Co je to?
Definice výrazu, termínu Anabáze. Co znamená odborný pojem Anabáze z kategorie Různé?

Co je Anabáze? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Anabáze

Anabáze je obecný pojem používaný pro popis cesty či pohyb ve směru vzhůru. Může jí i o cestu na nějakou horu. Pojem anabáze je odvozen z řečtiny, ze slova anábasis, což znamená vystoupat popřípadě vystoupit. V širším významu může být anabáze použita jako obecný pojem pro popis jakékoli cesty nebo pohybu, který směřuje vzhůru nebo k vyššímu cíli. Pojem se vyžívá i v dalších oblastech, například v biologii, kde anabáze popisuje proces syntézy složitějších molekul z jednodušších molekul, což vede k růstu a vývoji organismu. V historii a politice může být anabáze použita pro popis vojenského tažení, které směřuje vzhůru, například do vysokých hor. Anabáze může také popisovat cestu do výše položených oblastí, kde se nacházejí kláštery nebo svatyně.
Zvláštní význam má slovo anabáze v literatuře. Anabáze je literární termín, který popisuje cestu hrdiny zpět do svého domova, obvykle po prožití mnoha dobrodružství a překonání mnoha překážek. V současném použití se termín anabáze často používá pro popis literárních děl, ve kterých se hlavní postava nachází v cizí zemi nebo na neznámém místě a musí se vrátit zpět do svého domova. Anabáze se často vyskytuje jako jeden z hlavních prvků v dobrodružných a fantastických příbězích, ale může být také použita v realistické literatuře jako metafora pro vnitřní cestu postavy k nalezení svého místa ve světě.

Definice výrazu, termínu Anabáze. Co znamená odborný pojem Anabáze z kategorie Různé?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Anabáze s kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Anabáze je v kategorii různé

Klíčová slova: význam, názvosloví, popis, synonymum, Anabáze, lexikon, heslo, definice pojmu, definice, přesný výraz, termín, terminologie, slovo, slovník, pojem, přesný význam, wiki, co znamená


Pojem Anabáze je v kategorii různé, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Anabáze v následujících vyhledávačích

Hledat slovo Anabáze ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Anabáze ve Wikipedii

Hledat pojem Anabáze ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Anabáze ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Anabáze ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Anabáze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Anabáze například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Anabáze? resp. jaký je význam slova Anabáze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Anabáze, odpověď na dotaz co je to Anabáze?. Víte např. kdo to je Jan Maxián? Znáte a víte kdo je John Steinbeck? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Anabáze v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je různé. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.