Co je to?
Odborný výraz, definice slova Univerzita. Co znamená pojem Univerzita z kategorie Školství?

Co je to Univerzita? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Univerzita?

Univerzita je pojem pocházející z latiny. V doslovném překladu jde o něco všeobecného, společenského, o určité kolegium. Již dříve byly takto označovány vysoké školy s vlastní samosprávou, které zaručovaly to nejvyšší vzdělání v určitých oborech. V našich krajích jde o vysokou škol tzv. univerzitního typu, která zajišťuje nejen vzdělání, ale provádí i badatelskou a vědeckou činnost, popřípadě některé tvůrčí činnosti. Mají nejrůznější typy programů až po doktorské a jsou oprávněny k udělování i těch nejvyšších akademických titulů. Předchůdkyněmi univerzit byly antické školy, první univerzity jsou doloženy ze středověku. Nejstarší univerzitou u nás je Univerzit Karlova, po ní Univerzita Palackého v Olomouci.
Univerzitu vede rektor, kterého volí akademický senát, s ním několik prorektorů. Jako poradní orgán slouží vědecká rada, o hospodářství a správní záležitosti se stará kvestor. Univerzita se skládá z fakult, ty řídí volený děkan a několik proděkanů. Na každé fakultě působí vědecká rada a další společenství. Bakalářské studium trvá 3-4 roky, na ně navazuje 1-3leté magisterské studium a pak doktorské v délce 3 až 4 roky. Studium se dělí na ročníky a semestry. Je zakončeno obhajobou diplomové práce a státní zkouškou.


Co je to Univerzita? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Univerzita. Co znamená pojem Univerzita z kategorie Školství?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Termín Univerzita patří do kategorie Školství

Klíčová slova: význam pojmu, pojem, význam slova, odborné názvosloví, popis, terminologie, slovo, lexikon, slovník, přesný význam, definice, heslo, vysvětlení, synonymum, Školství, Školství, terminus technicus, co znamená


Pojem Univerzita je v kategorii Školství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Univerzita dozvíte následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Univerzita je tradiční označení samosprávné vysoké školy, která poskytovala nejvyšší stupeň vzdělání v rozmanitých oborech. V Česku je název univerzita vyhrazen vysokým školám univerzitního typu, které se věnují jak vzdělávací, tak také vědecké, badatelské nebo jiné tvůrčí činnosti, uskutečňují všechny typy studijních programů – tedy i programy doktorské – a rovněž udělují nejvyšší tituly.

Zkuste zjistit více informací o slovu Univerzita v následujících zdrojích

Hledat termín Univerzita ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Univerzita na Youtube

Hledat pojem Univerzita ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Univerzita na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Univerzita ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Univerzita ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Univerzita například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Univerzita? resp. jaký je přesný význam slova Univerzita? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Univerzita, odpověď na dotaz co je to Univerzita?. Víte např. kdo to je Jan Lacina? Znáte a víte kdo je Harpyje? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Školství). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.