Co je to?
Výraz, termín, definice slova Čpavek. Co znamená odborný pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Co je to Čpavek? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Čpavek

Čpavek čili amoniak je název jednoho z plynů lehčího než vzduch. Je bezbarvý, má ostrý a štiplavý zápach a je málo hořlavý. V minimálním množství se vyskytuje i v zemské atmosféře. Ať je v kapalném nebo plynném skupenství, je silně dráždivý a leptavý. Může poškodit kůži, dýchací cesty a plíce, bývá příčinou dušnosti, dráždivého kašle, poruch dýchání, které mohou vést k udušení. V kapalném stavu může způsobit omrzliny.
Čpavek vzniká i v přírodě rozkladem organického odpadu, na kterém se podílejí hlavně mikroby a tvoří amonné soli. Ryby i někteří další živočichové vylučují dusík právě ve formě čpavku. Má široké spektrum využití – jako hnojivo, čistidlo, výchozí sloučenina pro vznik dalších dusíkatých sloučenin, chladivo, palivo, neutralizátor, antiseptikum, stimulant, v dřevařském a textilním průmyslu.


Co je to Čpavek? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Čpavek. Co znamená odborný pojem Čpavek z kategorie Chemie?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s přáteli na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Čpavek se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: význam slova, termín, terminus technicus, wiki, co to je, odborné názvosloví, heslo, slovo, přesný význam, názvosloví, přesný výraz, odborný výraz, informace, význam, pojem, vysvětlení, chemie, definice


Pojem Čpavek je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Čpavek?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Amoniak neboli azan (triviální název čpavek) je bezbarvý, velmi štiplavý plyn. Amoniak je toxická, nebezpečná látka zásadité povahy. Při vdechování poškozuje sliznici. Je lehčí než vzduch. V roce 2006 byla světová průmyslová výroba amoniaku odhadována na 146,5 mil. tun. Dnes používanou metodu výroby (Haber-Boschův proces) objevil německý chemik Fritz Haber, za což dostal roku 1918 Nobelovu cenu.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat výraz Čpavek ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Čpavek ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Čpavek ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Čpavek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Čpavek ve vyhledávači Qwant

Najít termín Čpavek na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Čpavek například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Čpavek? resp. jaký je význam pojmu Čpavek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čpavek, odpověď na dotaz co je to Čpavek?. Víte např. kdo to je Kristýna Leichtová? Znáte a víte kdo je Malíř? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Čpavek v jiné sekci než chemie. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.