Co je to?
Definice odborného termínu, slova Betlém. Co znamená pojem Betlém z kategorie Náboženství?

Co je Betlém? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Betlém?

Betlém je město, ve kterém se podle Bible narodil Ježíš Kristus. Nachází se nedaleko Jeruzaléma, na západním břehu Jordánu. Město je označováno jako centrum palestinské kultury, měl zde být korunován David jako izraelský král. Betlém je sídlem křesťanského společenství, které patří k nejstarším na světě.
Betlém však může znamenat umělecké dílo zobrazující Ježíšovo narození. Ježíšek leží v jesličkách, rodiče se o něj starají, Tři králové a pastýři přinášejí dary. Součástí betlémů jsou i různá zvířata. Betlémy mohou být ze dřeva, keramické, perníkové, papírové nebo jako živé obrazy.


Co je to Betlém? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Betlém. Co znamená pojem Betlém z kategorie Náboženství?

Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Betlém? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Betlém patří do sekce náboženství

Klíčová slova: odborný výraz, význam pojmu, přesný význam, názvosloví, formulace, terminus technicus, lexikon, význam, popis, co to je, Betlém, přesný výraz, informace, náboženství, heslo, odborné názvosloví, definice, co je to Betlém?


Pojem Betlém je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Betlém?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Betlém nebo též jesličky je plastické zobrazení scény narození Ježíše Krista.
Ústřední téma je Svatá rodina, Panna Maria a svatý Josef v nuzném chlévě pečující o právě narozeného Ježíška, který leží na seně v jesličkách. Pastýři a orientální Tři králové přinášejí dary, scéna bývá doplněna i zvířaty (vůl, oslík, ovce i jiná) a případně andělem provolávajícím „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle“. Betlémy byly a jsou vytvářeny z nejrůznějších materiálů: dřevěné, keramické, papírové, perníkové aj. V některých místech je i tradice živých betlémů, kde postavy jsou představovány živými lidmi ve formě buď statického výjevu nebo i hrané scény.

Vánoční betlém (jesličky)

Vánoční betlém neboji jesličky. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay
Vánoční betlém neboji jesličky. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay


Více informací o pojmu Betlém lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít slovo Betlém ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Betlém ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Betlém ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Betlém ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat frázi Betlém ve Wikislovníku

Hledat termín Betlém ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Betlém například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Betlém? resp. co označuje slovo Betlém? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Betlém, odpověď na dotaz co je to Betlém?. Víte např. kdo to je Kelt? Znáte a víte kdo je Džambulka? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto hledat termín Betlém hledat i v jiných kategoriích (než náboženství). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.