Co je to?
Výraz, termín, definice slova Betlém. Co znamená odborný pojem Betlém z kategorie Náboženství?

Co je to Betlém? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Betlém?

Betlém je město, ve kterém se podle Bible narodil Ježíš Kristus. Nachází se nedaleko Jeruzaléma, na západním břehu Jordánu. Město je označováno jako centrum palestinské kultury, měl zde být korunován David jako izraelský král. Betlém je sídlem křesťanského společenství, které patří k nejstarším na světě.
Betlém však může znamenat umělecké dílo zobrazující Ježíšovo narození. Ježíšek leží v jesličkách, rodiče se o něj starají, Tři králové a pastýři přinášejí dary. Součástí betlémů jsou i různá zvířata. Betlémy mohou být ze dřeva, keramické, perníkové, papírové nebo jako živé obrazy.


Co je to Betlém? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Betlém. Co znamená odborný pojem Betlém z kategorie Náboženství?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Betlém? Pak se o tuto stránku podělte s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Betlém je v kategorii náboženství

Klíčová slova: přesný význam, termín, definice pojmu, formulace, názvosloví, náboženství, co je to Betlém?, popis, Betlém, slovo, heslo, synonymum, význam, vysvětlení, pojem, terminologie, význam slova, definice


Pojem Betlém je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Betlém? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Betlém nebo též jesličky je plastické zobrazení scény narození Ježíše Krista.
Ústřední téma je Svatá rodina, Panna Maria a svatý Josef v nuzném chlévě pečující o právě narozeného Ježíška, který leží na seně v jesličkách. Pastýři a orientální Tři králové přinášejí dary, scéna bývá doplněna i zvířaty (vůl, oslík, ovce i jiná) a případně andělem provolávajícím „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle“. Betlémy byly a jsou vytvářeny z nejrůznějších materiálů: dřevěné, keramické, papírové, perníkové aj. V některých místech je i tradice živých betlémů, kde postavy jsou představovány živými lidmi ve formě buď statického výjevu nebo i hrané scény.

Vánoční betlém (jesličky)

Vánoční betlém neboji jesličky. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay
Vánoční betlém neboji jesličky. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay


Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat výraz Betlém ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Betlém ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Betlém na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Betlém ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Betlém ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat termín Betlém ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Betlém například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Právě jste zjistili jaká je definice slova Betlém? resp. co se skrývá pod slovem Betlém? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Betlém, odpověď na dotaz co je to Betlém?. Víte např. kdo to je Jirka Král? Znáte a víte kdo je Džambulka? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než náboženství. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.