – jako hnojivo, čistidlo, výchozí sloučenina pro vznik dalších dusíkatých sloučenin, chladivo, palivo, neutralizátor, antiseptikum, stimulant, v dřevařském a textilním průmyslu.


Co je to Čpavek? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Čpavek. Co znamená pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Čpavek s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Čpavek je v kategorii Chemie

Klíčová slova: přesný význam, význam pojmu, termín, lexikon, terminus technicus, odborné názvosloví, Chemie, přesný výraz, význam, Chemie, co je to Čpavek?, popis, wiki, co to je, pojem, synonymum, co znamená, názvosloví


Pojem Čpavek je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Čpavek?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Amoniak neboli azan (triviální název čpavek) je bezbarvý, velmi štiplavý plyn. Amoniak je toxická, nebezpečná látka zásadité povahy. Při vdechování poškozuje sliznici. Je lehčí než vzduch. V roce 2006 byla světová průmyslová výroba amoniaku odhadována na 146,5 mil. tun. Dnes používanou metodu výroby (Haber-Boschův proces) objevil německý chemik Fritz Haber, za což dostal roku 1918 Nobelovu cenu.

Jiné informační zdroje o pojmu Čpavek

Zkusit najít pojem Čpavek ve Wikislovníku

Vyhledat termín Čpavek ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Čpavek ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Čpavek ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Čpavek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Čpavek na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Čpavek například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Čpavek? resp. jaký je přesný význam slova Čpavek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čpavek, odpověď na dotaz co je to Čpavek?. Víte např. kdo to je Kate Winslet? Znáte a víte kdo je Programátor? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Chemie. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.