Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Stupeň Celsia. Co znamená pojem Stupeň Celsia z kategorie Fyzika?

Co je Stupeň Celsia? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Stupeň Celsia?

Stupeň Celsia neboli Celsiův stupeň, označovaný speciální značkou, je jednotkou teploty. Jejím autorem je Švéd, astronom Anders Celsius, jehož jméno jednotka nese. Vytvořil ji v roce 1742 a stanovil dva základní pevné body při tlaku vzduchu 1013,25 hPa. 100 stupňů Celsia určovalo teplotu tání ledu, 0 stupňů teplotu varu vody. Přírodovědec a lékař Carl Linné tuto stupnici otočil, takže dnes je bodem varu vody 100 stupňů Celsia a bod tání ledu 0 stupňů Celsia.
Desítková teplotní stupnice, kterou Celsiu vytvořil, byla při použití v praxi na tolik výhodná, že nepodlehla ani nátlaku SI soustavy – Celsius není základní jednotkou této soustavy, pouze odvozenou. Proto je v současnosti stupeň Celsia definován použitím kelvina jako základní jednotky. 1 stupeň Celsia je jako teplotní jednotka roven 1 kelvinovi. Celsiova stupnice však má jiný počátek: 0 °C odpovídá 273,15 K. Stupeň Celsia se zapisuje stejně jako ostatní jednotky. Pro elektronický zápis byl stupni Celsia přidělen samostatný symbol v Unicode.


Co je to Stupeň Celsia? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Stupeň Celsia. Co znamená pojem Stupeň Celsia z kategorie Fyzika?

Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Napsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Stupeň Celsia? Potom se o definici podělte s přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Stupeň Celsia se nachází v kategorii fyzika

Klíčová slova: termín, informace, popis, Stupeň Celsia, pojem, co to je, co je to Stupeň Celsia?, definice pojmu, význam slova, co znamená, terminus technicus, přesný význam, názvosloví, terminologie, synonymum, definice, přesný výraz, slovník


Pojem Stupeň Celsia je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Stupeň Celsia? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Celsiův stupeň (značený °C) je jednotka teploty, kterou v roce 1742 vytvořil švédský astronom Anders Celsius.
Původně byla stupnice obrácená, protože Celsius stanovil dva pevné body: 100 °C pro teplotu tání ledu a 0 °C pro teplotu varu vody (obojí při tlaku vzduchu 1013,25 hPa). Carl Linné stupnici později otočil, a proto je dnes bod tání 0 °C a bod varu 100 °C.
Dnes je Celsiův stupeň (jako odvozená jednotka soustavy SI) definována pomocí základní jednotky kelvin: 1 °C je jednotka teploty rovná 1 K, používaná v Celsiově teplotní stupnici, ve které je teplotě trojného bodu vody přiřazena teplota 0,01 °C.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledat videa s názvem Stupeň Celsia na Youtube

Vyhledat výraz Stupeň Celsia ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Stupeň Celsia ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Stupeň Celsia ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Stupeň Celsia ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Stupeň Celsia ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Stupeň Celsia například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teď už víte jaká je definice termínu Stupeň Celsia? resp. co přesně znamená slovo Stupeň Celsia? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Stupeň Celsia, odpověď na dotaz co je to Stupeň Celsia?. Víte např. kdo to je Joulupukki? Znáte a víte kdo je Karel Greif? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci fyzika. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.