Co je to?
Definice odborného termínu, slova Betlém. Co znamená pojem Betlém z kategorie Náboženství?

Co je Betlém?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Betlém

Betlém je město, ve kterém se podle Bible narodil Ježíš Kristus. Nachází se nedaleko Jeruzaléma, na západním břehu Jordánu. Město je označováno jako centrum palestinské kultury, měl zde být korunován David jako izraelský král. Betlém je sídlem křesťanského společenství, které patří k nejstarším na světě.
Betlém však může znamenat umělecké dílo zobrazující Ježíšovo narození. Ježíšek leží v jesličkách, rodiče se o něj starají, Tři králové a pastýři přinášejí dary. Součástí betlémů jsou i různá zvířata. Betlémy mohou být ze dřeva, keramické, perníkové, papírové nebo jako živé obrazy.


Co je to Betlém? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Betlém. Co znamená pojem Betlém z kategorie Náboženství?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Betlém sdílet s kolegy na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Betlém patří do sekce náboženství

Klíčová slova: co je to Betlém?, Betlém, wiki, terminologie, heslo, popis, pojem, lexikon, definice pojmu, vysvětlení, synonymum, náboženství, odborný výraz, význam pojmu, co znamená, význam slova, informace, význam


Pojem Betlém je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Betlém dozvíte následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Betlém nebo též jesličky je plastické zobrazení scény narození Ježíše Krista.
Ústřední téma je Svatá rodina, Panna Maria a svatý Josef v nuzném chlévě pečující o právě narozeného Ježíška, který leží na seně v jesličkách. Pastýři a orientální Tři králové přinášejí dary, scéna bývá doplněna i zvířaty (vůl, oslík, ovce i jiná) a případně andělem provolávajícím „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle“. Betlémy byly a jsou vytvářeny z nejrůznějších materiálů: dřevěné, keramické, papírové, perníkové aj. V některých místech je i tradice živých betlémů, kde postavy jsou představovány živými lidmi ve formě buď statického výjevu nebo i hrané scény.

Vánoční betlém (jesličky)

Vánoční betlém neboji jesličky. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay
Vánoční betlém neboji jesličky. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay


Linky na další online zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Betlém ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Betlém ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Betlém ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Betlém ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Betlém ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Betlém ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Betlém například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co znamená Betlém? resp. co se přesně ukrývá za slovem Betlém? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Betlém, odpověď na dotaz co je to Betlém?. Víte např. kdo to je Realista? Znáte a víte kdo je Džambulka? Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je náboženství. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie náboženství, Oltář v kostele, betlém, ilustrační obrázek

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.