Co je to?
Definice výrazu Diakritika. Co znamená odborný pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Co je Diakritika? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Diakritika

Diakritika je souhrn fonetických znamének. Ta se užívají k rozlišení výslovnosti u stejně napsaných samohlásek nebo souhlásek. K tomu slouží diakritická znaménka – čárka, háček, kroužek. V češtině není diakritickým znaménkem tečka, která je součástí hlásky. O diakritiku v českém jazyce se zasloužil především Mistr Jan Hus.
V dalších jazycích se vyskytují i jiná diakritická znaménka, například přehláska nebo dvojtečka nad samohláskou a další. Diakritiku nemá angličtina jako jediný z evropských jazyků.


Co je to Diakritika? Význam slova, termín, Definice výrazu Diakritika. Co znamená odborný pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Diakritika můžete samozřejmě sdílet se známými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Diakritika je v sekci Český jazyk

Klíčová slova: lexikon, co to je, termín, slovo, význam slova, přesný význam, Český jazyk, popis, terminologie, odborné názvosloví, synonymum, vysvětlení, formulace, význam pojmu, pojem, přesný výraz, Český jazyk, co znamená


Pojem Diakritika je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Diakritika?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diakritické znaménko je znaménko v okolí písmene (nad ním, pod ním, vedle něj), které nějak pozměňuje význam písmene (nejčastěji označuje jeho odlišnou výslovnost).

Ne každé znaménko je však znaménkem diakritickým, např. tečka nad písmenem i je dnes již nedílnou součástí tohoto znaku. Od diakritických znamének je třeba odlišovat také interpunkční znaménka, která signalizují vztahy mezi větami v souvětí nebo mezi částmi věty a modální postoj mluvčího, a tzv. punktace, jimiž se v hebrejštině zaznamenávají samohlásky. Diakritická znaménka se vyskytují i na Blízkém východě, zejména jako tečky.

Jiné informační zdroje o pojmu Diakritika

Zkusit najít slovo Diakritika ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Diakritika na Google obrázcích

Hledat pojem Diakritika ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Diakritika na Youtube

Zkusit najít výraz Diakritika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Diakritika ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Diakritika například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Diakritika? resp. co znamená výraz Diakritika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diakritika, odpověď na dotaz co je to Diakritika?. Víte např. kdo to je Rami Malek? Znáte a víte kdo je Introvert? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle různých oborů. Zkuste hledání odborného pojmu Diakritika i v jiné kategorii než je sekce Český jazyk. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.