Co je to?
Definice výrazu Stupeň Celsia. Co znamená odborný pojem Stupeň Celsia z kategorie Fyzika?

Co to je Stupeň Celsia? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Stupeň Celsia?

Stupeň Celsia neboli Celsiův stupeň, označovaný speciální značkou, je jednotkou teploty. Jejím autorem je Švéd, astronom Anders Celsius, jehož jméno jednotka nese. Vytvořil ji v roce 1742 a stanovil dva základní pevné body při tlaku vzduchu 1013,25 hPa. 100 stupňů Celsia určovalo teplotu tání ledu, 0 stupňů teplotu varu vody. Přírodovědec a lékař Carl Linné tuto stupnici otočil, takže dnes je bodem varu vody 100 stupňů Celsia a bod tání ledu 0 stupňů Celsia.
Desítková teplotní stupnice, kterou Celsiu vytvořil, byla při použití v praxi na tolik výhodná, že nepodlehla ani nátlaku SI soustavy – Celsius není základní jednotkou této soustavy, pouze odvozenou. Proto je v současnosti stupeň Celsia definován použitím kelvina jako základní jednotky. 1 stupeň Celsia je jako teplotní jednotka roven 1 kelvinovi. Celsiova stupnice však má jiný počátek: 0 °C odpovídá 273,15 K. Stupeň Celsia se zapisuje stejně jako ostatní jednotky. Pro elektronický zápis byl stupni Celsia přidělen samostatný symbol v Unicode.


Definice výrazu Stupeň Celsia. Co znamená odborný pojem Stupeň Celsia z kategorie Fyzika?

Možnost chyb vyhrazena. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Stupeň Celsia patří do kategorie Fyzika

Klíčová slova: definice pojmu, popis, co je to Stupeň Celsia?, odborný výraz, význam, Fyzika, definice, přesný výraz, vysvětlení, význam slova, slovo, heslo, terminologie, lexikon, význam pojmu, pojem, synonymum, slovník


Pojem Stupeň Celsia je v kategorii Fyzika, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Stupeň Celsia?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Celsiův stupeň (značený °C) je jednotka teploty, kterou v roce 1742 vytvořil švédský astronom Anders Celsius.
Původně byla stupnice obrácená, protože Celsius stanovil dva pevné body: 100 °C pro teplotu tání ledu a 0 °C pro teplotu varu vody (obojí při tlaku vzduchu 1013,25 hPa). Carl Linné stupnici později otočil, a proto je dnes bod tání 0 °C a bod varu 100 °C.
Dnes je Celsiův stupeň (jako odvozená jednotka soustavy SI) definována pomocí základní jednotky kelvin: 1 °C je jednotka teploty rovná 1 K, používaná v Celsiově teplotní stupnici, ve které je teplotě trojného bodu vody přiřazena teplota 0,01 °C.

Více informací o pojmu Stupeň Celsia lze najít v následujících zdrojích

Vyhledat pojem Stupeň Celsia ve Wikizdrojích

Hledat výraz Stupeň Celsia ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Stupeň Celsia ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Stupeň Celsia ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Stupeň Celsia na Google.cz

Hledat pojem Stupeň Celsia ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Stupeň Celsia například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Stupeň Celsia? resp. co je to Stupeň Celsia? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Stupeň Celsia, odpověď na dotaz co je to Stupeň Celsia?. Víte např. kdo to je Pedagog? Znáte a víte kdo je Trhan? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Stupeň Celsia i v jiných kategoriích (než Fyzika). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.