Co je to?
Definice výrazu, termínu Kyselina mléčná. Co znamená odborný pojem Kyselina mléčná z kategorie Chemie?

Co je Kyselina mléčná?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Kyselina mléčná

Kyselina mléčná je jedna z nejjednodušších hydroxykyselin. Tvoří bezbarvé krystaly, lehce se rozpouští a má nakyslou chuť. Chemické označení této kyseliny je CH3CH(OH)COOH. K jejímu vzniku dochází při mléčném kvašení cukrů, setkat se s ní můžeme v mléčných výrobcích, mléce, kysaném zelí, sýrech a podobně.
Kyselina mléčná je nezbytným prostředkem v potravinářství a mnoha průmyslových odvětvích. Ve zdravotnictví s využívá jako základ růstu kmenových buněk.


Co je to Kyselina mléčná? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kyselina mléčná. Co znamená odborný pojem Kyselina mléčná z kategorie Chemie?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s jinými osobami na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Kyselina mléčná je v kategorii chemie

Klíčová slova: vysvětlení, chemie, co to je, slovo, význam slova, význam, formulace, slovník, wiki, heslo, terminologie, přesný význam, chemie, názvosloví, odborný výraz, informace, synonymum, význam pojmu


Pojem Kyselina mléčná je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kyselina mléčná? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kyselina mléčná je kysele chutnající, lehce rozpustná, bezbarvé krystaly tvořící kyselina s chemickým vzorcem CH3CH(OH)COOH. Po kyselině glykolové jde o druhou nejjednodušší hydroxykyselinu. Tato kyselina vzniká mléčným kvašením cukrů, např. v mléce, sýrech, kyselém zelí. Používá se proto v pekařství, pivovarnictví (E270), koželužství, k přípravě limonád a při barvení a zušlechťování textilií (pohmat, lesk). Většinou se vyskytuje jako opticky neaktivní (kyselina DL-mléčná). Používá se také kvůli svým antiseptickým vlastnostem v mastech, ústních vodách a jako prostředek k ošetřování vlasů. Její L-enantiomer je koncovým produktem mléčného kvašení cukrů, a proto je přítomen v kyselém mléku a zelí. Konjugovaná báze kyseliny mléčné (její anion) se nazývá laktát CH3CH(OH)COO−.

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít frázi Kyselina mléčná ve Wikislovníku

Najít heslo Kyselina mléčná na Google obrázcích

Hledat heslo Kyselina mléčná ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Kyselina mléčná ve Wikizdrojích

Najít heslo Kyselina mléčná na Google.cz

Zkusit najít termín Kyselina mléčná ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Kyselina mléčná například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v metavyhledávači Info.com nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Kyselina mléčná? resp. jaký je přesný význam slova Kyselina mléčná? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kyselina mléčná, odpověď na dotaz co je to Kyselina mléčná?. Víte např. kdo to je Fidel Castro? Znáte a víte kdo je Iveta Vítová? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Radíme vám proto hledat slovo Kyselina mléčná i v jiné části webu než je kategorie chemie. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie chemie, mladý chemik, kyselina mléčná, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.