Co je to?
Odborný výraz, definice slova Čpavek. Co znamená pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Co je Čpavek?

Co znamená termín Čpavek? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Čpavek čili amoniak je název jednoho z plynů lehčího než vzduch. Je bezbarvý, má ostrý a štiplavý zápach a je málo hořlavý. V minimálním množství se vyskytuje i v zemské atmosféře. Ať je v kapalném nebo plynném skupenství, je silně dráždivý a leptavý. Může poškodit kůži, dýchací cesty a plíce, bývá příčinou dušnosti, dráždivého kašle, poruch dýchání, které mohou vést k udušení. V kapalném stavu může způsobit omrzliny.
Čpavek vzniká i v přírodě rozkladem organického odpadu, na kterém se podílejí hlavně mikroby a tvoří amonné soli. Ryby i někteří další živočichové vylučují dusík právě ve formě čpavku. Má široké spektrum využití – jako hnojivo, čistidlo, výchozí sloučenina pro vznik dalších dusíkatých sloučenin, chladivo, palivo, neutralizátor, antiseptikum, stimulant, v dřevařském a textilním průmyslu.


Co je to Čpavek? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Čpavek. Co znamená pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Text vytvořen pro server Superia.cz

Text s definicí výrazu Čpavek doporučujeme sdílet s dalšími lidmi na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest, Síť X nebo Reddit. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Čpavek se nachází v sekci chemie

Klíčová slova: definice pojmu, co je to Čpavek?, chemie, pojem, slovník, chemie, význam slova, popis, význam pojmu, lexikon, heslo, co znamená, wiki, názvosloví, přesný výraz, termín, význam, definice


Pojem Čpavek je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Čpavek? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Amoniak neboli azan (triviální název čpavek) je bezbarvý, velmi štiplavý plyn. Amoniak je toxická, nebezpečná látka zásadité povahy. Při vdechování poškozuje sliznici. Je lehčí než vzduch. V roce 2006 byla světová průmyslová výroba amoniaku odhadována na 146,5 mil. tun. Dnes používanou metodu výroby (Haber-Boschův proces) objevil německý chemik Fritz Haber, za což dostal roku 1918 Nobelovu cenu.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat heslo Čpavek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Čpavek na Google.cz

Zkusit najít heslo Čpavek ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Čpavek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Čpavek na Youtube

Zkusit najít termín Čpavek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Čpavek například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Z předchozího textu jste se dozvěděli co znamená Čpavek? resp. co znamená výraz Čpavek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čpavek, odpověď na dotaz co je to Čpavek?. Víte např. kdo to je Igor Stříž? Znáte a víte kdo je Konzultant? Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. v různých oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Čpavek v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je chemie. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.