Co je to?
Výraz, termín, definice slova Luneta. Co znamená odborný pojem Luneta z kategorie Stavebnictví?

Co je to Luneta? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Luneta

Luneta je název původem z francouzštiny a latiny, kde luna znamená Měsíc. Jde o plochu stěny v půlkruhovém tvaru, který připomíná Měsíc ve čtvrťové fázi. Nachází se nejčastěji pod klenbou nad dveřmi nebo nad okny.
Může také jít o malbu na ploše podobného tvaru nebo dekoraci v podobě půlkruhu umístěnou nade dveřmi. Známé lunety lze vidět například v Národním divadle.


Co je to Luneta? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Luneta. Co znamená odborný pojem Luneta z kategorie Stavebnictví?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Luneta se nachází v sekci Stavebnictví

Klíčová slova: slovo, formulace, co je to Luneta?, definice pojmu, význam, heslo, terminus technicus, slovník, odborný výraz, popis, názvosloví, terminologie, význam slova, přesný výraz, Stavebnictví, definice, informace, Luneta


Pojem Luneta je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Luneta? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Luneta (z franc. lunette, zdrobnělina z lat. luna, Měsíc) je půlkruhová plocha stěny (tvar Měsíce ve čtvrti), nejčastěji pod valenou klenbou nad okny a dveřmi, případně malba na takové ploše. Jedná se také o pronik valené klenby jinou klenbou s menší výškou i rozponem. Slouží obvykle k umístění oken. Někdy se jako luneta označuje i jakýkoli půlkruhový dekorativní útvar nade dveřmi, například tympanon.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat výraz Luneta ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Luneta na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Luneta ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Luneta ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Luneta ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Luneta na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Luneta například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Luneta? resp. co je to Luneta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Luneta, odpověď na dotaz co je to Luneta?. Víte např. kdo to je Mediátor? Znáte a víte kdo je Bloggerka? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Stavebnictví). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.