Co je to?
Odborný výraz, definice slova Páčidlo. Co znamená pojem Páčidlo z kategorie Nástroje?

Co je to Páčidlo? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Páčidlo

Páčidlo je název používaný pro nástroj, s jehož pomocí lze rozebrat různé spojené části. Lidově se nazývá také pajsr nebo pajcr. Má podobu kovové tyče, jejíž jeden konec je zahnutý, zploštělý a uprostřed je opatřen štěrbinou. Ta slouží k odstraňování hřebíků. Některé druhy mohou mít ohnuté oba konce. Páčidlo slouží jako jednoduchá páka.
Běžně se užívá při otvírání nebo demontáži dřevěných beden, demoličním pracím nebo k nadzdvihování. Vyrábí se většinou z oceli, kvalitnější kousky pak z lehčího a nemagnetického titanu.


Co je to Páčidlo? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Páčidlo. Co znamená pojem Páčidlo z kategorie Nástroje?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Páčidlo patří do sekce Nástroje

Klíčová slova: formulace, Nástroje, terminus technicus, vysvětlení, definice, přesný výraz, definice pojmu, co znamená, význam pojmu, slovník, přesný význam, popis, co je to Páčidlo?, názvosloví, odborné názvosloví, lexikon, pojem, odborný výraz


Pojem Páčidlo je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Páčidlo?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Páčidlo -neboli také pajsr či pajcr- je pomocný pracovní nástroj určený pro rozebírání navzájem spojených částí. Jedná se obvykle o kovovou tyč s jedním zahnutým a zploštělým koncem (nebo i oběma ohnutými konci - což je tzv. es-hák), někdy opatřeným štěrbinou - pro odstraňování hřebíků. Páčidla se užívá jako jednoduché páky k oddělování dvou navzájem spojených předmětů od sebe, kupř. k odstraňování hřebíků z dřevěných součástí. Páčidla se běžně užívají k otevírání dřevěných předmětů spojených navzájem hřebíky (kupř. dřevěné bedny či krabice). Větší páčidla se využívají také pro některé demoliční práce: vytrhávání prken, oddělování jednotlivých konstrukčních prvků (např. cihel), či k rozbíjení měkčích předmětů. Mohou být také používána pro nadzdvihování těžkých předmětů.
Páčidlo obyčejně bývá vyrobeno z oceli, ale může být také vyrobeno z dražšího titanu, který je lehčí, nemagnetický a nedělá jiskry při nárazu.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít termín Páčidlo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Páčidlo ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Páčidlo ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Páčidlo ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Páčidlo ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Páčidlo ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Páčidlo například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Páčidlo? resp. jaký je význam slova Páčidlo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Páčidlo, odpověď na dotaz co je to Páčidlo?. Víte např. kdo to je Bohuslav Martinů? Znáte a víte kdo je Mick Jagger? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Nástroje. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.