Co je to?
Výraz, termín, definice slova Diakritika. Co znamená odborný pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Co je to Diakritika? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Diakritika?

Diakritika je souhrn fonetických znamének. Ta se užívají k rozlišení výslovnosti u stejně napsaných samohlásek nebo souhlásek. K tomu slouží diakritická znaménka – čárka, háček, kroužek. V češtině není diakritickým znaménkem tečka, která je součástí hlásky. O diakritiku v českém jazyce se zasloužil především Mistr Jan Hus.
V dalších jazycích se vyskytují i jiná diakritická znaménka, například přehláska nebo dvojtečka nad samohláskou a další. Diakritiku nemá angličtina jako jediný z evropských jazyků.


Co je to Diakritika? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Diakritika. Co znamená odborný pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Diakritika doporučujeme sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Diakritika se nachází v sekci Český jazyk

Klíčová slova: definice, odborný výraz, názvosloví, odborné názvosloví, co to je, heslo, definice pojmu, popis, terminus technicus, význam, vysvětlení, lexikon, wiki, slovo, Diakritika, co je to Diakritika?, synonymum, termín


Pojem Diakritika je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Diakritika dozvíte následující

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Diakritické znaménko je znaménko v okolí písmene (nad ním, pod ním, vedle něj), které nějak pozměňuje význam písmene (nejčastěji označuje jeho odlišnou výslovnost).

Ne každé znaménko je však znaménkem diakritickým, např. tečka nad písmenem i je dnes již nedílnou součástí tohoto znaku. Od diakritických znamének je třeba odlišovat také interpunkční znaménka, která signalizují vztahy mezi větami v souvětí nebo mezi částmi věty a modální postoj mluvčího, a tzv. punktace, jimiž se v hebrejštině zaznamenávají samohlásky. Diakritická znaménka se vyskytují i na Blízkém východě, zejména jako tečky.

Odkazy na jiné weby

Vyhledat termín Diakritika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Diakritika na Google.cz

Zkusit najít termín Diakritika ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Diakritika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Diakritika ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Diakritika ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Diakritika například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Nyní již víte jaká je definice termínu Diakritika? resp. co označuje slovo Diakritika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diakritika, odpověď na dotaz co je to Diakritika?. Víte např. kdo to je Alkoholik? Znáte a víte kdo je Introvert? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Český jazyk K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.