Co je to?
Definice odborného termínu, slova Betlém. Co znamená pojem Betlém z kategorie Náboženství?

Co je to Betlém? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Betlém

Betlém je město, ve kterém se podle Bible narodil Ježíš Kristus. Nachází se nedaleko Jeruzaléma, na západním břehu Jordánu. Město je označováno jako centrum palestinské kultury, měl zde být korunován David jako izraelský král. Betlém je sídlem křesťanského společenství, které patří k nejstarším na světě.
Betlém však může znamenat umělecké dílo zobrazující Ježíšovo narození. Ježíšek leží v jesličkách, rodiče se o něj starají, Tři králové a pastýři přinášejí dary. Součástí betlémů jsou i různá zvířata. Betlémy mohou být ze dřeva, keramické, perníkové, papírové nebo jako živé obrazy.


Co je to Betlém? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Betlém. Co znamená pojem Betlém z kategorie Náboženství?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Betlém? Pak se o ní podělte s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Betlém je v kategorii náboženství

Klíčová slova: synonymum, odborné názvosloví, přesný význam, náboženství, význam, přesný výraz, slovník, informace, význam slova, definice pojmu, Betlém, význam pojmu, slovo, termín, terminus technicus, názvosloví, wiki, co to je


Pojem Betlém je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Betlém dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Betlém nebo též jesličky je plastické zobrazení scény narození Ježíše Krista.
Ústřední téma je Svatá rodina, Panna Maria a svatý Josef v nuzném chlévě pečující o právě narozeného Ježíška, který leží na seně v jesličkách. Pastýři a orientální Tři králové přinášejí dary, scéna bývá doplněna i zvířaty (vůl, oslík, ovce i jiná) a případně andělem provolávajícím „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle“. Betlémy byly a jsou vytvářeny z nejrůznějších materiálů: dřevěné, keramické, papírové, perníkové aj. V některých místech je i tradice živých betlémů, kde postavy jsou představovány živými lidmi ve formě buď statického výjevu nebo i hrané scény.

Vánoční betlém (jesličky)

Vánoční betlém neboji jesličky. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay
Vánoční betlém neboji jesličky. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje o slovu Betlém

Najít slovo Betlém ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Betlém ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Betlém ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Betlém ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Betlém na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Betlém ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Betlém například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Právě jste zjistili co znamená Betlém? resp. jaká je definice termínu Betlém? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Betlém, odpověď na dotaz co je to Betlém?. Víte např. kdo to je Karolina Světlá? Znáte a víte kdo je Casanova? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než náboženství. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.