Co je to?
Definice odborného termínu, slova NIMBY. Co znamená pojem NIMBY z kategorie Zkratky?

Co je to NIMBY? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu NIMBY

Pochází je zkratka pocházející z anglického "Not In My BackYard". Česky řečeno Ne na mém dvorku. Je to vcelku pochopitelný, avšak pokrytecký postoj k nejrůznějším (především obecně prospěšným) stavbám. Kdo z vás by chtěl mít za svým barákem dálnici? Spalovnu komunálního odpadu? Důl na uhlí? Kouřící tepelnou elektrárnu? Jadernou elektrárnu? Jakoukoliv továrnu? Úložiště radioaktivních materiálů? Rušnou nemocnici? Letiště?
Motivací pro postoj NIMBY jsou hlavně ekonomické důvody - obavy z ekonomických škod. K ekonomickým důvodům patří předpoklad snížení ceny pozemků, resp. jejich neprodejnost. Mezi další důvody patří ohrožení zdraví zvýšeným hlukem, vypouštěním chemických látek, radioaktivity, riziko nehody (dopravní nehoda, protržení přehrady, "exploze atomové elektrárny", atd.), placení dodatečných nákladů (externích) - např. praskající zdi, zhoršení úrody či kvality pitné vody, atd.


Co je to NIMBY? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova NIMBY. Co znamená pojem NIMBY z kategorie Zkratky?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín NIMBY je v sekci Zkratky

Klíčová slova: slovník, přesný výraz, Zkratky, terminus technicus, heslo, vysvětlení, terminologie, Zkratky, přesný význam, význam, názvosloví, formulace, informace, pojem, popis, co znamená, co je to NIMBY?, co to je


Pojem NIMBY je v kategorii Zkratky, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu NIMBY dozvíte následující

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Spojení písmen NIMBY je akronym, tvořený počátečními písmeny anglických slov Not In My Back Yard, tj. česky „ne na mém dvorku“. Charakterizuje postoje lidí, kteří odmítají, aby nějaká obecně spíše prospěšná nebo dokonce nezbytná stavba byla nablízku jejich domova. Předmětem takových protestů bývá typicky dálnice, letiště, skládka, ale také věznice nebo útulek pro uprchlíky. Pojem se poprvé vyskytl v USA, počátkem 80. let 20. století.

Zkuste zjistit více informací o slovu NIMBY v následujících zdrojích

Najít heslo NIMBY ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz NIMBY ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo NIMBY ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem NIMBY ve Wikimedia Commons

Najít slovo NIMBY na Google.cz

Vyhledat slovo NIMBY ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo NIMBY například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená NIMBY? resp. co označuje slovo NIMBY? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu NIMBY, odpověď na dotaz co je to NIMBY?. Víte např. kdo to je Numismatik? Znáte a víte kdo je Celiatik? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle různých oborů. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Zkratky. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.