Co je to?
Definice odborného termínu, slova Kyselina mléčná. Co znamená pojem Kyselina mléčná z kategorie Chemie?

Co je to Kyselina mléčná? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Kyselina mléčná

Kyselina mléčná je jedna z nejjednodušších hydroxykyselin. Tvoří bezbarvé krystaly, lehce se rozpouští a má nakyslou chuť. Chemické označení této kyseliny je CH3CH(OH)COOH. K jejímu vzniku dochází při mléčném kvašení cukrů, setkat se s ní můžeme v mléčných výrobcích, mléce, kysaném zelí, sýrech a podobně.
Kyselina mléčná je nezbytným prostředkem v potravinářství a mnoha průmyslových odvětvích. Ve zdravotnictví s využívá jako základ růstu kmenových buněk.


Co je to Kyselina mléčná? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Kyselina mléčná. Co znamená pojem Kyselina mléčná z kategorie Chemie?

Veškeré texty jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Kyselina mléčná se nachází v kategorii Chemie

Klíčová slova: definice pojmu, význam slova, definice, terminus technicus, odborné názvosloví, odborný výraz, význam, přesný výraz, co to je, wiki, pojem, lexikon, termín, slovník, heslo, co je to Kyselina mléčná?, slovo, přesný význam


Pojem Kyselina mléčná je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kyselina mléčná? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Kyselina mléčná je kysele chutnající, lehce rozpustná, bezbarvé krystaly tvořící kyselina s chemickým vzorcem CH3CH(OH)COOH. Po kyselině glykolové jde o druhou nejjednodušší hydroxykyselinu. Tato kyselina vzniká mléčným kvašením cukrů, např. v mléce, sýrech, kyselém zelí. Používá se proto v pekařství, pivovarnictví (E270), koželužství, k přípravě limonád a při barvení a zušlechťování textilií (pohmat, lesk). Většinou se vyskytuje jako opticky neaktivní (kyselina DL-mléčná). Používá se také kvůli svým antiseptickým vlastnostem v mastech, ústních vodách a jako prostředek k ošetřování vlasů. Její L-enantiomer je koncovým produktem mléčného kvašení cukrů, a proto je přítomen v kyselém mléku a zelí. Konjugovaná báze kyseliny mléčné (její anion) se nazývá laktát CH3CH(OH)COO−.

Více informací o slovu Kyselina mléčná doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat heslo Kyselina mléčná ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Kyselina mléčná ve Wikizdrojích

Najít heslo Kyselina mléčná ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Kyselina mléčná ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat slovo Kyselina mléčná ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kyselina mléčná ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Kyselina mléčná například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Kyselina mléčná? resp. co přesně označuje termín Kyselina mléčná? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kyselina mléčná, odpověď na dotaz co je to Kyselina mléčná?. Víte např. kdo to je Václav Klaus? Znáte a víte kdo je Sociolog? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Kyselina mléčná v jiné sekci než Chemie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.