Co je to?
Výraz, termín, definice slova NIMBY. Co znamená odborný pojem NIMBY z kategorie Zkratky?

Co je to NIMBY? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova NIMBY

Pochází je zkratka pocházející z anglického "Not In My BackYard". Česky řečeno Ne na mém dvorku. Je to vcelku pochopitelný, avšak pokrytecký postoj k nejrůznějším (především obecně prospěšným) stavbám. Kdo z vás by chtěl mít za svým barákem dálnici? Spalovnu komunálního odpadu? Důl na uhlí? Kouřící tepelnou elektrárnu? Jadernou elektrárnu? Jakoukoliv továrnu? Úložiště radioaktivních materiálů? Rušnou nemocnici? Letiště?
Motivací pro postoj NIMBY jsou hlavně ekonomické důvody - obavy z ekonomických škod. K ekonomickým důvodům patří předpoklad snížení ceny pozemků, resp. jejich neprodejnost. Mezi další důvody patří ohrožení zdraví zvýšeným hlukem, vypouštěním chemických látek, radioaktivity, riziko nehody (dopravní nehoda, protržení přehrady, "exploze atomové elektrárny", atd.), placení dodatečných nákladů (externích) - např. praskající zdi, zhoršení úrody či kvality pitné vody, atd.


Co je to NIMBY? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova NIMBY. Co znamená odborný pojem NIMBY z kategorie Zkratky?

Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu NIMBY? Pak se o ní podělte s kolegy na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem NIMBY je v kategorii zkratky

Klíčová slova: význam pojmu, přesný výraz, definice pojmu, přesný význam, heslo, slovo, slovník, význam, co znamená, pojem, význam slova, zkratky, co je to NIMBY?, co to je, popis, terminologie, termín, lexikon


Pojem NIMBY je v kategorii zkratky, ilustrační obrázek

Co znamená pojem NIMBY? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Spojení písmen NIMBY je akronym, tvořený počátečními písmeny anglických slov Not In My Back Yard, tj. česky „ne na mém dvorku“. Charakterizuje postoje lidí, kteří odmítají, aby nějaká obecně spíše prospěšná nebo dokonce nezbytná stavba byla nablízku jejich domova. Předmětem takových protestů bývá typicky dálnice, letiště, skládka, ale také věznice nebo útulek pro uprchlíky. Pojem se poprvé vyskytl v USA, počátkem 80. let 20. století.

Pro více informací o heslu NIMBY zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít pojem NIMBY ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz NIMBY ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo NIMBY ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem NIMBY ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo NIMBY ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín NIMBY ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo NIMBY například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to NIMBY? resp. co je to NIMBY? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu NIMBY, odpověď na dotaz co je to NIMBY?. Víte např. kdo to je Ivan Roubal? Znáte a víte kdo je Bedřich Hrozný? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než zkratky). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.