Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Diakritika. Co znamená pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Co to je Diakritika? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Diakritika

Diakritika je souhrn fonetických znamének. Ta se užívají k rozlišení výslovnosti u stejně napsaných samohlásek nebo souhlásek. K tomu slouží diakritická znaménka – čárka, háček, kroužek. V češtině není diakritickým znaménkem tečka, která je součástí hlásky. O diakritiku v českém jazyce se zasloužil především Mistr Jan Hus.
V dalších jazycích se vyskytují i jiná diakritická znaménka, například přehláska nebo dvojtečka nad samohláskou a další. Diakritiku nemá angličtina jako jediný z evropských jazyků.


Co je to Diakritika? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Diakritika. Co znamená pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text napsán pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Diakritika s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Diakritika se nachází v sekci Český jazyk

Klíčová slova: heslo, vysvětlení, slovo, názvosloví, wiki, význam, definice, Český jazyk, lexikon, pojem, slovník, přesný výraz, co znamená, definice pojmu, co je to Diakritika?, přesný význam, terminus technicus, co to je


Pojem Diakritika je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Diakritika píše následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diakritické znaménko je znaménko v okolí písmene (nad ním, pod ním, vedle něj), které nějak pozměňuje význam písmene (nejčastěji označuje jeho odlišnou výslovnost).

Ne každé znaménko je však znaménkem diakritickým, např. tečka nad písmenem i je dnes již nedílnou součástí tohoto znaku. Od diakritických znamének je třeba odlišovat také interpunkční znaménka, která signalizují vztahy mezi větami v souvětí nebo mezi částmi věty a modální postoj mluvčího, a tzv. punktace, jimiž se v hebrejštině zaznamenávají samohlásky. Diakritická znaménka se vyskytují i na Blízkém východě, zejména jako tečky.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat videa s názvem Diakritika na Youtube

Hledat výraz Diakritika ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Diakritika ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Diakritika ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Diakritika ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Diakritika na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Diakritika například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Diakritika? resp. co vlastně znamená slovo Diakritika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diakritika, odpověď na dotaz co je to Diakritika?. Víte např. kdo to je Gabriela Partyšová? Znáte a víte kdo je Introvert? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Český jazyk). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.