Co je to?
Definice odborného termínu, slova NIMBY. Co znamená pojem NIMBY z kategorie Zkratky?

Co je to NIMBY? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu NIMBY

Pochází je zkratka pocházející z anglického "Not In My BackYard". Česky řečeno Ne na mém dvorku. Je to vcelku pochopitelný, avšak pokrytecký postoj k nejrůznějším (především obecně prospěšným) stavbám. Kdo z vás by chtěl mít za svým barákem dálnici? Spalovnu komunálního odpadu? Důl na uhlí? Kouřící tepelnou elektrárnu? Jadernou elektrárnu? Jakoukoliv továrnu? Úložiště radioaktivních materiálů? Rušnou nemocnici? Letiště?
Motivací pro postoj NIMBY jsou hlavně ekonomické důvody - obavy z ekonomických škod. K ekonomickým důvodům patří předpoklad snížení ceny pozemků, resp. jejich neprodejnost. Mezi další důvody patří ohrožení zdraví zvýšeným hlukem, vypouštěním chemických látek, radioaktivity, riziko nehody (dopravní nehoda, protržení přehrady, "exploze atomové elektrárny", atd.), placení dodatečných nákladů (externích) - např. praskající zdi, zhoršení úrody či kvality pitné vody, atd.


Co je to NIMBY? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova NIMBY. Co znamená pojem NIMBY z kategorie Zkratky?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text (NIMBY) můžete sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz NIMBY patří do kategorie Zkratky

Klíčová slova: wiki, definice pojmu, terminus technicus, názvosloví, slovník, terminologie, vysvětlení, informace, pojem, termín, formulace, heslo, co je to NIMBY?, slovo, odborné názvosloví, co to je, definice, Zkratky


Pojem NIMBY je v kategorii Zkratky, ilustrační obrázek

Co znamená pojem NIMBY? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Spojení písmen NIMBY je akronym, tvořený počátečními písmeny anglických slov Not In My Back Yard, tj. česky „ne na mém dvorku“. Charakterizuje postoje lidí, kteří odmítají, aby nějaká obecně spíše prospěšná nebo dokonce nezbytná stavba byla nablízku jejich domova. Předmětem takových protestů bývá typicky dálnice, letiště, skládka, ale také věznice nebo útulek pro uprchlíky. Pojem se poprvé vyskytl v USA, počátkem 80. let 20. století.

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít termín NIMBY ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz NIMBY ve Wikislovníku

Najít heslo NIMBY ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz NIMBY ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem NIMBY ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem NIMBY ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo NIMBY například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu NIMBY? resp. co označuje slovo NIMBY? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu NIMBY, odpověď na dotaz co je to NIMBY?. Víte např. kdo to je Zběh? Znáte a víte kdo je Socka? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu NIMBY v jiné sekci než Zkratky. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.