Co je to?
Definice odborného termínu, slova NIMBY. Co znamená pojem NIMBY z kategorie Zkratky?

Co je to NIMBY? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu NIMBY?

Pochází je zkratka pocházející z anglického "Not In My BackYard". Česky řečeno Ne na mém dvorku. Je to vcelku pochopitelný, avšak pokrytecký postoj k nejrůznějším (především obecně prospěšným) stavbám. Kdo z vás by chtěl mít za svým barákem dálnici? Spalovnu komunálního odpadu? Důl na uhlí? Kouřící tepelnou elektrárnu? Jadernou elektrárnu? Jakoukoliv továrnu? Úložiště radioaktivních materiálů? Rušnou nemocnici? Letiště?
Motivací pro postoj NIMBY jsou hlavně ekonomické důvody - obavy z ekonomických škod. K ekonomickým důvodům patří předpoklad snížení ceny pozemků, resp. jejich neprodejnost. Mezi další důvody patří ohrožení zdraví zvýšeným hlukem, vypouštěním chemických látek, radioaktivity, riziko nehody (dopravní nehoda, protržení přehrady, "exploze atomové elektrárny", atd.), placení dodatečných nákladů (externích) - např. praskající zdi, zhoršení úrody či kvality pitné vody, atd.


Co je to NIMBY? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova NIMBY. Co znamená pojem NIMBY z kategorie Zkratky?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu NIMBY doporučujeme sdílet s vašimi známými a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín NIMBY se nachází v sekci zkratky

Klíčová slova: synonymum, zkratky, co to je, slovník, lexikon, názvosloví, zkratky, heslo, pojem, přesný význam, terminus technicus, přesný výraz, popis, informace, co je to NIMBY?, NIMBY, formulace, odborný výraz


Pojem NIMBY je v kategorii zkratky, ilustrační obrázek

Co znamená pojem NIMBY? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Spojení písmen NIMBY je akronym, tvořený počátečními písmeny anglických slov Not In My Back Yard, tj. česky „ne na mém dvorku“. Charakterizuje postoje lidí, kteří odmítají, aby nějaká obecně spíše prospěšná nebo dokonce nezbytná stavba byla nablízku jejich domova. Předmětem takových protestů bývá typicky dálnice, letiště, skládka, ale také věznice nebo útulek pro uprchlíky. Pojem se poprvé vyskytl v USA, počátkem 80. let 20. století.

Další zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem NIMBY ve Wikimedia Commons

Najít slovo NIMBY ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít NIMBY ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo NIMBY ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem NIMBY na Youtube

Hledat termín NIMBY ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo NIMBY například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě jste zjistili jaká je definice slova NIMBY? resp. jaký je přesný význam slova NIMBY? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu NIMBY, odpověď na dotaz co je to NIMBY?. Víte např. kdo to je Jan Čulík? Znáte a víte kdo je Karel Hála? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je zkratky. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.