Co je to?
Definice odborného termínu, slova Kyselina mléčná. Co znamená pojem Kyselina mléčná z kategorie Chemie?

Co je to Kyselina mléčná? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Kyselina mléčná

Kyselina mléčná je jedna z nejjednodušších hydroxykyselin. Tvoří bezbarvé krystaly, lehce se rozpouští a má nakyslou chuť. Chemické označení této kyseliny je CH3CH(OH)COOH. K jejímu vzniku dochází při mléčném kvašení cukrů, setkat se s ní můžeme v mléčných výrobcích, mléce, kysaném zelí, sýrech a podobně.
Kyselina mléčná je nezbytným prostředkem v potravinářství a mnoha průmyslových odvětvích. Ve zdravotnictví s využívá jako základ růstu kmenových buněk.


Co je to Kyselina mléčná? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Kyselina mléčná. Co znamená pojem Kyselina mléčná z kategorie Chemie?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Kyselina mléčná? Pak se o ní podělte s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Kyselina mléčná je v kategorii Chemie

Klíčová slova: odborné názvosloví, synonymum, význam slova, slovník, odborný výraz, přesný význam, terminus technicus, význam, formulace, Kyselina mléčná, význam pojmu, wiki, definice pojmu, pojem, přesný výraz, vysvětlení, informace, terminologie


Pojem Kyselina mléčná je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Kyselina mléčná?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kyselina mléčná je kysele chutnající, lehce rozpustná, bezbarvé krystaly tvořící kyselina s chemickým vzorcem CH3CH(OH)COOH. Po kyselině glykolové jde o druhou nejjednodušší hydroxykyselinu. Tato kyselina vzniká mléčným kvašením cukrů, např. v mléce, sýrech, kyselém zelí. Používá se proto v pekařství, pivovarnictví (E270), koželužství, k přípravě limonád a při barvení a zušlechťování textilií (pohmat, lesk). Většinou se vyskytuje jako opticky neaktivní (kyselina DL-mléčná). Používá se také kvůli svým antiseptickým vlastnostem v mastech, ústních vodách a jako prostředek k ošetřování vlasů. Její L-enantiomer je koncovým produktem mléčného kvašení cukrů, a proto je přítomen v kyselém mléku a zelí. Konjugovaná báze kyseliny mléčné (její anion) se nazývá laktát CH3CH(OH)COO−.

Více informací o slovu Kyselina mléčná doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat výraz Kyselina mléčná ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kyselina mléčná ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Kyselina mléčná ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Kyselina mléčná na Youtube

Hledat pojem Kyselina mléčná ve Wikislovníku

Najít pojem Kyselina mléčná ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kyselina mléčná například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Kyselina mléčná? resp. co se skrývá pod slovem Kyselina mléčná? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kyselina mléčná, odpověď na dotaz co je to Kyselina mléčná?. Víte např. kdo to je Sebevrah? Znáte a víte kdo je Družička? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste proto termín Kyselina mléčná hledat i v jiných kategoriích (než Chemie) U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.