Co je to?
Výraz, termín, definice slova Stupeň Celsia. Co znamená odborný pojem Stupeň Celsia z kategorie Fyzika?

Co je to Stupeň Celsia? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Stupeň Celsia?

Stupeň Celsia neboli Celsiův stupeň, označovaný speciální značkou, je jednotkou teploty. Jejím autorem je Švéd, astronom Anders Celsius, jehož jméno jednotka nese. Vytvořil ji v roce 1742 a stanovil dva základní pevné body při tlaku vzduchu 1013,25 hPa. 100 stupňů Celsia určovalo teplotu tání ledu, 0 stupňů teplotu varu vody. Přírodovědec a lékař Carl Linné tuto stupnici otočil, takže dnes je bodem varu vody 100 stupňů Celsia a bod tání ledu 0 stupňů Celsia.
Desítková teplotní stupnice, kterou Celsiu vytvořil, byla při použití v praxi na tolik výhodná, že nepodlehla ani nátlaku SI soustavy – Celsius není základní jednotkou této soustavy, pouze odvozenou. Proto je v současnosti stupeň Celsia definován použitím kelvina jako základní jednotky. 1 stupeň Celsia je jako teplotní jednotka roven 1 kelvinovi. Celsiova stupnice však má jiný počátek: 0 °C odpovídá 273,15 K. Stupeň Celsia se zapisuje stejně jako ostatní jednotky. Pro elektronický zápis byl stupni Celsia přidělen samostatný symbol v Unicode.


Co je to Stupeň Celsia? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Stupeň Celsia. Co znamená odborný pojem Stupeň Celsia z kategorie Fyzika?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Stupeň Celsia s přáteli na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Stupeň Celsia je v kategorii fyzika

Klíčová slova: odborné názvosloví, přesný význam, wiki, Stupeň Celsia, synonymum, vysvětlení, slovník, význam, fyzika, význam slova, termín, co znamená, informace, význam pojmu, co to je, slovo, definice, odborný výraz


Pojem Stupeň Celsia je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Stupeň Celsia dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Celsiův stupeň (značený °C) je jednotka teploty, kterou v roce 1742 vytvořil švédský astronom Anders Celsius.
Původně byla stupnice obrácená, protože Celsius stanovil dva pevné body: 100 °C pro teplotu tání ledu a 0 °C pro teplotu varu vody (obojí při tlaku vzduchu 1013,25 hPa). Carl Linné stupnici později otočil, a proto je dnes bod tání 0 °C a bod varu 100 °C.
Dnes je Celsiův stupeň (jako odvozená jednotka soustavy SI) definována pomocí základní jednotky kelvin: 1 °C je jednotka teploty rovná 1 K, používaná v Celsiově teplotní stupnici, ve které je teplotě trojného bodu vody přiřazena teplota 0,01 °C.

Hledejte v dalších zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Stupeň Celsia ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Stupeň Celsia ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat výraz Stupeň Celsia ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Stupeň Celsia ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Stupeň Celsia na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Stupeň Celsia ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Stupeň Celsia například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Stupeň Celsia? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Stupeň Celsia? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Stupeň Celsia, odpověď na dotaz co je to Stupeň Celsia?. Víte např. kdo to je Cvalík? Znáte a víte kdo je Psychopat? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci fyzika U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.