Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Diakritika. Co znamená pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Co to je Diakritika? Význam slova

Co znamená termín Diakritika? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Diakritika je souhrn fonetických znamének. Ta se užívají k rozlišení výslovnosti u stejně napsaných samohlásek nebo souhlásek. K tomu slouží diakritická znaménka – čárka, háček, kroužek. V češtině není diakritickým znaménkem tečka, která je součástí hlásky. O diakritiku v českém jazyce se zasloužil především Mistr Jan Hus.
V dalších jazycích se vyskytují i jiná diakritická znaménka, například přehláska nebo dvojtečka nad samohláskou a další. Diakritiku nemá angličtina jako jediný z evropských jazyků.


Co je to Diakritika? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Diakritika. Co znamená pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Diakritika? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Diakritika je v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: synonymum, terminus technicus, význam pojmu, význam slova, vysvětlení, význam, odborný výraz, co to je, odborné názvosloví, názvosloví, formulace, co znamená, Diakritika, terminologie, pojem, definice, definice pojmu, slovo


Pojem Diakritika je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Diakritika? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Diakritické znaménko je znaménko v okolí písmene (nad ním, pod ním, vedle něj), které nějak pozměňuje význam písmene (nejčastěji označuje jeho odlišnou výslovnost).

Ne každé znaménko je však znaménkem diakritickým, např. tečka nad písmenem i je dnes již nedílnou součástí tohoto znaku. Od diakritických znamének je třeba odlišovat také interpunkční znaménka, která signalizují vztahy mezi větami v souvětí nebo mezi částmi věty a modální postoj mluvčího, a tzv. punktace, jimiž se v hebrejštině zaznamenávají samohlásky. Diakritická znaménka se vyskytují i na Blízkém východě, zejména jako tečky.

Jiné doporučené zdroje informací

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Diakritika ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Diakritika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Diakritika ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Diakritika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Diakritika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Diakritika ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Diakritika například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Diakritika? resp. co se skrývá pod slovem Diakritika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diakritika, odpověď na dotaz co je to Diakritika?. Víte např. kdo to je Mentalista? Znáte a víte kdo je Introvert? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Diakritika hledat i v jiných kategoriích (než Český jazyk) U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.