Co je to?
Odborný výraz, definice slova Stupeň Celsia. Co znamená slovo Stupeň Celsia z kategorie Fyzika?

Co je Stupeň Celsia?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Stupeň Celsia?

Stupeň Celsia neboli Celsiův stupeň, označovaný speciální značkou, je jednotkou teploty. Jejím autorem je Švéd, astronom Anders Celsius, jehož jméno jednotka nese. Vytvořil ji v roce 1742 a stanovil dva základní pevné body při tlaku vzduchu 1013,25 hPa. 100 stupňů Celsia určovalo teplotu tání ledu, 0 stupňů teplotu varu vody. Přírodovědec a lékař Carl Linné tuto stupnici otočil, takže dnes je bodem varu vody 100 stupňů Celsia a bod tání ledu 0 stupňů Celsia.
Desítková teplotní stupnice, kterou Celsiu vytvořil, byla při použití v praxi na tolik výhodná, že nepodlehla ani nátlaku SI soustavy – Celsius není základní jednotkou této soustavy, pouze odvozenou. Proto je v současnosti stupeň Celsia definován použitím kelvina jako základní jednotky. 1 stupeň Celsia je jako teplotní jednotka roven 1 kelvinovi. Celsiova stupnice však má jiný počátek: 0 °C odpovídá 273,15 K. Stupeň Celsia se zapisuje stejně jako ostatní jednotky. Pro elektronický zápis byl stupni Celsia přidělen samostatný symbol v Unicode.


Co je to Stupeň Celsia? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Stupeň Celsia. Co znamená slovo Stupeň Celsia z kategorie Fyzika?

Pakliže jste v textech objevili chyby, tak se nebojte nám napsat. Budeme vám vděčni za jakoukoliv zpětnou vazbu. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Stupeň Celsia s jinými lidmi na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Stupeň Celsia patří do kategorie fyzika

Klíčová slova: termín, co je to Stupeň Celsia?, přesný význam, lexikon, pojem, synonymum, vysvětlení, odborný výraz, fyzika, přesný výraz, heslo, definice pojmu, formulace, význam pojmu, informace, popis, odborné názvosloví, terminologie


Pojem Stupeň Celsia je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Stupeň Celsia? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Celsiův stupeň (značený °C) je jednotka teploty, kterou v roce 1742 vytvořil švédský astronom Anders Celsius.
Původně byla stupnice obrácená, protože Celsius stanovil dva pevné body: 100 °C pro teplotu tání ledu a 0 °C pro teplotu varu vody (obojí při tlaku vzduchu 1013,25 hPa). Carl Linné stupnici později otočil, a proto je dnes bod tání 0 °C a bod varu 100 °C.
Dnes je Celsiův stupeň (jako odvozená jednotka soustavy SI) definována pomocí základní jednotky kelvin: 1 °C je jednotka teploty rovná 1 K, používaná v Celsiově teplotní stupnici, ve které je teplotě trojného bodu vody přiřazena teplota 0,01 °C.

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat heslo Stupeň Celsia ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Stupeň Celsia ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Stupeň Celsia na Youtube

Zkusit najít frázi Stupeň Celsia ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín Stupeň Celsia ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat slovo Stupeň Celsia ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Stupeň Celsia například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Teď už znáte odpověď na otázku co znamená Stupeň Celsia? resp. co se skrývá pod slovem Stupeň Celsia? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Stupeň Celsia, odpověď na dotaz co je to Stupeň Celsia?. Víte např. kdo to je Zlatan Ibrahimović? Znáte a víte kdo je Jarina Sochorová? Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledání odborného pojmu Stupeň Celsia i v jiné kategorii než je sekce fyzika. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie fyzika, kvantová fyzika molekuly, stupeň Celsia, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.