Co je to?
Výraz, termín, definice slova Luneta. Co znamená odborný pojem Luneta z kategorie Stavebnictví?

Co je to Luneta? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Luneta?

Luneta je název původem z francouzštiny a latiny, kde luna znamená Měsíc. Jde o plochu stěny v půlkruhovém tvaru, který připomíná Měsíc ve čtvrťové fázi. Nachází se nejčastěji pod klenbou nad dveřmi nebo nad okny.
Může také jít o malbu na ploše podobného tvaru nebo dekoraci v podobě půlkruhu umístěnou nade dveřmi. Známé lunety lze vidět například v Národním divadle.


Co je to Luneta? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Luneta. Co znamená odborný pojem Luneta z kategorie Stavebnictví?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Text napsán pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Luneta s kolegy prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Luneta se nachází v sekci stavebnictví

Klíčová slova: pojem, přesný význam, informace, terminologie, termín, význam pojmu, heslo, co je to Luneta?, co znamená, co to je, slovník, Luneta, synonymum, stavebnictví, definice, význam, odborné názvosloví, názvosloví


Pojem Luneta je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Luneta dozvíte následující

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Luneta (z franc. lunette, zdrobnělina z lat. luna, Měsíc) je půlkruhová plocha stěny (tvar Měsíce ve čtvrti), nejčastěji pod valenou klenbou nad okny a dveřmi, případně malba na takové ploše. Jedná se také o pronik valené klenby jinou klenbou s menší výškou i rozponem. Slouží obvykle k umístění oken. Někdy se jako luneta označuje i jakýkoli půlkruhový dekorativní útvar nade dveřmi, například tympanon.

Další zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Luneta ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Luneta ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Luneta ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Luneta na Youtube

Zkusit najít termín Luneta ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Luneta ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Luneta například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikizdrojích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Luneta? resp. co se skrývá pod slovem Luneta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Luneta, odpověď na dotaz co je to Luneta?. Víte např. kdo to je Kamil Zvelebil? Znáte a víte kdo je Regina Řandová? Ke každému slovo může existovat víc definic podle různých oborů. Zkuste proto termín Luneta hledat i v jiných kategoriích (než stavebnictví) K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.