Co je to?
Výraz, termín, definice slova Kyselina mléčná. Co znamená odborný pojem Kyselina mléčná z kategorie Chemie?

Co je to Kyselina mléčná? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Kyselina mléčná

Kyselina mléčná je jedna z nejjednodušších hydroxykyselin. Tvoří bezbarvé krystaly, lehce se rozpouští a má nakyslou chuť. Chemické označení této kyseliny je CH3CH(OH)COOH. K jejímu vzniku dochází při mléčném kvašení cukrů, setkat se s ní můžeme v mléčných výrobcích, mléce, kysaném zelí, sýrech a podobně.
Kyselina mléčná je nezbytným prostředkem v potravinářství a mnoha průmyslových odvětvích. Ve zdravotnictví s využívá jako základ růstu kmenových buněk.


Co je to Kyselina mléčná? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Kyselina mléčná. Co znamená odborný pojem Kyselina mléčná z kategorie Chemie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Kyselina mléčná s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Kyselina mléčná se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: odborný výraz, význam, co to je, Kyselina mléčná, vysvětlení, formulace, definice, názvosloví, terminus technicus, přesný význam, odborné názvosloví, terminologie, význam slova, pojem, wiki, význam pojmu, informace, co je to Kyselina mléčná?


Pojem Kyselina mléčná je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kyselina mléčná? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Kyselina mléčná je kysele chutnající, lehce rozpustná, bezbarvé krystaly tvořící kyselina s chemickým vzorcem CH3CH(OH)COOH. Po kyselině glykolové jde o druhou nejjednodušší hydroxykyselinu. Tato kyselina vzniká mléčným kvašením cukrů, např. v mléce, sýrech, kyselém zelí. Používá se proto v pekařství, pivovarnictví (E270), koželužství, k přípravě limonád a při barvení a zušlechťování textilií (pohmat, lesk). Většinou se vyskytuje jako opticky neaktivní (kyselina DL-mléčná). Používá se také kvůli svým antiseptickým vlastnostem v mastech, ústních vodách a jako prostředek k ošetřování vlasů. Její L-enantiomer je koncovým produktem mléčného kvašení cukrů, a proto je přítomen v kyselém mléku a zelí. Konjugovaná báze kyseliny mléčné (její anion) se nazývá laktát CH3CH(OH)COO−.

Další možné informační zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kyselina mléčná ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Kyselina mléčná ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Kyselina mléčná ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Kyselina mléčná na Youtube

Zkusit najít výraz Kyselina mléčná ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Kyselina mléčná ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Kyselina mléčná například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Kyselina mléčná? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Kyselina mléčná? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kyselina mléčná, odpověď na dotaz co je to Kyselina mléčná?. Víte např. kdo to je Ošetřovatel? Znáte a víte kdo je René Levínský? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Kyselina mléčná i v jiných kategoriích (než chemie). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.