Co je Čedar?
Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Čedar?
Čedar, původním názvem cheddar, je sýr pocházející z anglického jihozápadu. Produkoval se již od 12. století. Původní verze se vyráběla z ovčího nebo kozího mléka, později došlo k přechodu na kravské mléko. Říká se, že originální chuti se dosáhne použitím mléka produkovaného pouze dvěma plemeny krav.
Princip výroby je obdobný jako u ostatních polotvrdých a tvrdých sýrů. Z mléka vznikají velké bochníky s hmotností 27,5 kg. Ty se pak obvazují a nechají zrát 6 až 18 měsíců. Získají tak tvrdší nahnědlou kůrku. Čedar se nedrolí, je tvrdý a hladký. Chuť je ovlivněna stářím sýra. Mladší sýry nejsou výrazné, mají nasládlou ořechovou chuť. Zralé sýry mají výraznější ořechovou chuť, jsou chuťově dokonalé. Čedar se hodí do zapékaných pokrmů, je snadno tavitelný. Vyrábí se také varianty s různými přísadami.
Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Text vytvořen redaktory Superia.cz
Co označuje termín Čedar? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia
Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.
Čedar (anglicky „Cheddar“) je polotvrdý sýr pocházející z jihozápadní Anglie, kde je také přibližně od roku 1170 tradičně vyráběn.
Vyrábí se z pasterovaného i nepasterovaného kravského mléka, vzácně též z mléka kozího, ve tvaru bubnovitých bochníků o váze 27,5 kilogramů. Bochníky se obvazují, aby získaly tvrdou hnědou kůru, a nechávají se zrát 6 až 18 měsíců.
Čedar má tvrdou a hladkou strukturu, je neohebný a nedrolivý. Chuť se liší stářím sýra: mladší sýry mají chuť méně výraznou, ořechovo-sladkou, často se slaným nádechem, zatímco chuť zralejších sýrů je silnější a plnější s mnohem výraznější ořechovou příchutí. Velmi staré sýry získávají chuť slaně kyselou.
V současnosti se Čedar vyrábí i mimo Anglii, například v USA, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandu, v Irsku či Jihoafrické republice. Často se dochucuje rozmanitými přísadami, jako jsou například kmín, česnek, petrželová nať, zelenina, hrozinky či pivo.
Sýr čedar
Anglický sýr čedar. Autor: Jon Sullivan, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Další možné informační zdroje
Zkusit najít výraz Čedar ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Chraňte své soukromí a hledejte slovo Čedar ve vyhledávači DuckDuckGo
Zkusit najít heslo Čedar ve Wikizdrojích
Hledat pojem Čedar ve fulltextu Seznam.cz
Hledat slovo Čedar ve vyhledávači Qwant
Hledat slovo Čedar ve vyhledávači Yahoo
Dál můžete zkusit hledat slovo Čedar například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.
Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova
Na stránce jste se mohli dozvědět: co to je Čedar? resp. co je to Čedar? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čedar, odpověď na dotaz co je to Čedar?. Víte např. kdo to je Našinec? Znáte a víte kdo je Recepční? Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než jídlo. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.
Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.