Co je to?
Odborný výraz, definice slova Diakritika. Co znamená pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Co je to Diakritika? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Diakritika?

Diakritika je souhrn fonetických znamének. Ta se užívají k rozlišení výslovnosti u stejně napsaných samohlásek nebo souhlásek. K tomu slouží diakritická znaménka – čárka, háček, kroužek. V češtině není diakritickým znaménkem tečka, která je součástí hlásky. O diakritiku v českém jazyce se zasloužil především Mistr Jan Hus.
V dalších jazycích se vyskytují i jiná diakritická znaménka, například přehláska nebo dvojtečka nad samohláskou a další. Diakritiku nemá angličtina jako jediný z evropských jazyků.


Co je to Diakritika? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Diakritika. Co znamená pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s ostatními na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Diakritika patří do sekce Český jazyk

Klíčová slova: názvosloví, formulace, synonymum, terminus technicus, informace, Český jazyk, odborné názvosloví, význam, terminologie, význam pojmu, definice pojmu, co znamená, definice, lexikon, popis, pojem, co je to Diakritika?, odborný výraz


Pojem Diakritika je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Diakritika?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Diakritické znaménko je znaménko v okolí písmene (nad ním, pod ním, vedle něj), které nějak pozměňuje význam písmene (nejčastěji označuje jeho odlišnou výslovnost).

Ne každé znaménko je však znaménkem diakritickým, např. tečka nad písmenem i je dnes již nedílnou součástí tohoto znaku. Od diakritických znamének je třeba odlišovat také interpunkční znaménka, která signalizují vztahy mezi větami v souvětí nebo mezi částmi věty a modální postoj mluvčího, a tzv. punktace, jimiž se v hebrejštině zaznamenávají samohlásky. Diakritická znaménka se vyskytují i na Blízkém východě, zejména jako tečky.

Jiné informační zdroje o pojmu Diakritika

Zkusit najít výraz Diakritika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Diakritika ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Diakritika ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Diakritika na Youtube

Vyhledat výraz Diakritika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Diakritika ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Diakritika například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Diakritika? resp. co přesně označuje termín Diakritika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diakritika, odpověď na dotaz co je to Diakritika?. Víte např. kdo to je Horský vůdce? Znáte a víte kdo je Iluminát? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie Český jazyk. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.