Co je to?
Odborný výraz, definice slova Čedar. Co znamená slovo Čedar z kategorie Jídlo?

Co je Čedar? Definice pojmu

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Čedar

Čedar, původním názvem cheddar, je sýr pocházející z anglického jihozápadu. Produkoval se již od 12. století. Původní verze se vyráběla z ovčího nebo kozího mléka, později došlo k přechodu na kravské mléko. Říká se, že originální chuti se dosáhne použitím mléka produkovaného pouze dvěma plemeny krav.
Princip výroby je obdobný jako u ostatních polotvrdých a tvrdých sýrů. Z mléka vznikají velké bochníky s hmotností 27,5 kg. Ty se pak obvazují a nechají zrát 6 až 18 měsíců. Získají tak tvrdší nahnědlou kůrku. Čedar se nedrolí, je tvrdý a hladký. Chuť je ovlivněna stářím sýra. Mladší sýry nejsou výrazné, mají nasládlou ořechovou chuť. Zralé sýry mají výraznější ořechovou chuť, jsou chuťově dokonalé. Čedar se hodí do zapékaných pokrmů, je snadno tavitelný. Vyrábí se také varianty s různými přísadami.


Co je to Čedar? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Čedar. Co znamená slovo Čedar z kategorie Jídlo?

Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Sepsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s ostatními na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Heslo Čedar patří do kategorie jídlo

Klíčová slova: informace, slovo, význam slova, terminologie, terminus technicus, formulace, význam pojmu, definice pojmu, jídlo, názvosloví, co to je, co znamená, termín, synonymum, popis, co je to Čedar?, heslo, jídlo


Pojem Čedar je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Čedar můžete dozvědět následující

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Čedar (anglicky „Cheddar“) je polotvrdý sýr pocházející z jihozápadní Anglie, kde je také přibližně od roku 1170 tradičně vyráběn.
Vyrábí se z pasterovaného i nepasterovaného kravského mléka, vzácně též z mléka kozího, ve tvaru bubnovitých bochníků o váze 27,5 kilogramů. Bochníky se obvazují, aby získaly tvrdou hnědou kůru, a nechávají se zrát 6 až 18 měsíců.
Čedar má tvrdou a hladkou strukturu, je neohebný a nedrolivý. Chuť se liší stářím sýra: mladší sýry mají chuť méně výraznou, ořechovo-sladkou, často se slaným nádechem, zatímco chuť zralejších sýrů je silnější a plnější s mnohem výraznější ořechovou příchutí. Velmi staré sýry získávají chuť slaně kyselou.
V současnosti se Čedar vyrábí i mimo Anglii, například v USA, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandu, v Irsku či Jihoafrické republice. Často se dochucuje rozmanitými přísadami, jako jsou například kmín, česnek, petrželová nať, zelenina, hrozinky či pivo.

Sýr čedar

Anglický sýr čedar. Autor: Jon Sullivan, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Anglický sýr čedar. Autor: Jon Sullivan, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain


Pro více informací o heslu Čedar zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Čedar ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Čedar na Google obrázcích

Najít heslo Čedar ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Čedar ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Čedar ve Wikizdrojích

Najít heslo Čedar ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Čedar například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Čedar? resp. jaká je definice slova Čedar? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čedar, odpověď na dotaz co je to Čedar?. Víte např. kdo to je Hans Christian Andersen? Znáte a víte kdo je Recepční? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Čedar v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je jídlo. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.