Co je to?
Definice výrazu Betlém. Co znamená odborný pojem Betlém z kategorie Náboženství?

Co to je Betlém? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Betlém?

Betlém je město, ve kterém se podle Bible narodil Ježíš Kristus. Nachází se nedaleko Jeruzaléma, na západním břehu Jordánu. Město je označováno jako centrum palestinské kultury, měl zde být korunován David jako izraelský král. Betlém je sídlem křesťanského společenství, které patří k nejstarším na světě.
Betlém však může znamenat umělecké dílo zobrazující Ježíšovo narození. Ježíšek leží v jesličkách, rodiče se o něj starají, Tři králové a pastýři přinášejí dary. Součástí betlémů jsou i různá zvířata. Betlémy mohou být ze dřeva, keramické, perníkové, papírové nebo jako živé obrazy.


Co je to Betlém? Význam slova, termín, Definice výrazu Betlém. Co znamená odborný pojem Betlém z kategorie Náboženství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Betlém sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Betlém patří do sekce Náboženství

Klíčová slova: pojem, význam pojmu, co je to Betlém?, Náboženství, slovo, wiki, Betlém, definice, názvosloví, slovník, přesný výraz, co to je, přesný význam, termín, definice pojmu, synonymum, informace, odborný výraz


Pojem Betlém je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Betlém dozvíte následující

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Betlém nebo též jesličky je plastické zobrazení scény narození Ježíše Krista.
Ústřední téma je Svatá rodina, Panna Maria a svatý Josef v nuzném chlévě pečující o právě narozeného Ježíška, který leží na seně v jesličkách. Pastýři a orientální Tři králové přinášejí dary, scéna bývá doplněna i zvířaty (vůl, oslík, ovce i jiná) a případně andělem provolávajícím „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle“. Betlémy byly a jsou vytvářeny z nejrůznějších materiálů: dřevěné, keramické, papírové, perníkové aj. V některých místech je i tradice živých betlémů, kde postavy jsou představovány živými lidmi ve formě buď statického výjevu nebo i hrané scény.

Vánoční betlém (jesličky)

Vánoční betlém neboji jesličky. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay
Vánoční betlém neboji jesličky. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje

Hledat videa s názvem Betlém na Youtube

Hledat výraz Betlém ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Betlém ve Wikimedia Commons

Najít termín Betlém ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Betlém ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Betlém ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Betlém například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve Wikizdrojích, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Betlém? resp. co to je Betlém? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Betlém, odpověď na dotaz co je to Betlém?. Víte např. kdo to je Petr Vichnar? Znáte a víte kdo je Džambulka? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Betlém v jiné sekci než Náboženství. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.