Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Diakritika. Co znamená pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Co to je Diakritika? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Diakritika?

Diakritika je souhrn fonetických znamének. Ta se užívají k rozlišení výslovnosti u stejně napsaných samohlásek nebo souhlásek. K tomu slouží diakritická znaménka – čárka, háček, kroužek. V češtině není diakritickým znaménkem tečka, která je součástí hlásky. O diakritiku v českém jazyce se zasloužil především Mistr Jan Hus.
V dalších jazycích se vyskytují i jiná diakritická znaménka, například přehláska nebo dvojtečka nad samohláskou a další. Diakritiku nemá angličtina jako jediný z evropských jazyků.


Co je to Diakritika? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Diakritika. Co znamená pojem Diakritika z kategorie Český jazyk?

Texty mohou obsahovat chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Diakritika s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Diakritika patří do kategorie Český jazyk

Klíčová slova: terminologie, Český jazyk, názvosloví, odborný výraz, popis, definice, termín, co znamená, vysvětlení, wiki, co je to Diakritika?, pojem, synonymum, význam, slovo, co to je, Diakritika, definice pojmu


Pojem Diakritika je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Diakritika?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diakritické znaménko je znaménko v okolí písmene (nad ním, pod ním, vedle něj), které nějak pozměňuje význam písmene (nejčastěji označuje jeho odlišnou výslovnost).

Ne každé znaménko je však znaménkem diakritickým, např. tečka nad písmenem i je dnes již nedílnou součástí tohoto znaku. Od diakritických znamének je třeba odlišovat také interpunkční znaménka, která signalizují vztahy mezi větami v souvětí nebo mezi částmi věty a modální postoj mluvčího, a tzv. punktace, jimiž se v hebrejštině zaznamenávají samohlásky. Diakritická znaménka se vyskytují i na Blízkém východě, zejména jako tečky.

Jiné doporučené zdroje informací

Najít výraz Diakritika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Diakritika ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Diakritika na Google.cz

Zkusit najít výraz Diakritika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Diakritika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Diakritika ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Diakritika například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Diakritika? resp. co znamená Diakritika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diakritika, odpověď na dotaz co je to Diakritika?. Víte např. kdo to je Karel IV? Znáte a víte kdo je Introvert? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Český jazyk). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.